Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları

Hemoroid ameliyatı olmak istiyorsanız sizden önce ameliyat olan hastaların yorumlarını okumak sizleri bilgilendirecek ve birazda olsun rahatlamanızı sağlayacaktır. Tabi şunu da unutmamak gerekir. Her hastanın durumu bir olmayacağı için genel ve kesin bilgiler verilmesi mümkün değildir. Özellikle her hastanın iyileşme süresi farklı olmaktadır.

Hemoroid ameliyatı sonrası 3 gün ağrıların en yoğun ve şiddetli olduğu zamandır. Uykusuz geceleriniz olabilir !

Kim tarafından yazıldığı belli olmayan bazı yorumlarda, tedavinin 5.10 dk sürdüğü, hatta hiçbir şey olmamış gibi hastaların işine gücüne devam ettiği yazılmaktadır. Bu tür yorumların genellikle doktorlar hakkında yorumlar yayınlayan siteler olduğunu göreceksiniz ve yorumların neredeyse hepsi olumlu yorumlardır

Hemoroid hastalarının her duyduğuna, her gördüğüne ve her yoruma inanmaması gerekir.

Hemoroid Ameliyatı İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Proktolog kimdir?

Proktolog, kolon hastalıkları, tanı ve tedavisi ile uğraşan bir tıp uzmanlığı alanıdır. Aşağıdaki hastalıklar için bir proktologa gidebilirsiniz.

 • Anal inkontinans: Dışkılamayı kontrol edememe
 • Anal fissür: Anal kanalında ağrılı gözyaşı, tuvalet sonrası ağrı
 • Genital siğiller: Anal ve genital bölgede bulaşıcı virüs siğilleri
 • Anal absesi: Anüs bölgede iltihap
 • Anal egzama: Kaşıntı, yanma ve sızdıran iltihaplanma
 • Anal fistül: Anal geçiş ve kalça bölgesinde iltihaplanma
 • Anüs ve rektumda yabancı cisim
 • Hemoroidal hastalık
 • Anüs spazmı: Anal bölgede ani ve ağrılı kramplar
 • Anal stenozu: Anüsün yetersiz gerilebilirliği.
 • Bağırsak ve anal kanserler ve anüs yakınında cilt kanseri

Kısacası makat hastalıkları ile ilgilenen bir genel cerraha gideceksiniz.

Size en yakın sağlık kuruluşu ve hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin.  Hemen tutup başka şehirlere taşınmaya gerek yok. 

Hemoroid doktorları hakkında yazılan yorumlar konusunda dikkatli olun. Çünkü doktorların reklam yapması yasaklanmıştır. Bu yüzden yorumlar yeni reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle doktorlar hakkında yorumlar yayınlayan sitelerdeki yorumların büyük bir kısmı eş, dost ve tanıdıkların yazdıkları yorumlardır. 

Hemoroid hastalarının zorlandığı konulardan biri de doktor seçimi’dir.

En iyi hemoroid doktoru ve en iyi hemoroid tedavisi diye bir şey yoktur.

İnternet de yazılan yorumlar doktor seçiminde belirleyici bir faktör değildir. Özellikle “Doktor Yorum Siteleri” 

İsterseniz hemen bunu kanıtlayalım. Hangi doktora gitmek istiyorsanız adını yazın ve şöyle bir arama yapın.

….. doktoru hakkında yorumlar.

Doktor hakkında ciddi bir hiçbir olumsuz yorum yok. Bu doktora giden herkes çok memnun. Bunun doğru olduğunu kabul edelim. Hemoroid tedavisi için başka bir doktor araması yapın …. doktoru hakkında yorumlar. Bu doktor hakkında da yorumlar hep olumlu, Başka bir doktor arayın hepsi olumlu yorumlar….

Sistem üzerinden hemen randevu alabilirsiniz. Çünkü aradığınız doktoru bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Durun Bekleyin…

Doktor siteleri babasının hayrına mı bu yorumları yayınlıyor. Yoksa başka bir şeyler mi var?

Doktor yorumları yayınlayan, listeleyen siteler sanal ticarethanelerdir. 

İsterseniz bu sistemi biraz tanıyalım. Ülkemizdeki tüm doktorlar bu sisteme eklenmiştir. “Ankara Hemoroid Doktorları” gibi bir arama yaptığınızda bu sistem size doktorları listeler. Bu listede üst sırada çıkmak için ( doktorlara verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak) yapmanız gerekir.

Bu sitelerin maliyeti nasıl karşılanıyor peki. Doktorlar bu sistemlere üye olduğunda aylık bir para ödüyor. ( 400 TL) gibi. Bu parayı ödeyenler makaleler de yazabiliyor.

