Fistül Ameliyatı Olanların Yorumları

Fistül ameliyatı olanların yorumları. Lazerle Anal Fistül Ameliyatı Olanlar? Fistül Ameliyatı Seton Tedavisi Nasıl Yapılır? Fistül Ameliyatı Şikayetleri

Anal Fistül ameliyatı olanların yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz. Sizler de yorum yazarak fistül hastalarına yol gösterebilirsiniz. Lütfen yorum yazmak konusunda çekinmeyin. 

Fistül hastalığa ilgili daha kapsamlı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. Hastalığı kısaca tanıyalım.

Herhangi sağlık kuruluşunda ameliyat olacaksanız kurum hakkında yazılan yorumları kesinlikle ciddiye almayın. Gidip kendi gözlerinizle görün. Merdiven altı doktor muayenelerinde bu tür ameliyatları olmayın.

Fistül Ameliyatı Olacakalar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Fistül ameliyatı olacaksanız özel muayeneler yerine şehir hastaneleri, araştırma hastanelerini tercih edin !!!! Muayene ortamlarında bu tür tedavileri yaptırmaktan uzak durun. !!!! Dikkatli bir şekilde yapılması gereken bu tür tedaviler ciddi sorunlara neden olabilmektedir. 

Anal fistülün başarılı tedavisi, özel bilgi ve deneyim gerektirir. En iyi planlar ve cerrahi teknikle bile, tedavi uzun süreli, zor ve başarısız olabilir. Bununla birlikte, sonuçta çoğu fistül tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir.

doktortakvimi.com, doktorsitesi.com gibi sitelerdeki yorumları dikkate almayın.

Bir anal fistülün karmaşıklığı, daha önceki cerrahi girişimler, altta yatan hastalıklar ve fistül yolunun doğası ve seyri dahil olmak üzere, dikkate alınması gereken çok sayıda faktörle birlikte bireysel bir çözüm gerektirir.

Kolonoskopi yaptırmadan hiçbir yerde kesinlikle Anal Fistül tedavisi yaptırmayın, Ameliyat Olmayın !!! 

Doktor ne kadar ünlü olursa olsun. Hangi unvana sahip olursa olsun. Hakkında tüm yorumlar olumlu olursa olsun. Komşularınız, akrabalarınız ne derse desin. Siz kolonoskopi yaptırmadan tedaviye başlanmasına izin vermeyin. 

Seton tedavisi gibi ameliyatsız olarak lanse edilen tedaviler için bile kolonoskopi yapılması şart ve zorunludur.

NEDEN KOLONOSKOPİ GEREKİYOR? 

Kolit, Crohn gibi rahatsızlıklar Anal Fistüllere neden olabilmektedir. Kolonoskopi yapılmadan tedaviye geçildiğinde hastalık hiçbir şekilde iyileşememek de ve tekrarlamaktadır.

Anal Fistül Nedir?

Anal kanal, bağırsak sisteminin son kısmıdır. Rektum ve anüsü içerir. Bazen anal kanaldan anüs yakınındaki cilde anormal bir geçiş oluşur. Buna anal fistül denir. Anal fistüller, anal kanaldan vajina veya idrar yolu gibi diğer organlara da oluşabilir.

Genel olarak, 10.000’de bir kişi anal fistül görülmektedir. Etkilenenler 20-40 yaşları arasındadır. 

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül en sık irinin doldurduğu enfeksiyon (apse) geliştiren anal bir bezden kaynaklanır. Bir fistül, Crohn hastalığı gibi belirli durumlarda da olabilir. Ya da kanser için radyasyon tedavisinden sonra olabilir. Anal kanalın zarar görmesi da anal fistüllere neden olabilir. Diğer nedenler şunlardır;

 • Kolit
 • Crohn hastalığı
 • Kronik ishal
 • Radyasyon tedavileri.
 • Tüberküloz, diyabet, HIV

Anal Fistül, anüsün iç ve dış cildi arasında anormal bir bağlantı veya yol oluştuğu tıbbi bir durumdur. Anal Fistül hastalığının belirtileri son derece açık ve nettir. Anüs çevresinde sivilce şeklinde bir doku ve bu dokudan gelen akıntı Anal Fistülün en önemli belirtileridir.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

 • Anal bölgede ağrı ve şişlik.
 • Yorgun ve hasta hissetmek.
 • Anüsünüzün yakınında kokan akıntı.
 • Tuvalet yaparken irin veya kan gelmesi.
 • Bir apse oluşabilir ve bu durum anüsünüzün etrafında şişlik ve kızarıklığa ve yüksek bir sıcaklığa (ateş) neden olabilir.

Hastaların iç çamaşırını kirleten akıntılar da fistül belirtileridir. Akıntıların olmayıp apsenin oluştuğu durumlar hastalar da ateş, terleme, karın bölgesinde ağrı, iştahsızlık, kusma vb şikayetlere neden olmaktadır. Hastalığın doğru tanısının konulması için mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. Çeşitli bağırsak rahatsızlıklarında da bu tür belirtiler olmaktadır.

Anal Fistüllerin 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Tipler sfinkter kasları çevresindeki anal bölgedeki fistüllerin bulunduğu yere göre tanımlanır.

Hastalığın tanısının konulması fiziki muayene ve MRI çektirilmesi yolu ile yapılır.

Anal Fistülün çeşidine, yapısına göre fistül tedavisi yapılmaktadır. Tedavide cerrahi teknikler uygulandığı gibi cerrahi olmayan Seton, Lazer tekniği ile de fistül ameliyatları yapılmaktadır.

 • Anal fistül, Hipokrat’ın zamanından beri hekimlerin uğraştığı zor bir problemdir.
 • Enfeksiyon merkezi alanda başlar ve diğer anorektal boşluklara doğru ilerleyerek farklı fistül tiplerine yol açar.
 • Anal fistülün klinik belirtileri, bazen kanla tekrarlayan bir akıntı, anal kaşıntı, rahatsızlık ve ağrıdır.
 • Fistül cerrahisinin başarısını veya başarısızlığını belirlemek için üç ana kriter şunlardır: nüks, gecikmiş iyileşme ve inkontinans (tuvaletini tutamama)
 • Ağrı ve irin dış açıklıktan akması dahil semptomlar genellikle büyük rahatsızlığa neden olur ve yaşam kalitesini düşürür.
 • Bakteriler iç açıklıktan sürekli olarak fistül içine girdiklerinden ve fistül içindeki iltihaplanma devam ettikçe, anal fistül kendiliğinden iyileşemez. Yani, anal fistül tedavisi neredeyse evrensel olarak cerrahidir.
 • Anal fistül tedavisi birçok gelişme gördü. Yine de, başarısızlık ve nüks oranları şaşırtıcı derecede yüksektir. Farklı anal fistül tiplerinde nüks olasılığı % 7 ile% 50 arasında değişmektedir. Bu nedenle, çoğu hasta da birden fazla ameliyat gerekebilir.
 • Tek başına antibiyotikler fistülü tedavi etmez. Fistülü tedavi etmek için ameliyat olmanız gerekir.
 • Erkekler de daha fazla görünen bir rahatsızlıktır.

