4. Derece Hemoroid Tedavisi (4. Evre Hemoroid Ameliyatı)

4. Derece Hemoroid Tedavisi, 4 Evre Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi THD yöntemi. 4 derece bitkisel hemoroid tedavisi etkili olur mu?

Tromboze hemoroidler dışında hemoroidler birden ortaya çıkıp büyümez. Ayrıca hemoroidlerin ortaya çıkmasını tetikleyen nedenlerin de olması gerekir. Hemoroidlerin ortay çıkmasının temel mantığı bir zorlama sonucu bağırsakların son kısmının dışarı çıkmasıdır.

Bağırsakların son kısmında bu baskı sonucu dokular artık dışarı çıkar. Tabi bu bir anda olmaz. Basur memeleri ilk başlarda çok küçüktür. Zamanla bu dokular büyür ve 4. derece hemoroidler oluşur.

Hemoroidler 4 evreye ayrılır. 1 ve 2 derece hemoroidler dışarıdan görünmeyen, ağrı, kanama ve kaşıntılara neden olan hemoroidlerdir. Ayrıca otururken hastalar bir baskı ve rahatsızlık hissederler.

Basur memeleri küçük olduğunda tedavileri son derece kolaydır. Bu aşamada fitil, sprey, eczaneden aldığınız ilaçlar son derece etkili olmaktadır.

1 ve 2 evre hemoroidler büyümeye devam ederse. Hemoroid dokuları zaman zaman dışarı çıkar ve kendiliğinden içeri girer.

Tuvalete gittikten sonra hemoroid dokuları dışarı çıkıp sonra kendi başına içeri giriyorsa hemoroidleriniz 3 dereceye ulaşmış demektir. 3 derecede hemoroid tedavisi biraz daha zorlaşmaktadır. Bu durumda hastalar günlük hayatına devam edebilir.

Basur memeleri tuvalet sonrası dışarı çıkıp bir daha içeri girmeyecek aşamaya geldiğinde 4. evreye ulaşmış hemoroidleriniz var demektir. Bu durum hastalar için son derece can sıkıcı bir durumdur. Özellikle hemoroidlerin görünümü hastayı tedirgin edebilmektedir.

Hemoroidler normalde çok fazla ağrılı değildir fakat 4 derece hemoroidler ciddi anlamda ağrılara neden olabilir.

4 Derece Evre Hemoroid Bitkisel Tedavi

İleri derece ulaşmış bir hemoroid dokusunu küçültüp tamamen yok etmek bitkisel ilaçlarla, oturma banyoları ile olmaz. Bu aşamda ağrıyı azaltmak amacıyla sıcak suya oturma banyosu yapılabilir. Yine eczanelerden çeşitli ilaçlar alıp kullanılabilir.

Basur memeleri dışarıda olduğu için oturduğunuzda ağrıya neden olur. Bu ağrıyı azaltmak için hemoroid minderleri alıp kullanabilirsiniz. Yolculuk esnasında da bu minderler sizin işinize yarayacaktır.

4 evre hemoroidlerde hemoroidler çok büyük, hemoroid sayısı fazla ve dokular sert olur. Bu aşamada bitkisel tedavilerden fayda beklemek boşunadır. Son zamanlarda bu durumdaki hastalar MemetHol spreyi kullanmaktadır.

Bu aşamada yapılan tüm uygulamalar ağrıyı hafifletmede etkili olabilir. Problemin tamamen geçmesini beklemek zaman kaybıdır. Hemoroid ameliyatı olmak için daha fazla beklemenize gerek yok.

4 devre hemoroidlerde memethol ne kadar işe yarıyor? Aşağıdaki yorumları okuyabilirsiniz.

4. Derece Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta uzun yıllar bekler, süreci doğru yönetemez ise 4 dereceye ulaşmış hemoroidlere sahip olur. Bu durumda iki tedavi seçeneği önüne çıkar.