Kimse para verdiği bir sistemde olumsuz yorum görmek istemez. İşte bu yüzden doktor sitelerinde olumsuz yorum göremiyorsunuz.

İsterseniz memnun kalmadığınız bir doktor hakkında olumsuz yorum yazın kendi gözlerinizle görün.

Doktor siteleri hakkında doktorlar için yazılmış olumlu yorumlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini öğrendiniz. Karar sizin ya burada yazılanlara inanacaksınız ya da yorumlara.

Sağlık da reklam kanunen yasak fakat ne yazık ki ülkemizde bu tür siteler üzerinden örtülü reklamlar yapılmaktadır.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere birçok forumda sözlük de para karşılığı güzel yorumların yaptırıldığını da unutmayın.

Google Haritalarındaki Yorumlar

Son yıllarda Google işletmeler için bir hizmet sunuyor. Bir doktor araması yaptığınızda size işe yerinin resimlerini, açılış kapanış saatleri gibi bazı bilgileri sunuyor. Bu bölümde de işletmeler için yorum yazılabiliyor. Açıkçası buradaki yorumları daha gerçekçi buluyorum. Psikolojik sorunları olmadığı sürece biri çıkıp da bir doktora hakkında olumsuz yorumlar yazmaz.

Siz durup dururken bir doktorun işletme sayfasını bulup o doktoru hiç tanımadığınız halde olumsuz yorum yazar mısınız?

Hemoroid ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorun Google işletme yorumlarına bakın. Karşılaştığınız olumsuz yorumlar hakkında doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Tabi bu durumu kabul edeceklerini sanmıyorum. Bizim öyle bir hastamız yok !!! Sizler de ameliyat sonrası gerçekçi şikayetlerinizi Google işletme bölümüne yazabilirsiniz. Bu şikayetlerdeki amacınız yanlış giden bir şeylerin düzeltilmesine yardımcı olmak olsun.

Google işletme yorumlarında kişinin ismine tıklayın ve diğer yorumlarına da bakın. Genel de sahte ve reklam amacı ile yapılan yorumlarda sahte hesaplar üzerinden sadece 1 yorum yazılıyor. Yorum sayıları fazla olan kişilerin yaptığı yorumların gerçeklik oranı daha yüksektir.

Tedavi olduğunuz tarihi mutlaka yazın. İşte size örnek bir şikayet. Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil.

” 11.07.2019 tarihinde ameliyat oldum. Ameliyat önce doktor bey beni yeteri kadar bilgilendirmedi. Tedavi sonrası doktor beye ulaşmak da zorlandım. Bu durumlara dikkat etmesini rica ederim.

Yorum yazmaktaki amacınız tecrübelerinizi paylaşmak ve sizinle aynı durumda olan insanlara yol göstermek. Yorum yazarken bunu asla unutmayın ve sadece şikayetlerinizi yazmayın. Memnuniyetinizi de yazın.

Bu ülkede mesleğini hakkıyla yapan, doğruları söyleyen, hastasını ticari bir meta olarak görmeyen eli öpülesi değerli doktorlarımız olduğunu da asla ve asla unutmayalım.

Şikayetvar üzerindeki yorumları incelemeyi unutmayın. Hasta şikayetleri

Doktortakvimi sitesinde olumsuz yorumların yayınlanmadığı konusunda şikayetler, Doktor Takvimi Şikayetleri

Bir doktora gidip iyi olduysanız, hemen falanca doktor çok iyi ona git demeyin. En azından garanti vermeyin kesin konuşmayın. Tedavinin her hasta da başarılı olmasını beklemek sizi bir yanılgıya götürebilir. Yani bu işler için kimseye aracılık etmeyin.

Yorumlarınız & Şikayetleriniz & Önerileriniz

 • Ameliyatınızı ne zaman ve nerede oldunuz? Ameliyat öncesi doktorunuz sizi yeterince bilgilendirdi mi? Tedavi öncesi hangi tetkikler yapıldı? Kolonoskopi vb.
 • Doktor seçimini neye göre yaptınız? İnternet yorumları, eş dost önerileri vb.
 • Hemoroid ameliyatı sonrası neler yaşadınız? İyileşmeniz kaç gün sürdü? Tedavi sonrası gaz ve tuvaletinizi tutamama gibi sorunlar yaşadınız mı?
 • Tedavi ücreti olarak ne ödediniz? Fiş, Fatura aldınız mı?
 • Lütfen doktor ismi ve sağlık kuruluşu ismi kullanmayın bunun haricinde istediğinizi yazabilirsiniz.