Seton Tekniği Yorumları

Fistül tedavisinde son zamanlar başarılı ile uygulanan tekniklerden bir ide Seton kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Makatın iç kısmında oluşan kanal yapısını yok etmek için bu tedavi uygulanır.  Fistülün yapısına göre buradaki kanallar bir süre sonra yok olur. Genellikle iki aşamada yapılan bir tedavi ile fistül sorununuz çözülür.

Fistüllerin tedavisi zor olmasına karşın günümüzde geliştirilen yöntemler ile iş gücü kaybı yaşamdan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu tür bir sorununuz varsa zaman kaybetmeden uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. Ülkemizde Fistül tedavisi konusunda başarılı birçok doktor bulunmaktadır.

Fistül tedavisinde ameliyatsız bir yöntem arıyorsanız. Son yıllarda ülkemizde uygulanan seton yöntemini araştırabilirsiniz.  

Lazerle Fistül Ameliyatı Olanların Yorumları

Fistül ameliyatında fistülün durumuna göre çeşitli tedaviler uygulandığını belirtmiştik. Bu tedaviler içerisinde Lazer tedavisini de son yıllarda çok fazla duymaya başladık. Özellikle ameliyatsız bir tedavi arayışında olanlar için Lazerle Fistül tedavisini araştırabilirler. Ben bu bu yazıyı hazırlarken lazerle yapılan tedaviler için fiyat araştırması yaptım. Açıkçası fiyatlar çok astronomik çıktı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde Lazerle Fistül Tedavisi.

Türkiye’de ilk kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlayan lazerle fistül tedavisi, yabancıların da ilgisini çekmeye başladı.

Türkiye‘de ilk kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlayan lazerle fistül tedavisi, yabancıların da ilgisini çekmeye başladı.

Brezilya Mogi das Cruzes Üniversitesi Kolorektal Cerrahi Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Carlos Mateus Rotta, lazerle fistül ameliyatları konusunda bilgi ve becerisini arttırmak üzere Uludağ Üniversitesi’ne geldi.

UÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Öztürk tarafından yapılan lazerle fistül ameliyatlarına eşlik ederek prosedür hakkında bilgi ve eğitim alan Prof. Dr. Carlos Mateus Rotta, anüs kaslarını kesmeksizin vücudun kendi dokularını kullanarak, lazer sistemi ile fistülü eritip kendi üzerine yapıştırmaya dayanan tedavinin nasıl yapıldığını yakından gördü.

İşlemin basitliği ve etkinliğinden oldukça etkilendiğini belirten Prof. Dr. Rotta, Brezilya’ya döndüğünde memleketindeki diğer cerrahlara da bu ameliyatı öğreteceğini ifade etti.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr Ersin Öztürk, “anal fistül”ün (perinal fistül) dünyada çok yeni olan bir yöntemle, lazerle eritilip kendi üzerine yapıştırılarak tedavi edildiğini bildirdi.

Öztürk, lazer sistemiyle fistülü bir nevi eriterek kendi üzerine yapıştırdıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Lazerle fistül ameliyatı olduysanız düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Fistül ameliyatını ne zaman? hangi teknikle oldunuz? Fistül ameliyatı öncesi ve sonrası neler yaşadınız? Ameliyat sonrası iyileşme süresi ne kadar sürdü? Tedavi için ne kadar ücret ödediniz? Tedavi sonrası hastalığınız tekrarladı mı? Tuvalet tutamama gibi problem yaşadınız mı?

Yazdığınız yorumlar ülkemizdeki Fistül hastalarına yol gösterici olacaktır. Gerekli duyarlılığı gösterdiğiniz için sonsuz teşekkürler. 

Yasak olmasına rağmen bazı sağlı kuruluşları tedavilerin kısa sürede bittiği, kesin sonuç alındığı, lazerle tedavilerin yapıldığı gibi yanıltıcı reklamlar yapmaktadır. Dikkatli olmanızı öneririm. 

Fistülün Cerrahi Tedavisi

 • 20 kişiden 19’unda “düşük” bir fistül var, yani anüsün dibinde bulunan ve çok az kas içeren bir fistül var, bu yüzden fistül açık bırakıldığında, kas kaybı o kadar küçüktür ki Kontinansta sorun olmaz. Fistülotomi sıklıkla düşük bir fistül için gerçekleştirilir ve uzun süre iyi iyileşme oranına sahiptir.

Her 20 kişiden birinde “yüksek” bir fistül var, burada fistülde o kadar fazla kas var ki açık bırakılırsa yüksek idrar kaçırma riski olacaktır. Ameliyat sırasında bu bulunduğunda, ilk seçenek Seton yerleşimidir. Seton, fistül içine yerleştirilen ve tüm uzunluğu boyunca uzanan ve içten dışa akmasını sağlayan bir dikiştir (dikiş). Birçok hasta semptomları düşükse dikişin kalıcı olarak yaşadığı için mutludur. Bununla birlikte, dikiş önemli sorunlara veya semptomların devam etmesine neden olursa, daha fazla tedavi düşünülebilir. Dikişi sadece yerinde bırakmak bazı insanlarda iyileşme için faydalıdır. Bazı insanların bedenleri, bir Seton dikişinin yerleştirilmesine, onu dışarıya iterek tepki verir ve takipte fistülün, fistülotomi ile güvenli bir şekilde tedavi edilebilecek yüksek bir pozisyondan alçak bir pozisyona geçtiğini tespit ederiz.

Zaten zayıf anal kasları olan hastalarda, anal fistülün herhangi bir tedavisi çok dikkatli ve dikkatli yapılır. Mevcut tedavilerin hiçbiri başarıyı garanti edemez ve hepsinde komplikasyon oranı vardır. Ayrıca, anüsü etkileyen herhangi bir enfeksiyon veya rahatsızlığın bağırsak devamlılığını etkileme potansiyeli olması kaçınılmazdır. Yüksek bir fistülün olduğu, yani önemli miktarda kas içeren bir kişinin olduğu yerde, cerrah ve hasta, inkontinans riskine karşı ameliyatın yararları tartışılmaktadır.