  • Rektal kanama, iç hemoroidin en erken semptomlarından biridir. Tedavi edilmezse, iç hemoroid kısa sürede hastalığın ileri aşamalarına ulaşır ve bu da onu çok daha şiddetli hale getirir. İç hemoroidin son aşaması olan 4. derece hemoroidlerin dayanılmaz rektal ağrı ve kanama gibi ciddi semptomları vardır. Bağırsak hareketleri sırasında sıklıkla dışkı ile ve ayrıca dışkı geçişinden sonra tuvalet kağıdında kan görülebilir.

Basur memeleri büyüdüğü için Band Ligasyon ve Lazer gibi tedaviler bu aşamada kullanılamaz !!! Bu tedaviler basur memeleri küçük olduğunda etkili sonuç vermektedir.

4. derece hemoroid ameliyatı?

Dışarı çıkan hemoroid dokularının kesilmesi ve yok edilmesini içeren cerrahi bir tedavi işlemidir. Bu tedaviler hastanelerde yapılır. Muayene ortamlarında cerrahi işlemler yasak olduğu için hastanelerde bu tür tedavileri yaptırabilirsiniz.

Hemoroid dokularının yok etmek için uygulanan bu tekniğin tekrarlama oranı, yan etkileri neler açıkçası elimizde doğru düzgün bilgiler mevcut değil.

Ortak kanı ise hemoroid dokularının kesilmeden yok edilmesinin daha az risk taşıdığı ve tekrarlama ihtimalinin daha düşük olduğu yönünde.

Hastalık sonrası süreç de daha fazla istirahat etmeniz de gerekebilir.

Buradan şöyle bir sonuç çıkarmanız gerekmez. Ben bir hastanede böyle bir ameliyat olursam hastalığım kesin tekrarlar, aylarca yatarım vb.

Özel sağlık kuruluşları ve muayenelerde yapılan tedavilerinde kesin ve etkili bir sonuç vereceğini kimse size garanti edemez.

4. Derece Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Size güzel bir haberim var. Basur memelerinin dışarı çıktığı, doku sayısının fazla olduğu hemoroidlerde ameliyatsız bir tedavi seçeneği mevcut. 

Bu tedavi dünyada kullanılan ve diğer tedavilere göre daha etkili olan bir tedavi. Bu tedavinin anlayacağınız dilde adı damar bağlama tedavisi. ( THD)

Bu tedavinin birçok ayrıntısı var fakat sizin için önemli olan tedavinin ayrıntıları değil ne olduğu?

Transanal Hemoroidal Dearteriyelizasyon veya THD

THD, hemoroidal arterlerin besleyen damarları bulmak için bir Doppler (Özel Bir Cihaz) kullanır.

Adım 1

THD, kanamaya neden olan belirli arterleri bulmak için rektuma yerleştirilen bir Doppler Ultrason kullanır.

Adım 2

Arterler yerleştirildikten sonra, cerrah problemli arter (ler) i kapatarak şişlik ve kanamada ani bir azalma sağlar. Bu, herhangi bir doku kesilmeden veya alınmadan tamamlanır.

Adım 3

Son olarak, cerrah anüs dışındaki herhangi bir sarkık veya sarkık dokuyu kendi kendine emen dikişlerle anal kanal içindeki doğal anatomik konumuna yeniden konumlandıracaktır.

Özetle dışarıda gördüğünüz basur memeleri artık içeri çekilmiş olur. Hemoroidler güçsüz kalır ve yok olup gider. Kullanılan ameliyat ipleri (sütür) ise eriyip kendi başına yok olur. Alınması gerekmez.

Tüm prosedür rektumun dentat çizgisinin üzerinde gerçekleştirilir, böylece minimum rahatsızlık olur. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer ve ayakta ameliyat olarak sunulur.

Doku kesilmez ve prosedür hastalara standart hemoroidektomiye (hemoroid ameliyatına) kıyasla çok daha hızlı bir iyileşme sağlar.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak 3 ila 4 gün gibi kısa bir sürede günlük hayatınıza devam edebilecek duruma gelebilirsiniz.

 

Yorum yapın