Lazer Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası yorumlar, şikayetler, Lazer ile basur tedavisi olanların yorumları.

Hemoroid tedavisinde son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız tedavilerden biri de Lazer kullanılarak yapılan hemoroid ameliyatlarıdır. Hemoroid tedavisinde Lazer kullanımı doktorlar arasında zaman zaman tartışmalara da neden olmaktadır. Bazı doktorlar tedavide Lazer ’in yerinin olmadığını belirtmelerine rağmen. Bir çok doktor Lazer teknolojisi ile hemoroid ameliyatları yapmaktadır.

Dünya ölçeğinde büyük sağlık  sitelerine baktığımızda hatırı sayılı derece lazer ile hemoroid ameliyatı konusunda yazı yazıldığını görebilirsiniz.

Hemoroid tedavisinde kullanılan lazer teknolojisi 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Yani ileri derece hemoroidlerin tedavisinde lazer tercih edilmez. Daha çok başlangıç aşamasında uygulanan bir tedavidir. Tedavide kullanılan Lazer teknolojisinin de birçok çeşidi olduğunu unutmayalım.

Lazer hemoroid tedavisi, lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi ile yapılabilir. İşlem ortalama 15-30 dakika sürer. İşlemden sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. Klasik cerrahi yöntemlerde görülebilen daralma, kanama ve ağrı gibi komplikasyonlar yoktur.

Lazerle hemoroid tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir tedavi yaptırdınız mı? Sonuçtan memnun kaldınız mı? Hastalığınız tekrarladı mı? İşe dönüş süreciniz nasıl oldu? Yorum Bölümüne Lütfen Yazın !

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları…

Devlet Hastanesinde Basur Ameliyatı Olanlar

Devlet Hastanelerinde Basur Ameliyatı Olanların Yorumları, Şikayetleri,

Hemoroid hastalarının belki de en çok merak ettiği konuların başında ameliyatı devlet hastanesinde mi yoksa özel bir sağlık kuruluşunda mı olayım” sorusudur. Ülkede herkesin özel bir sağlık kuruluşuna gitme gibi bir şansı yok. Ama şöyle bir hava estiriliyor sen para verip özel bir doktora gitmezsen tedavi olmazsın, hastalığın tekrarlar, aylarca yatarsın, gazı ve dışkı kaçırma problemleri yaşarsın. 

Gerçekten böyle bir durum var mı yoksa bu özel sektörün işine mi yarıyor? Bunu ciddi anlamda sorgulamak gerekiyor.

Bu siteyi hazırlarken devlet hastaneleri dışında yapılan tedavilerde de hastaların çok fazla şikayeti olduğunu gördüm.

Özel Sağlık Kuruluşunda Hemoroid Tedavisi Olanların Şikayetleri

Hastaların şikayet ettiği konular şunlarda oluşuyor. Ameliyat öncesi yeteri kadar bilgilendirme yapılmadan hemen apar topar ameliyat edildim. Ameliyat öncesi hiçbir tetkik yapılmıyor. Ameliyat ortamları yeteri kadar temiz değil. Ameliyat sonrası iyileşemedim doktor beni sürekli oyalayıp durdu. Ameliyat olduğuma dair hiçbir belge, fatura verilmiyor. Hastalığım tekrarladı vb.

İnsanlar hastalıktan kurtulmak için ne yapıp edip para buluyor. Aman özel de bir doktor da yaptırayım da şu illetten kurtulayım diyor. Ama görüyorum ki memnun olmayan büyük bir kesim var ve sessiz kalıyor.

Özel de yapılan hemoroid ameliyatlarında hasta sağlığına ne kadar dikkat ediliyor? Sizden önce aynı masada yatan bir hastanın bulaşıcı bir hastalığın olmadığını asla bilemezsiniz? Tek seferlik kullanılması gereken bir aletin kaç hasta da kullanıldığını da bilemezsiniz? Hemoroid ameliyatlarını özel bir sağlık kuruluşunda olacaksınız mutlaka kullanılan aletlerin nasıl steril edildiğini öğrenin.

Ameliyat öncesi bir hasta olarak bunları sormanızda hiçbir sakınca yok ve en doğal hakkınız.

Lütfen herhangi bir devlet hastanesinde hemoroid, basur ameliyat olduysanız yazının altına yorum yazın !

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşirim? İyileşme süreci nasıl olur? Nelere dikkat etmek gerekir? Hangi Şikayetlerim Olabilir?