Fistül Hastaları İçin Hazırlanmış Önemli Bilgiler İçeren Anal Fistül Aydınlatılmış Rıza Onam Belgesi

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği tarafından hazırlanmıştır. 

Fistül ameliyatı öncesi ve sonrası hastaların merak ettiği birçok konuda önemli bilgiler içeren HER FİSTÜL HASTASININ BİLMESİ GEREKEN ÇOK ÖNEMİ KONULAR

Bana yapılan muayene ve tetkikler sonucu “Anal Fistül yani MAKATTA ANORMAL YOL GELİŞMESİ DURUMU” tanısı koyan doktorlarım tedavim için “Fistül ameliyatını” önerdiler.

Tıbbi durumunuz ve hastalığınızın tedavisi için size önerilen tıbbi / cerrahi tedavi ve tanıya yönelik tüm işlemler hakkında bilgi sahibi olmak en doğal hakkınızdır. Tıbbi tedavi ve cerrahi girişimlerin yararlarını ve olası risklerini öğrendikten sonra yapılacak işleme rıza göstermek ya da göstermemek yine kendi kararınıza bağlıdır. Bu bilgiler ışığında serbest iradenizle ile tedaviniz hakkında karar vermeniz uygun olacaktır. İstediğiniz anda tedavi kararınızdan vazgeçebilirsiniz. Bu açıklamanın amacı sizi korkutmak ya da endişelendirmek değil, sağlığınız ile ilgili konularda alınacak kararlara sizi daha bilinçli bir biçimde ortak etmektir. Arzu ettiğiniz takdirde sağlığınız ile ilgili tüm bilgi ve dokümanlar size veya uygun göreceğiniz bir yakınınıza verilebilir.

Bu form, sizi takip eden hekimin size uygulanması planlanan tedavi / girişimin riskleri ve alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmesine yardımcı olarak hazırlanmıştır. Lütfen bu formu tamamen ve dikkatle okuyunuz ve formu okuduktan, ilgili işlem hakkında tüm tereddütleriniz hekim tarafından giderildikten sonra bu onam formunu imzalayınız. Bu ameliyatı yapabilecek diğer sağlık kuruluşları hakkında da bilgi verildi.

Fistül Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fistül, anal kanal ve dıştaki cilt dokusu arasında bir kanal oluşmasıdır. Fistül kabaca, anüsden bir iki cm uzakta olan, cilt içine yerleşimli, ağrılı şişkinlik ve akıntılara neden olabilen kanal şeklinde oluşumlara denir. Anal fistül genellikle, anal apsenin devamı gibidir, anal apsenin kronikleşmiş hali de denebilir. Anal fistüllerin yarısından fazlası, anal apseye sekonder gelişir. Fistül, apsenin cilde veya başka bir boşluğa boşalmasına rağmen geride bıraktığı boşluğun tam olarak iyileşmemesine bağlı olarak gelişir. Zaman geçtikte bir tünel halini alır ve enfeksiyonu devam ettirir. Bu tünelin iç ve dış olmak üzere iki tane ağızı vardır, iç ağız makatta dentate line çizgisinde, dış ağız makat çevresi ciltte bulunur. Cerahat birikimi zaman zaman akıntıya neden olur. Anal fistülde, anal travma, anal cerrahi ve crohn hastalığı da diğer risk faktörleridir.

Fistül Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Girişimin yapılmaması durumunda neler olabilir?: Fistülü olan hastalar sfinkterlerin zarar göreceği korkusuyla uzun süre doktora başvurmadan yaşamlarını devam ettirmeye çalışırlar. Fistül bu durumda, yıllar içinde dallanıp budaklanarak gelişmeye ve yayılmaya devam eder, tedavi gittikçe zorlaşır. Bölgede sürekli devam eden iltihabi süreç, kanserleşmeye kadar gidebilir. Sürekli iltihaplı akıntı olması nedeniyle de, anüs civarında mantar gelişir, anal bölgede sürekli kaşıntı olur.

Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasıl bir tedavi/girişim uygulanacak (Alternatif tedaviler hakkında bilgi içermelidir): Tedavideki ana ilke bağırsak (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) gelişmiş olan tüneli (fistül) ortadan kaldırmaktadır. Genellikle fistülün iç ve dış ağızlarını birleştiren bir kesi veya “fistülotomi yapılması tercih edilir. Bu işlem sırasında makat bölgesini kontrol eden kasların bir kısmı da kesilir. Fistülün dışkıyı kontrol eden kas (dış makat kası, eksternal anal sfinkter veya istemli kas) ile fazla ilişkisinin olduğu belirlenirse, bu durumda aşamalı onarım tercih edilerek, işlem ikinci bir ameliyat ile pekiştirilebilir.

Seton Tedavisi

Dışkıyı tutmaya yarayan dış kas liflerini kesmek gereği varsa, bu halde seton işlemi” tercih edilir. Seton işlemi tünelin iç ve dış ağızlarının bir ip, naylon veya bir lastik ile birleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu işlem ile fistül devamlı açık kalarak dışarıya sürekli boşalır ve böylelikle makat apsesi gelişmez ve dışkıyı tutmaya yarayan dış kas liflerinin yaralanmaması avantajını getirir. Daha komplike vakalarda mukoza kaydırma yöntemi gibi tekniklere başvurulması gerekebilir.

Ayrıca, ameliyat sırasında makat bölgesine markain, bupivakain gibi bölgesel anestezik maddeler enjekte edilir ve böylelikle ameliyat sonrasında hastanın ağrısı belirgin şekilde azaltılmış olur ve böylelikle ağrı kesici ilaçların gereksiniminde belirgin azalma olmaktadır. Fibrin yapıştırıcı tekniği ve tıkaç tekniği ya da lazer gibi ameliyatsız uygulanabilir diğer fistül tedavi yöntemleridir. Yapan doktor ve kurumlar araştırılabilinir. Makat fistülü olgularında % 6-13 oranında kendiliğinden kapanma gerçekleşebilir.

Kök Hücre Tedavisi

Birçok alanda kullanılan kök hücre tedavisi Anal Fistüllerin tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle ameliyatın riskli olduğu durumlarda tercih edilebilir. Henüz ülkemizde uygulanan bir tedavi değildir. Bu alandaki çalışmalar devam etmektedir. Fiyatları ortalama 10 Bin TL bulmaktadır.

Fistül Ameliyatı Süresi?

