Gebelikte Oluşan Hemoroid Doğumdan Sonra Geçer Mi?

Gebelikte Oluşan Hemoroid Doğumdan Sonra Geçer Mi? Hamilelik döneminde hemoroid olanlar ne yapmalı? Hangi hemoroid doğum sonrası geçer veya geçmez.?

Hemoroid şikayetleri çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu faktörlerden biri de gebelik yani hamilelik dönemedir. Bu dönemde birçok anne adayı hemoroid sorunu yaşar. Çünkü hamilelik dönemi özel bir dönemdir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal değişiklikler gözlemlenir. Bu dönemde kullanılan çeşitli ilaçlar, beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler hemoroidlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Anne karnında büyümeye başlayan çocuk karın içinde basıncın artmasına neden olur. Bu basıncın etkisiyle bağırsakların son kısmındaki dokular dışarı çıkar. Gebelik döneminde karşılaşılan hemoroidler genelde bu tür özelliklere sahiptir. Yani çocuğun oluşturduğu baskı.. Doğal olarak bu tür hemoroidler doğum sonrası geçer.

Bu dönemde çok sık karşılaşılan tromboze hemoroid şikayetleri ise çok fazla ağrıya neden olmaktadır. Daha önce hemoroid şikayetiniz yoksa tuvalet sonrası büyük bir ağrılı şişlik oluştuysa tromboze hemoroid oluşmuş olabilir. Çoğu zaman bu tür hemoroidler de kendi başına yok olmaktadır. Sadece birkaç gün ağrıya ve acıya dayanmanız gerekebilir. Bu durum uzun süre devam ederse bir genel cerraha görünmeniz faydalı olacaktır.

Uzun yıllardır hemoroid şikayetiniz varsa gebelik döneminde hemoroidler daha da büyüyebilir. Anne ve çocuk sağlığı için bu dönemde hemoroid ameliyatının yapılması riskler taşıyabilir.

Son olarak gebelik döneminde tuvalet sonrası elinize büyük basur memeleri geliyorsa ve bu şikayetiniz uzun yıllardır varsa gebelik dönemi sonrası yok olması çok zordur. Sadece bu döneme özgü çıkan hemoroidler kendi başına yok olmaktadır.

Bu dönemde karşılaştığınız sorunlar için öncelikle takibinizi yapan kadın doğum uzmanı ile görüşün. Onun görüşlerini almadan evde tedaviler uygulamayın, bilmediğiniz ilaçları alıp kullanmayın.

YORUMLARINIZ

Gebelik döneminde hemoroid ( basur) şikayetiniz oldu mu? Gebelik de oluşan hemoroidler doğum sonrası geçti mi? 

Yorum yapın