Hemoroid ameliyatı olacaksınız fakat ameliyat sonrası iyileşme sürecini merak ediyorsunuz? Hastalık öncesi olduğu gibi hastalık sonrası da birçok yalan ve yanlış bilgi ortalık da dolaşıyor. Bazı hastalar hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatına devam ettiklerini söylüyor. Hatta bazı hastalar helikopter kullanarak işe geldim sonra helikopterimi kullanarak gittim diyor ! O kadar yani Bazı hastalar da ciddi şikayetlerinin olduğunu söylüyor. Hemoroid ameliyatı olmuş şimdiye kadar kaç hasta gördünüz? Belki 1 belki 2. Sadece size anlatılanlar kadar biliyorsunuz. Size ne anlatılıyor; “ 5 Dakikada hemoroid ameliyatı olacaksınız, ağrınız sızınız olmayacak, ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam edeceksiniz…

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Neler Olabilir?

Hemoroid Ameliyatı Sonrası, yanma, zonklama, kaşıntı, idrar yapamama, ishal, halsizlik, tuvalet hissi, gaz kaçırma, gaz hissi, kanama, darlık, sümüksü akıntı, makatta şişlikler, pişik, psikolojik değişiklikler, bacak ağrısı, enfeksiyon, iltihap olabilir. 

Günümüzde yapılan tedaviler de artık hastaların hastanede yatması gerekmiyor. Birçok hasta gün içerisinde taburcu edilebilir duruma geliyor. Birkaç gün de evde dinlenmeniz gerekebilir. Ameliyat sonrası size yardım edebilecek birilerinin yanınızda kalması iyi olur ( 24 Saat)

Ameliyat sırasında bu bölgeye gazlı bez konulmuş olabilir. Bu bezi ilk çıkardığınızda bez de kan görmeniz normaldir. Süreç hakkında doktorunuz size bilgi verecektir.

Ameliyattan önce doktorunuz bölgeyi uyuyarak uyanık kalabilmenizi sağlar, ancak hiçbir şey hissetmezsiniz. Bazı ameliyatlarda genel anestezi verilebilir. Bu, damarınızda size uyumanızı ve ameliyat sırasında ağrısız kalmanızı sağlayan ilaç verileceği anlamına gelir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası tuvalet de bir iki damla kan görmeniz normaldir. Kanamalarınız aşırı ve çok fazlaysa mutlaka doktorunuzla iletişim kurun. Bazı hastalarda ilaç duyarlılığı mide kanamalarına neden olabilir bu ihtimali de göz önünde bulundurmanız iyi olur. Kanamalar ortalama 10 gün boyunca devam eder.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Hemoroid ameliyatı hangi yöntemle yapıldı, bu yöntemde dikiş kullanıldı mı bunu doktorunuza ameliyat sonrası sorabilirsiniz. Genellikle hemoroid tedavisinde kullanılan dikişler kendi başına eriyen dikişlerdir. Yani tekrar gidip bu dikişleri aldırmanız gerekmez. Tabi tedavinin hangi teknikle yapıldığı önemlidir. Bazı hastalar tuvalet sonrası bu dikişlerin dışkı ile birlikte düştüğünü görebilmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bir hastanın hemoroidlerinin kaçıncı derece olduğunu bilmeden, tedavinin nasıl yapıldığını bilmeden iyileşme süresini bilemezsiniz. Her hastanın durumu bir olmayacağı için şu kadar sürede iyileşirsiniz gibi bir cümle kuramayız. Her hastanın iyileşme süreci farklı olacaktır. Başka hastaların iyileşme duruma bakarak ben niye geç iyileştim acaba bir sorun mu var gibi düşüncelere kapılmayın. Birçok hasta görüşü iyileşme süresinin 10 günü bulduğu yönündedir.

 • Ameliyat sonrası yorucu egzersizler yapmamanız gerekiyor. Koşu, ağır kaldırmak, ağır sporlar, yüzme,

Hemoroid Ameliyat Sonrası İlk Tuvalet

Ameliyat sonrası tuvalete ilk çıktığınızda acı duyabilirsiniz. İshal ve kabızlık gibi bir durum yaşarsanız bu ağrılarınız çok ciddi olabilir.

Sahip olduğunuz hemoroid ameliyatı türüne bağlı olarak, uzun süre oturmak veya yürümek için önemli sınırlamalar olabilir. Yumuşak bir yastık veya halka yastık, ameliyat sonrası uzun süre oturma durumunda size yardımcı olacaktır.

Bu durumlar olduğunuzda mutlaka doktorunuzu arayın.