Ameliyat süresi değişken olmakla birlikte yaklaşık 20 dk ile 1 saat arasında değişmektedir. Ameliyatınıza kliniğimizin doktorlarından en az bir tanesi girecektir. Doktorunuzdan ameliyat tipi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu ameliyatı yapan başka doktor ve sağlık kuruluşları hakkında da bilgi verildi.

Sık görülebilen yan etkiler-komplikasyonlar (istenmeyen olumsuz sonuçlar):

1. Her ameliyatta olduğu gibi genel anestezinin komplikasyonları olabilir. Ameliyat sırasında hastaya narkoz verilecek ve soluk borusuna bir tüp yerleştirilerek solunumu oradan sağlanacaktır. Bu işlem sonrası tüpün çıkarılması gecikebilir ya da mümkün olmayabilir. Bu durumda hasta yoğun bakımda tedavi edilir. Yine anesteziye bağlı komplikasyonlar sonucu 1000 de 1’den daha düşük oranlarda ölüm riski söz konusu olabilir. Ameliyat spinal veya epidural anestezi ile, yani belden yapılan iğne ile yapıldığı takdirde yine çok düşük oranlarda başağrısı, kanama ve enfeksiyon ile ilgili problemler olabilir. Anestezi ile ilgili komplikasyonlar ile ilgili ayrıntılı bilgi anestezi ekibinden alınacaktır ve bu konulardaki sorumluluk anestezi ekibine aittir.

2. Ameliyat sırasında ve sonrasında derin toplardamar sisteminde oluşabilecek pıhtılar oradan koparak akciğere pıhtı atmasına (emboli) yol açabilirler. Bu ameliyatta emboli riski pratik olarak yok denecek düzeyde olduğu için herhangi bir ilaç ile önlem alınmayacaktır.

3. Ameliyatta makatı büzen kaslardan birisi kesilebilir. Bu nedenle % 20 dolaylarında geçici (birkaç haftalık) hafif gaz ve/veya dışkı kaçırma, % 1-2 dolaylarında da kalıcı gaz ve/veya dışkı kaçırma riski söz konusu olabilir.

4. Akıntı yolu kesilemezse seton denilen ip yola geçirilip bağlanabilir. İp burada uzun süre kalabilir. Tedaviniz uzayabilir.

5. Bu hastalık tekrar edebilir. Tekrar ameliyat gerekebilir.

Daha ayrıntılı bilgi için formu inceleyebilirsiniz. Bknız

Buraya gelen yorumlar belirli aralıklarla kontrol edilip spam ve reklam amacı ile yazılan yorumlar silinmektedir. 

Anal Fistül Anal Fissür Aralarındaki Fark Nedir?

Anal fissür ve anal fistül isimleri nedeniyle benzer görünebilir. Şaşırtıcı bir şekilde, anüsün yakınında ortaya çıkan konular olmasının dışında, bu iki koşul çok farklıdır. Anal fissür ve anal fistül arasındaki ana ayırt edici faktörler sorunun nedeni, mevcut semptomlar, sorunun boyutu ve rahatlama sağlamak için gerekli tedavidir.

Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür makatın iç kısmındaki küçük bir yırtılmadır. Bu durum genelde sert dışkı geçicisi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tuvalet sonrası ağrı ve kanamaya neden olmaktadır.

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissürlerin çoğu ameliyat gerekmez. Anal fissürler için yaygın bir tedavi, diyetinize daha fazla lif eklemek veya tezgah üstü lif takviyeleri kullanmaktır.

Kremler  veya merhemler de ağrıyı hafifletmek için yardımcı olabilir. Şiddetli veya kronik anal fissürünüz varsa, doktorunuz rahatlamak ve ağrı ve spazmları azaltmak için anal sfinkter kasının küçük bir kısmını kesmeyi içeren lateral internal sfinkterotomi (LIS) adı verilen bir ameliyat önerebilir.

Anal Fistül 

Anal fistül, anüsün içinden dışarıdaki derideki harici bir açıklığa kadar uzanan dar bir tüneldir. Anal fistüllere genellikle doğru iyileşmeyen bir anal apse veya enfeksiyon neden olur. Bez, apse oluşturarak enfekte olabilir.

Anal Fistülün Belirtileri; Anüs çevresinde şişme, kızarıklık, yorgunluk, ateş ve titreme, ağrı.

Tek başına antibiyotikler, enfeksiyondan boşaltılması gereken anal fistülü düzeltmez. Çoğu anal fistül, apseyi boşaltarak sorunu düzeltmek için ameliyat gerektirir. Anal fistülünüz basitse, en yaygın cerrahi, tünel üzerindeki cildin ve kasın kesildiği ve çıkarıldığı bir fistülotomidir.

Fistül Ameliyatı Fiyatları, Güncel Fistül Tedavi Ücretleri

Araştırmalar fistül rahatsızlığının toplumda çok fazla görülmediği yönünde. Tabi ki bu araştırmaların kaynağı ülkemiz değil. Ülkemizde ne kadar fistül hastası var bunlara hangi tedavi uygulanmış bu tür verilere sahip değiliz. Diğer makat rahatsızlıklarında bitkisel tedaviler ve ilaçlar etkili olurken Fistül tedavisinde etkili olan bir ilaç ve krem bulunmuyor. Bitkisel tedavi anlamında zaten kayda değer bir çalışma yok.

Satış ve pazarlama tekniklerini bir kenara bırakırsak Fistül tedavisi için bilinen en iyi tedavi cerrahi tedavidir. Fistülün kendi başına iyileşmesini beklemek zaman kaybıdır.

Fistül tedavisi genellikle anestezi alında yapılır. Tedavinin tekniğine göre ameliyat süreleri değişmektedir.

İhtiyacınız olan ameliyat türü fistülün nerede olduğuna bağlı olacaktır.

 • a Sfinkter kasının altında
 • b Sfinkter kasından
 • c Sfinkter kasının üstünde

Fistül sfinkter kaslarının altındaysa veya sfinkter kaslarının altından geçerse, cerrahınız fistülü cilde açık kesecek ve yarayı açık bırakacak, böylece sağlıklı doku ile iyileşebilir. Fistülün sfinkter kaslarının üst kısmından geçen dalları varsa, cerrahınız irin kolayca tahliye olmasını sağlamak için fistül içine özel bir dikiş (seton dikiş adı verilir) yerleştirebilir.

Fistül ameliyatı fiyatını belirleyen en önemli faktör işte tedavinin tekniğidir. Fistül tedavilerin de birden çok uygulama yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinde yapılan fistül ameliyatların da bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Bazı fistüllerin ise cerrahi olarak tedavisine sıcak bakılmadığı için Seton tedavisi uygulanmaktadır. Burada kullanılan seton tekniği fiyatları ortalama 2500 TL başlamaktadır.

Basit fistüllerin tedavisi için özel sağlı kuruluşlarında 1200 TL ve 1500 TL fiyat istenmektedir.

Özel hastanelerde yapılan tedaviler de maliyetler artmaktadır. Özel muayene ortamlarında tedavi fiyatları ise değişkenlik göstermektedir.

Fistül tedavisi için bazı uçuk fiyatlar isteyen doktor ve sağlı kuruluşları da bulunmaktadır. Bu tür tedavilerinde garantisi asla yoktur. Yani fazla para verip iyi olacağınızı düşünmek hatadır.

Fistül Ameliyatı Olanların Yorumlarını Aşağıda Okuyabilirsiniz.

“Fistül Ameliyatı Olanların Yorumları” üzerine 48 yorum

 1. Merhaba.
  Beş aylık bebeğim var. Üç aylıkken perinal apse ile hastaneye yattı. İlk etapta antibiyotik tedavisi yapıldı ve direne edildi. Geçmeyince ankarada Liv hastanesinde oğlum anestezi alarak ameliyat edildi. Ameliyatı 65 bin TL gibi bir rakam sigortamız karşıladı. 40 dk süren ameliyattan sonra doktorumuzun dediği her seyi harfiyen uyguladık. Ameliyat olalı 5 hafta oldu. Yara kapanmadı ve akıntı devam ediyor. Çok küçük olduğu için ağrısını söyleyemiyor. Bütün hayatımız bu hastalıkla ters yüz oldu. Ptesi Gatada çocuk cerrahisine göstereceğiz. Umarım bu hastalığın kesin bir çözümü vardır. Daha çok küçük ve endişelerim çok bu yüzden.

  Cevapla
  • Merhaba, Bu kadar küçük yaşta Perianal Apse olması açıkçası beni şaşırttı. Hastalığın tanısını umarım doğru koymuşlardır. Bazen farklı bağırsak rahatsızlıkları karıştırılabiliyor. Büyük bir hasta olsa Fistül yapıları çok belirgin olduğu için gözle görülebiliyor. Ya da Emar ile fistülün yapısı çeşidi ortaya konabiliyor. Bebeklerde nasıl bir uygulama var tedavisi nasıl yapılıyor bilmiyorum. Gelişmeleri yazarsanız çok sevinirim. Acil şifalar diliyorum. Sizler de morelinizi yüksek tutun.

   Cevapla
 2. Merhaba 4 hafta önce cerrahi fitsül ameliyatı oldum fakat geçen süre zarfında her tuvalete çıkışımda İnanılmaz bir ağrı oluşuyor.Operasyonu yapan doktora sorduğumda açık yara olduğundan iyileşmesinin uzun süreceği gelecek haftalarda daha iyi hissedeceğimi söyledi.Merak ettiğim tuvalet ihtiyacımı giderdikten 20 25 dakika sonra çok fazla ağrımasi acaba içeride farklı bir problem olma olasılığı nedir

  Cevapla
  • Merhaba, insan vücudunda sinirlerin en yoğun olduğu bir bölge burası bu tür ağrıların olması normaldir. Şayet burada açık bir yara varsa temizliğine çok dikkat edin. Yine akıntılarınız da olacaktır. Mutlaka gazlı bez kullanıp bu bölgeyi kuru tutun. Peçete veya buna benzer bir şey kullanmayın. Çünkü bunlar sıvıyı emmez o bölgenin tahriş olmasına neden olur. Çok geçmiş olsun. Aklınıza takılan şeyler olursa her zaman yazabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın

   Cevapla
 3. Arkadaşlar merhaba bundan 2 yıl önce makatta şişlik sonucu normal devlet hastanesine gittim drenaj ile boşaltıp bitecek denildi ama 1haftada 4 kez gittim bitmedi bir türlü sonra mr çekildi fistul denildi izmirde yaşıyorum bu arada araştırmaya başladım reklam yapan klinikte doktorlar aradım gittim hepsi ameliyat dedi fiyat verdiler hiçbirine güvenmedim denemediğim doğal yollar kalmadı psikolojim bozuldu sürekli peçete sargı bezi koyup geziyordum
  Sonra TAYFUN YOLDAŞ hocamla tanıştım ümitsiz bir şekilde yanına gittim diğer hocalar gibi ezber ameliyat diyecek sandım ve yanıldım karşılaması ilgilenmesi muayenesi insanlığı anlatılmaz inanın proktoloji olarak bence en iyi hoca iddia ediyorum neyse hocam muayene etti mr istedi küçük bir müdahale yaptı fistul geçti inanın bakın bu rahatsızlığı olanlar gitsin Derdi veren Allah dermanını da veriyor vesilesi hocamız oldu ameliyatsız olmaz diyen hocalar vardı bakın ameliyat kelimesi hocamızın ağzından çıkmadı ve şuan hiçbir sorunum kalmadi Allah razı olsun isteyen ulaşsın cevap veririm herkese geçmiş olsun

  Cevapla
 4. 3yıldır akıntı ve iltihap vardı kıl dönmesi sandım bir hafta önce fistül olduğunu öğrendim kolonoskopi yapıldı . Şimdi hangi tedaviyi olmam gerekiyor araştırıyorum. İyi bir doktor ve Güncel lazer ücretleri hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi ,?

  Cevapla
  • Merhaba, Fistül bağırsağın son kısmından başlayıp makata kadar uzanan bir kanalın adı. Bu kanalın önünde bir engel olduğunda apse oluyor. Bu apsenin boşaltılması ağrılarınızı ciddi oranda azaltır. Apse olmadığı durumlarda sadece AKINTI sıkıntısı olmaktadır. Bu tür bir hastalığın KANSERE dönüşme gibi bir ihtimali yoktur.

   Fistül tedavisinde en önemli şey fistül kanalının yok edilmesidir. Bu kanalın yok edilmesi ise ameliyat veya seton uygulaması ile yapılmaktadır.

   Lazer fistül tedavilerinde çok başarılı bir yöntem değil. Ayrıca hastadan çok fazla para isteniyor. Hasta bu hastalıktan kurtulayım her şeye razıyım dediği için de fiyatları şişirdikçe şişiriyorlar.