 • Yüksek ateş. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.
 • Bulantı, kusma, karın şişliği varsa..
 • Ciddi ve kalıcı bir kanama problemi yaşıyorsanız.
 • İdrar yapmanızda sorun yaşıyorsanız.
 • Ağrılarınız arttıysa ve ilaçlar ağrınızı azaltmıyorsa

Hemoroid ameliyatı sonrası çok  ciddi ağrılarınız olabilir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Ama bu ağrılar ilaçlar ve oturma banyoları ile azaltılabilir. Ama hiç ağrınız olmayacak türünden yalanlara İNANMAYIN… İnsan vücudunda sinirlerin en yoğun olduğu bölgelerden biri makat bölgesidir. Böyle bir gerçek ortadeyken ağrı yok, kanama yok, yatmak yok diyip hastaları yanlış yönlendirmek hastanın sadece parasını almak için uydurulmuş bir yalandır. Ameliyat sonrası ağrılarınızın geçmediğini söylediğinizde sizi oyalayıp duracaklar bundan da emin olabilirsiniz.

Ameliyat öncesi ağrı sızı yok, Ameliyat sonrası bunlar olacak geçer… 

Yaşayan bilir…

Hemoroid Şikayetleri

Hastalığınızın nedeninin ortaya konulması gerekir. Hemoroid hastalığının ana nedenin kabızlık olduğu düşünülür. Ama kabızlığın neden kaynaklandığı dikkate alınmaz. ( Hastanın kullandığı bir ilaç mı, Tiroid bezleri ile ilgili bir sorun mu, Bağırsak tembelliği mi. Beslenme mi, İlerlemiş bir tümör mü? ) Bunlar dikkate alınmadan hemoroid ameliyatı yapıldığında tedaviler başarısız oluyor. Hastalığınızın tekrarlamasının, yeni doktor arayışına girmenizin ana nedeni işte bu. Yani hemoroidlerin dişisi ve erkeği olduğu için değil.

Özel muayeneler de, sağlık kuruluşlarında ameliyat olacaksanız çok dikkatli olun. Ülkemizde bu tür kuruluşlar yeteri kadar denetlenmiyor. Hangi tür tedavilerin yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Süslü yazılara inanmayın. Muayene olmaya gittiğinizde bile sizi ameliyat etmek isteyen bir ticari anlayış var bunlara dikkat edin. Güzel sözlere inanmayın. Bu kurumlar hakkında yazılan övgü dolu sözlere kuşkuyla yaklaşın.

Her ameliyatın belirli bir riskler taşıdığını unutmayın. Hemoroid ameliyatı nerede, hangi tekniklerle yapılırsa yapılsın birtakım riskler taşımaktadır. Bu ameliyatın hiçbir riski yok demek gerçekleri yansıtmamaktadır. Hiçbir doktor ben hastamı tedavi ettikten sonra şöyle sorunlar yaşadı demez.

Ameliyat sonrası gaz ve tuvalet kaçırma problemi olabilir mi? Bununla ilgili ne yazık ki elimizde yeteri kadar kanıt yok. Bu tür hastalar var mı, varsa hangi teknikle oldular, bundan sonraki süreç de neler yapmaları gerekir, bu işin yasal boyutu nedir? bilmiyoruz.

Tedavinin başarısı aynı zamanda size bağlıdır? Hareketsiz bir yaşam sürerseniz, beslenmenize dikkat etmezseniz, ameliyat oldum istediğimi yer içerim derseniz bu tür hastalıklardan kurtulmanız mümkün değil.

Tedavinizi ertelemeyin. Doktora gitmekten korkmayın, utanmayın. Hastalığınız başlar başlamaz doktora gidip ameliyat olmak da doğru değil. Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sorunu çözmeye çalışın.

Uzun süren kabızlık ve ishal durumunda dikkatli olun, Bu tür problemlerin hastalığınızı tetikleyeceğini unutmayın. Belirli süre kabızlık ve ishal problemleri yaşarsanız mutlaka önlem alın. ( Reçeteli ilaçlar, Doktor Önerileri vb) Daha ciddi sorunlar için uzman bir doktorun kapısını çalmayı ihmal etmeyin.

Hemoroid ameliyatı sonrası süreç nasıldır? Basur ameliyatı sonrası ağrı, kanama, kaşıntı şikayetleri ne kadar sürer, nasıl geçer? Hemoroid ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastalar, hastanede ameliyat olmuşlarsa 1 veya 2 gece gözetim altında tutulabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar önlemek amacıyla böyle bir yol izlenir. Ameliyat olmadan önce bu durumu doktorunuza sormayı unutmayın.

Hemoroid ameliyatı sırasında spinal anestezi ( belden aşağının uyuşturulması) gibi durumlarda hastalar ağrı hissetmezler fakat uyuşuk olan bacaklar bir kaç saat sonra ağrımaya başlar.