   Fistül tedavisi ile uzun süredir ilgilenen bir doktoru tercih edin. Özel muayenelere gidip fikir alın fakat ameliyatlarınızı ŞEHİR HASTANELERİNDE olun.

   Seton tedavisi yani ameliyat ipi ile fistül kanalının yok edilmesi tedavisini de araştırabilirsiniz.

   Fistülün durumu yapısı bilinmeden tedavi hakkında sadece size genel bilgiler verebilirim. Süreç hakkında bize bilgi verirsiniz sevinirim.

   Sağlıklı günler diliyorum.

   Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun. Ameliyatınızın üzerinden bir süre daha geçmesi gerekiyor. Bu aşamada bir şey söylemek gerçekten çok zor. Sağlıklı günler diliyorum. Ayrıca tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.

   Cevapla
 5. Ben 6 hafta önce perianal fistül amaliyat oldum setom takıldı ve bu ipi kim çekmesi lazım ( ben dokunamiyorum ) doktorum haftada 1 gel dedi haftada bir doktorum çekiyor ipi acısı anlatılacak gibi değil.
  Bu ip kendi cikarmi ?
  Nekadar aralıklarla çekilmesi lazım.?
  Bu ipi daha az acılı nasıl çekeriz?
  Lütfen bana yardımcı olun. teşekkürler

  Cevapla
  • Fistül tedavilerinde yazı da belirttiğim gibi hastaların doğru yönlendirilmesi ve hastalıklarının özellikleri anlatılması gerekiyor. Size yapılan tedavi kesici seton uygulaması. Yani fistül kanalının iki ucu bir iple bağlı ( seton). Siz ipi çekerek fistül kanalının küçülüp yok olmasını bekleyeceksiniz. Bu işlemin ne kadar süreyle yapılması gerektiği gibi teknik konular ancak doktorunuz bilir. Fistülün yapısı, büyüklüğü, uzantıları olup olmadığı bilinmeden süre belirtmek doğru olmaz.

   Cevapla
 6. Hocam merhaba bendede 1 senedir makatta ağrı oldu lavabodan sonra sonra yanında fındık büyüklüğünde apse oldu patlayınca rahatladım doktora gittim doktor anal fistür var ameliyat dedi ip bağlanacakmış korkuyorum endişem var yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • 6.amaliyata gircem ben ocakta lazerde boş hepsi boş
   Şimdi setom uygulancakmış nasıl bişi bu oda çok can yakıyırmu

   Cevapla
 7. Bir yıl önce fistül ameliyatı oldum. Seton 3 ay takılı kaldı, saat 12 yonunde. İki defadır emar çektirdim, sonuç;
  fistül var 3mm çapında ama akıntı yok apse yok, sorun yok deniliyor.
  Benim asıl sorunum. Makat açıklığının setondan dolayı genişlemiş olmasi, sanki kapanmadı. Kendim parmak kontrolünü yaptığımda fark edebiliyorum( ağız kısmı icin), gaz kaçağım var, tutabilmek için makat sıkma dan daha çok kalça sıkarak ancak engel olabiliyorum. Comelirken seton yerinden gaz çıkabiliyor tutamıyorum…. Ne yapmaliyim

  Cevapla
 8. Binlerce hasta ameliyat oluyor ve çoğunluğu başarılı ameliyatlar. Burada yazan kişilerin ne kadar gerçek olduğu belli bile değil. 3-5 olumsuz yoruma itibar edip sakın hekimleri aşağılayıcı yazılara kanmayın. Hekiminiz size uygun tedaviyi planlar ve yönetir. Memnun değilseniz buralara yazmayın. Hekiminize gidin. Eğer yanlış olduğuna emin olduğunuz bir tedavi varsa mahkemeye gidin. Burada yorum yazmak nedir? Kim bunun doğrusuna yanlışına karar verecek? Bu siteyi yapanın eğitimi mi var ki doğru ya da yanlış hükmü çıkaracak? Burada yazılan olumlu ya da olumsuz düşüncelere itibar etmeyin lütfen.

  Cevapla
  • Hangi yoruma karşılık bunu yazdınız anlamadım. Hakaret içermeyen her türlü yorumu yayınlıyorum. Hastane ve doktorlar hakkında yazılan yorumların çoğuna dikkat ediyorum. Amacımız burada sadece hastaların tecrübelerini paylaşmak ve bunda yanlış bir şey göremiyorum. Burada doğru ve yanlışa hüküm verdiğimiz sonucuna nasıl ulaştınız anlamak mümkün değil. Sizi rahatsız eden şeyin ne olduğunu açık açık yazarsanız sevinirim. Saygılarımla

   Cevapla
   • işiniz gücünüz böyle bloglar yaparak firmalardan ve doktorlardan para kazanma hayali ve istekleri tamamen dilenci gibisiniz yazıklar olsun buradaki yorumlara da sakın inanmayın yalan dolan hadi durustseniz bunu da yayınlayın

    Cevapla
   • Lazerle tedavi oldum. Doktor 1,5 ay içinde akıntılar bitecek dedi bitmedi. Ameliyattan 3 ay sonra öğrendim ki tekrar ameliyat olmam gerekiyor. Lazerin başarı şansı %60 imiş. Şimdi iyi bir doktor araştırıyorum. Lazere güvenmeyin

    Cevapla
 9. Merhaba Bende Kabız olduğum bir gün çatlak oluştu. Sonrasında ciddi spazmlar çektim .
  2 ay gibi yemek yemedim ve 14 kg gibi verdim. halsiz düştüm. Sonra bağdat cd. bir doktora botox oldum .
  Antibiyotik verdi kutuda 5 adet vardı sonra 5 adet daha kullandım sonra mem ucu yani apse oluştu .
  sonrasında 3 defa akşamdan akşama patlamalar yaparak rahatladım . antibiyotik ileştiriyor dedim. Meğerse FİSTÜL olmuşum vucut drene ediyormuş. sonrasında tekrar aynı doktora gittim fistül dedi ve cerrahi amaliyat dedi . Sonra 2 aydır çatlağım ve fistülü kontrol altında tutmak en aznından hayatımı devam ettirebilmek için DUPHALAK Şurup kullanıyorum . Sonra bakırköy AC Avrupa cerrahi hastanesine gittim. (Sadece Makat hastalıklarına bakıyorlar) Yasir Gözü hocaya Muayene etti Lazer ile çatlağı ve fistülü çözeceğini Söyledi operasyon sürenin 10 dk. olduğunu lokal anestezi ile yapacaklarını söylediler . İki doktor arasında çok kararszı kaldım ne yöntem kullanacağımı bilemiyorum. Yasir Gözü Hocanın olduğu hastahane 11.000 TL istedi rakamda yüksek fakat ileşeceğimi bilsem 20.000 veririm .