Ameliyat öncesi hangi tür bir anestezi kullanılacağını bilmeniz sizin için yararlı olacaktır. Günümüzde farklı anestezi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca mutlaka yanınızda size destek olabilecek birileri bulunsun.

Hemoroid ameliyatı sonrası kanamaları önlemek için makat bölgenize tampon konulabilmektedir. Tamponun çıkarılması kolay olsa da dikkatli yapılması gerekmektedir. Tamponu çıkardıktan sonra kanamalar devam ederse mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme

Hemoroid ameliyatı sonrasında hasta ağız yoluyla beslenebilir. Hatta 3-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Ameliyatta sonra idrara ilk çıkış önemlidir. Özellikle spinal anestezi yoluyla ameliyat olmuş  genç erkek hastaların yüzde 10-15’inde,hemoroid ameliyatı sonrasında idrara çıkma zorluğu yaşanmaktadır. Bunun nedeni idrar yapma refleksiyle ilgili sinirlerin makat bölgesinden geçmesidir. İkisi de tek bir bölgede birleştiği için, makattaki sorunlar idrar yapmayla ilgili sorunlara, idrar yapmayla ilgili sorunlar da makat bölgesiyle ilgili sorunlara yol açabilir. Bu sorunun olmaması için, ameliyattan önce hastanın idrarını tam olarak yapıp mesanesini yani idrar torbasını tam olarak boşaltması gerekmektedir.

Hemoroid Ameliyat Sonrası İlk Günler

Hemoroid ameliyatından sonra ilk gün genellikle tuvalete gitme ihtiyacı hissedilmez. Ameliyat öncesi lavman yapıldığı için bağırsaklar tamamen boş kalmaktadır. Tuvalet ihtiyacı hissedildiği durumlarda ertelenmemelidir. Ağrı, kanama gibi şikayetlerin olabileceği endişesiyle hastalar  tuvaletini ertelemektedir. Aşırı ağrı olması sürece küçük çaptaki ağrılar, kanamalar normal kabul edilmektedir.

Hemoroid ameliyatında, cerrahi müdahale işlemi anüs dışında değil de anal kanalın içlerinde yapıldıysa ağrı çok şiddetli olmayabilir. Fakat dış kısımda yani makat bölgesinin dışında işlem yapıldıysa, bu bölgede ağrıya hassas olan derilerin fazla olması nedeniyle ağrı, daha da hissedilir haldedir.

Hemoroid Ameliyat Sonrası Uyulması Gerekenler

Hemoroid ameliyatı sonrası sonrası çok fazla sıkıntı yaşamamak için, ameliyatı yapan cerrahın tavsiyelerine harfiyen uymak çok önemlidir.

Beslenme şeklinden tutun da evde yapılması gerekenlere kadar doktorun önerilerine kulak verilmeli ve yapılacaklar uygulanmalıdır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Oturma Banyosu

Hemoroid ameliyatı sonrası önerilen en rahatlatıcı tedavilerden biri oturma banyolarıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası oluşan ağrıyı azaltmanın en etkili yollarından biridir. Oturma banyosu şöyle yapılır.

Göz kararı 10 Litre bir suyun içerisine 2 kapak baticon döküp, suyun içerisinde 20 dk oturmanız gerekmektedir. Bunu  sabah akşam, 20 dk yapmanız yeterli olacaktır.

Ameliyat olan hastaların, hastaneden taburcu edildikten sonra tamamen evde durmak yerine hareket etmeleri daha uygundur. Yani normal hayatlarına dönebilirler. Kabızlıktan hayatları boyunca kaçınmaları onların sağlığı açısından son derece önemlidir.  Bunun için kabızlık önleyici besinler ve bol bol su içmeleri tavsiye edilir. Ya da doktor tarafından, kabızlığı önlemek için laksatif yani dışkı yumuşatıcı ilaçlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar, dışkıyı yumuşatarak, kalın bağırsaktan geçişini kolaylaştırır ve ameliyat bölgesinin dışkılama esnasında tahriş olmasını önler.

Ameliyat bölgesinde şişlik ve ağrı varsa, uygulanacak bir soğuk kompres ya da sıcak uygulama, ağrı hissini mutlak ölçüde azaltacaktır. İlgili bölgede iltihaplanmayı engellemek için, antibiyotik verilebilir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Her ameliyattan sonra oluşabildiği gibi hemoroid ameliyatı sonrası şikayetler gelişebilir. Bunlar;

 • Makatta kanama
 • Makatta ağrı
 • Makatta kaşıntı
 • Anal fissür yani makatta çatlak oluşması
 • Ameliyattan sonra makatta darlık meydana gelmesi:(ameliyat esnasında fazlaca doku alınması, buna sebep olabilir.)
 • Ameliyattan sonra geride hemoroid memesi kalabilmesi
 • Hemoroidin bir süre sonra tekrar nüksetmesi gibi maddeler sayılabilir.