  Benim durumum bu Rabbim herkese şifasını versin inşaallah.
  Birde Şifasını bulan hastalar ne olur buraya yazsın .
  Bende birgün şifa bulursam Burada paylaşacağım arkadaşlar .

  Cevapla
  • Merhabalar! Öncelikle geçmiş olsun. Kesinlikle …….. ile ameliyat olma. Hayatımın en büyük hatasını yaptım orda ameliyat oldum hala yatakta yatıyorum. Şuan normal cerrahi ameliyat olmayı bekliyorum. Normal cerrahi ameliyattan şaşma ama sağlam doktor bul. Acıbadem Ya da memorial.

   Cevapla
 10. 1 yıl önce lazer ile fistül ameliyatı oldum fakat herhangi bir iyileşme olmadı.Akıntı devam ediyor.Ben yarayı sürekli gazlı bezle kapatıyorum ,en azından şişme olmadan sadece akıntı oluyor ağrısız. Bir de ameliyat öncesi sonrası fazla antibiyotik kullanmadan olsa gerek ishal ve cıvık dışkılama var. ishal varken fistül daha zor iyileşiyor..Antibiyotik kullanmadan önce düşünün bence. Başka bir doktora göründüm lazer her hastaya uygun olmadığını söyledi zaten. Fakat diğer yöntemlerinde dışkı tutamama riskleri var az da olsa. Seton yöntemini deneyenler varsa tecrübelerini iletirlerse memnun oluruz.

  Cevapla
  • Ben 7 ay önce ameliyat oldum ve 3 ay seton takılı kaldi. Seton çıkarıldıktan 3 hafta sonra yine akıntı başladı ve yeni bir fistül farklı yerden başladı. Daha onceki fistül kanali iyileşip kapandi fakat çok yakinindan yeniden bir fistül kanali acildi. Etkili bir yöntem fakat fistül malesef tek bir ameliyatla olup bitecek bir hastalik degil. Yaklaşık 2 yildir bununla yasamaya çalışıyorum. Bu arada dışkı kaçırmayı soranlar olmuş ( o bölgede 2 onemli kas var anal sphincter diye adlandirila) fistül oraya dokumasa bile ameliyat esnasinda anüsün gerilmesi vesairelerden dolayı bir kaç hafta tutmakla zorlanmak veya sızıntı olması gayet normal. Ve 100 kiside anal fistül varsa 100 farklı yaklaşım gerekiyor doktordan. Genel olarak fistül olabilir ama farklı tedavi gerektirebilir. Doktorunuz en uygun olanını size uygular zaten. Genel anlamda tek tavsiyem özel hastanelerde yaptırmayın tedavinizi. Herkese geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum

   Cevapla
 11. bir sene önce anal fistül oluşmasından dolayı lazerle ameliyat oldum lastik taktı dr. bir ay kadar durdu sonrasında lastiği aldı doktor. 15 günde bir kontrollere gittim fakat iyileşme olmadı 3. ayında tekrar yapacağı dedi dr. tamam dedim tekrar bir lazzer operasyonu ve sürekli antibiyotik bir yandan devam, fakt yine olmadı .ve .3.ve 4. operasyonlarıda yaptı yine iyileşmedi en sonunda dr kanalın makata bir cm kalana kadar açacağız sonrasına lazer yapacağı dedi. bir senedir netice alamadım ve dr olan güvenim kalmadığı için de bu operasyona girmedim. halen devam eden bu rahatsızlığıma çare aramaktayım karar veremiyorum ne yapmam gerekir. konuya hakim biri bana söyleyebilirmi ?

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun. İnsanlar çok fazla sorun yaşadıkları için tecrübelerini paylaşması amacıyla bu siteyi hazırladım. Sizin durumunuzda çok fazla olduğunu tahmin edebiliyorum. Bunun en büyük nedeni hastaların yeteri kadar bilgilendirilmemesi. Ticari kaygılar insan sağlığının önüne geçti. Hangi doktora giderseniz gidin bu benim işim diyerek hastaya tedavi uyguluyor. Bu hastalığın neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Farklı teoriler ortada dolaşıyor ama bilimsel olarak şimdiye kadar fistüllerin neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Hastalığın tedavisinde en önemli şey doktorun çok fazla fistül hastası görmüş olması gerekiyor. Ülkemizde daha çok deneme yanılma yöntemi ile tedavi yapılıyor. Olmadı bunu yapalım, bir de şu yöntemi deneyelim. Ülkemizde ne kadar fistül hastası var, bunlara nasıl bir tedavi uygulanmış, başarı oranı nedir, uzun vadede sonuçlar nasıl. Bu tür bilimsel verilere sahip olmadığımız sürece tedavilerin ne kadar başarılı olup olmadığını asla bilemeyeceğiz. Elimizde tek bir seçenek kalıyor. O da hastaların tecrübelerini paylaşması. Tabi ki bunu da kötü kullananlar oluyor. Falanca doktora gittim iyi oldum gibi yorumlar bir anlam ifade etmiyor. Bizim için önemli olan süreç hakkında bilgi veren yorumlar yazılması.

   Cevapla
  • Geçmiş olsun ben İstanbul’da yasiyorum Mart ayında Yenibosna da özel hastanede narkozlu çatlak ve hemoroid ameliyatı oldum Ağustos ayında makatta fistül oluştu devlet Hastanesi’nde muayene ve Mr sonucuGRADE1 İntersifinkter fistül çıktı devlet hastanesinden bir sonuç alamayınca araştırmalarım sonucu bu ameliyati İstanbul’da eniyi yapacak proktoloğu Fatih’te buldum Nihat Bengisu 7.EKİM,de.lokal anesteziyle 20.dakika süren ameliyat sonucu fistulum temizlendi makatin üst kenarında küçük bir delik var ARKADAŞLAR sonuç olarak ameliyat olalı 50gun oldu10gunde bir konturole gidiyorum bu hastalığın iyileşme süreci uzun süreli tahminim 3 ayla 6 ay arası tabi sıcak su ve pansumanı devam ettirmek şartıyla kabız olmamaya dikkat edeceksiniz .