Makat bölgesi, bulunduğu yer ve görevi itibarıyla kirli bir bölgedir. Günde 3-4 kez temiz ve ılık suyla temizlenmesi ve sonra da kurulanması gerekir. Ameliyat bölgesindeki yaranın iyileşmesi yaklaşık olarak bir ay sürebilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme, hastanın kabız olmamasına ve buna bağlı olarak sertleşen ve irileşen dışkının anüsü yani ameliyat bölgesini tahriş etmemesine yöneliktir. Bunun için de lifli besinler, kayısı ya da kayısı suyu, kuru erik, incir ve bol sıvı almaları gerekmektedir.

Ülkemizde basit bir sağlık sorununu çözmek için ne kadar çok şeyi düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Her fırsatta sağlığın öneminden bahsediyoruz fakat sadece lafta kalıyor. Önemli olan bilmek değil uygulamaktır.

Sorumluluk Reddi: Bilgiler hiçbir şekilde tıbbi tavsiye oluşturmaz veya bu şekilde yorumlanmamalıdır.

Sizden Ricam

Hemoroid hastalığınızın tedavi sürecinde ve sonrasında yaşadıklarınızı paylaşmanız. Aklınıza takılan her soruya cevap vermeye çalıştım. Unuttuğum ve merak ettiğiniz konular varsa yorum bölümüne yazarsanız yazıya eklerim. 

Basur ameliyatı konusunda en çok merak edilen ve cevaplandırılması istenen sorular. 

Basur Ameliyatı Riskli Mi?

Her ameliyatın belirli riskleri vardır. Hiçbir ameliyat için bu ameliyatın riski yoktur demek doğru değildir. Bazı ameliyatlarda tabi ki daha zor ve risk taşır.

Basur ameliyatları genel olarak risk taşıyan ameliyatlar değildir. Günümüzde özellikle yeni geliştirilen tedavi teknikleri ile hastalık kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Basur tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler de dokuların kesilmesi risk faktörü oluşturabilir. Tuvaletin tutulmasını sağlayan kaslar bu bölgede olduğu için tedavilerin dikkatli yapılması gerekir.

Bağırsakları ile ilgili başka sorunları olan hastalarda ( Crohn, Kolit, İrtihabi Bağırsa Rahatsızlık ) vb. Tedavilerde basur ameliyatlarının daha dikkatli yapılması gerekir.

Kanser gibi hastalıkları olan kişilerin takibinin yapılması gerekmektedir. Hamilelik gibi dönemler de takibinizi yapan doktorla görüşüp buna göre ameliyata karar vermeniz dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir.

Basur öldürmez süründürür 🙂

Basur ameliyatı olup da ölen bir kişi var mı diye baktığımda ben böyle bir haber görmedim.

Basur Ameliyatı Nasıl Yapılıyor? 

Basur ameliyatlarında geçmişte cerrahi yöntemler uygulanırken günümüzde daha hafif ve yeni teknikler kullanılmaktadır. Mesela geçmişte kullanılan Longo Tekniği günümüzde terk edilmiştir.

Basur memesinin büyüklüğüne, memenin içeride dışarıda olup olmasına göre tedaviler yapılmaktadır. Sürekli dışarıda duran bir basur memesinin alınmasında doktorunuz Ligasure ve Lazer kullanmaktadır.

Basur memelerinin tuvalet sonrası dışarı çıkıp girmesi veya sizin yardımınızla içeri girmesi durumunda tedavi modu değişmektedir. Günümüzde yeni geliştirilen THD yöntemi uygulanmaktadır. Yani basur memelerini bağlayan damar içeriden bağlanıp doku içeri çekilmektedir.

Basur memelerinin içeri de olup çok fazla dışarı çıkmadığı durumlarda Band Ligasyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi de basur memesi kökünden lastik ile bağlanıp dokunun yok olması sağlanmaktadır.

Burada unutulmaması gereken en önemi nokta Lazer tedavisinin bütün hemoroid kullanılmadığıdır.

Dr. Mevlüt Topbaş Bir Doktordan Daha Fazlası

Dr. Mevlüt Topbaş Hemoroid (Basur) Tedavisinde Ülkemizin En Başarılı Doktorlarından Biridir. Doktor Mevlüt Topbaş Hakkında Hastalarının Yorumları

Basur Ameliyatı ne kadar sürüyor?