   Cevapla
 12. merhaba arkadaşlar bende bu anal fistül denen rahatsızlık 3 yıldır var Çok araştırdım lazer tedaviyi birçok doktor lazerin max 1 cm ilerlemiş fistüllerde işe yaradığını söyledi benimki 7 cm ilerlemişti bende 2 hafta önce Adana’da Prf dr Ömer Alabaz hocaya ameliyat oldum ameliyatım başarılı geçti ağrılarım 4-5 gün sürdü şuan iyiye doğru gidiyorum.kesinlikle beslenme ve oturma banyosu çok önemli bu hastalığı olan bence korkmasın ben çok korkuyordum korkacak bişe yok herkese geçmiş olsun

  Cevapla
 13. 22.08.2019 günü Ankara Hacettepe üniversitesi hastanesi genel cerrah Prof. Dr. Ali KONAN hocam fistül ameliyatı yaptı. Seton uygulandı 1 hafta sıkıntılı geçti akıntı vs. İp 1 hafta içinde kendiliğinden düştü. İyileşmem 1 ayı buldu.Fistül sıkıntılı bir bölgede olduğundan çok araştırdım. Allah’ıma şükürler ki Prof. Dr.Ali KONAN hocama rastladım.

  Cevapla
 14. 2 hazirnada apse şikayeti ile gittim. Bayram arefesi ve tatil olduğu için gece 2-3 de dr bulmakta zorlandım. en sonunda bir dr buldum 3000TL ye apseyi boşalttı. Zor durumdan iyi faydalandı sağolsun ama helal olsun ordan fistül oluşmadı. Bir ay içinde fistül oluşabilir demişti bende anlamadım internetten araştırdım ki. Zaten bende diğer tarafta bir fistül zaten oluşmuş.

  Hemen bir doç. buldum bana emin konuştu dikkatli ve birlikte tedavi edeceğiz dedi. Lazer var mı dedim tabi uygunsa lazer yaparız dedi. Ve nitekim lazer ile ameliyat yaptı. Fakat artık fistül deliğinden dışkı ve gaz geliyor. Dışkı dışkılama anında gaz ise ıkınma ile geliyor. 39.5 lara ateşim çıktı sallayıp yolladılar. 2-3 günde muayeneye gittim nırmal bekle dedi. dr. izindeyken gittim, acile yönlendirip 2 ayrı dr muayene ettirip para aldılar. Vel hasıl kelam 21. gün başka bir doktora gttim. Muayene etti, mr sonuçlarına baktı. Ameliyat etti. Ve ŞOK. Lazer ile doğru yolu bulamayıp 2 ci bir yol açmış ilk lazer ameliyatında. Şu an 2 adet seton ve açık yaram var.Valla arkadaşlar lazer vakaları çok ben bu işi yaparım deyen genel cerrahda çok. mümkünse büyük şehirlerdeki proktoloji alanında uzman olan doktorlara görünün.

  Herkese geçmiş olsun.

  Cevapla
 15. 15 aralık 2017 tarihinde lazer teknigiyle operasyon oldum,
  Tamamen iyileşmedi, % 90 iyileşti diyebilirim.
  Bu süreşte 4-5 defa kontrole gittim.
  2 -3 ayda iyileşr denildi doğru değil
  Ama eger yazın olursa deniz sıyuyla daha hızlı iyileşir.
  Ben taşıma suyuyla fayda gördüm.
  Fakat en önemlisi byk tvaletten sonra ılık su oturma banyosu.
  Tedavinin olmazsa olmazı
  Kesinlikle çok fsydalı
  Gün içinde sık sık tahrat alınmalı
  Yani suyla temizlemek çok faydalı
  Sakın iyi gidiyor deyip boş vemeyin
  Tamamen iyileşinceye kadar devam edin, zira. Dışkıyla temas eden bir yara var orda,, temşzlik lk vazifemiz
  Acil şifalar

  Cevapla
  • Iki yıl olmus ameliyat olali yuzde 10 luk iyilesmeyen kisim nedir acaba bide fistulunuz zor bi fistulmuydu yoksa yuzeyselmiydi hangi doktora ameliyat oldugunuzu soylermisiniz bide iz kaliyormu sonrasinda

   Cevapla
 16. Merhaba… bir hafta önce aynı teknikle bende oldum.ama sızıntı var iç çamaşırım bile kirleniyor ve çok sızlama oluyor.sizde de aynı durum oldu mu? Teşekkürler….

  Cevapla
 17. 2 ay evvel MR ile perianal atmalı konfigürasyon gösteren fistül teşhisi kondu 1.doktor muayene : apsen var ilk önce onu tedavi etmemiz lazım 1200 TL hemde nakit istedi fistül içinde 15 gün sonra gelmemi söyledi 2700tl ile kapak açtılar.
  2.doktor üniversite doçent genel cerrahi uzmanı
  Artık hiç bir hocanın bu ameliyatı yapmadığını nüks ve riskin yüksek olduğunu lazer ile ilerlerlememiş fistüllerin tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. Benimkinin ilerlemiş olduğunu ve seton tedavisi önerdi.yada bununla yaşamamı apseninde aktığını sıcak su oturma banyosu ve antibiyotik yazarak gönderdi.
  3.doktor özel bir hastanenin genel cerrahi uzmanı : lazer ile ameliyatın mümkün olduğunu anüse yakın olup tam atnalı olmadığını biraz sağa biraz sola yayıldığını ve garanti veremeyeceğini tekrarlayabileceğini söyledi. Fiyat 2.500-3000 TL aralığı….
  3 doktor 3 farklı görüş sonuçta pahalı eziyeti şans işi anlayacağınız bu hastalık tedavisi..
  Beklemeye aldım akıntı ve çok azda olsa ağrım var..

  Cevapla
  • Lazerle ilgili iki farkli gorus verilmis biro olur demis biri olmaz demis insan kime inanicagini sasiriyor.Banada lazer teknigini ilk bulan prof.bende lazerin etkili olmayacagini soylerken birbaska doktorda lazerle olabilecegini soyledi her doktor birbirinin yontemini uygun görmuyorPeki biz napicaz ben cok muzdaribin bu hastaliktan artik

   Cevapla
  • Allah acil şifalar versin. Bende çok doktor gezdim. Şifayı Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrah Prof. Dr. Ali KONAN hocamın ellerinde buldum

   Cevapla
  • Kardeşim geçmiş olsun akıntın gün içinde sürekli mi oluyor yoksa sadece büyük tuvalet sonrasında mı oluyor birde doktora gittiğin zaman fiziki muayene ile teshiş konuyormu bende doktora gittim fistül yok dedi ama birde MR ile bakalım dedi MR yaptırmaya gerek var mı yoksa sadece dıştan muayene yeterli mi geçmiş olsun

   Cevapla

Yorum yapın