Basur ameliyatı ortalama 20 ve 40 dk arasında sürmektedir. Tedavinin hangi yöntemle yapıldığı, anestezi altında yapılıp yapılmadığı gibi bir çok faktör bu süreyi etkilemektedir.

Hastanelerde yapılan ameliyatlarda süre daha da uzayabilmektedir. Muayene ortamında yapılan tedaviler genel olarak daha kısa sürmektedir.

Basur Ameliyatı Ne Zaman Gerekir?

Basur ameliyatı olmak için beklemek zorunda değilsiniz. Tedavi ne kadar erken yapırsa sonrası da o kadar kolay olmaktadır.

Tuvalet sonrası şiddetli ağrılarınız oluyor ve geçmiyorsa. Basur memeleri dışarı çıkıp bir daha içeri girmiyorsa, sürekli ağrı ve kanama şikayetleriniz varsa basur ameliyatı olmanız gerekiyor.

Uzun süredir devam eden kabızlık, ishal gibi şikayetleriniz varsa bu problemleri de çözmeye çalışın.

Basur Ameliyatta Dikiş Atılır Mı?

Ameliyatınız cerrahi yöntemle yapılmışsa doktorunuz dikiş atacaktır. Bunun dışında ameliyatsız yöntemlerde Band Ligasyon, Lazer, THD, İğne Tedavisinde dikiş atılmaz.

Ağrılı bir şişlik şeklinde ortaya çıkan Tromboze hemoroid alındığında dikiş atılabilir.

Şayet dikiş atılmışsa çoğu zaman bunların alınması gerekmez kendi başına eriyip yok olan dikişler kullanılmaktadır.

Bu konuda kesin ve net bilgi almak için doktorunuza sorabilirsiniz.

Basur Ameliyat Sonrası Kanama Olur Mu?

Basur ameliyatı sonrası ağrı ve kanama şikayetleriniz olması normaldır. Bu kanamalar damlama şeklinde olabileceği gibi birden biriken kanın boşalması şeklinde de olabilir.

Ameliyat sonrası kanamlar 10 veya 15 gün devam edebilmektedir. Bu sürenin uzaması durumunda doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Kanamalar kullandığınız bir ilaç veya kan sulandırıcı kullanmanıza bağlı olarak ortaya çıkarsa daha dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuzu hemen bilgilendirin.

Ameliyatta Hasta Uyutulur Mu?

Genel olarak basur tedavisi ayakta uygulanan tedavilerden biridir. Hastalar çoğu zaman uyutulmaz. Bölgesel olarak uyuşturularak yapılan tedavilerdir.

Lazer, Band Ligasyon veya İğne tedavilerinde hasta uyutulmaz. İleri derece hemoroid tedavilerinde THD uygulanacağı zaman hasta uyutulur.

Tedavi sırasında hastanın hangi yöntemle uyutulacağına doktorunuz, genel sağlık durumunuza bakarak karar verecektir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Kaç Gündür?

Basur ameliyatı sonrası iyileşme süresi genel olarak 3 gün ağrılı şekilde olmakta ondan sonraki günlerde ağrı gittikçe azalmaktadır.

Lazer, Band Ligasyon ve İğne tedavisinde iyileşme süreleri daha kısa olmaktadır. Çünkü bu yöntemler küçük hemoroid dokularını yok etmek için uygulanır.

Daha büyük basur memeleri için uygulanan tedavilerde iyileşme süreleri 10 günü bulabilmektedir.

İyileşme süresi ve süreci her hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Basur Ameliyatı Olmazsam Ne Olur? 

Ameliyatınıza karar verecek olan doktordur. Basur ameliyatı öncesi yapılacak bir şey varsa doktorunuz size yol gösterecektir. Tedavinin ilk aşamasında ilaç, merhem, krem verilmektedir.

Basur ameliyatı olmayanların karşılaşacağı sorunlar:

 • Basur memelerinin daha büyümesine neden olacaktır.
 • Tuvalet alışkanlıklarınız değişecektir.
 • Memeler içeride kaldığı durumlarda tuvalete çıkmanız zorlaşacak bu da kabızlığa neden olacaktır.
 • Basur memeleri içeride kaldığı için iç çamaşırınızı kirleten akıntılar olacaktır. Tuvalet sonrası o bölgeyi temizlenmeniz zorlaşacaktır.
 • Yeme, İçme alışkanlıklarınız değişeceği için diğer hastalıklara neden olacaktır.
 • Günlük hayata adapte olmanız zorlaşacaktır. Ruhsal değişikliklerin olacaktır. Mesela eskisine göre çok daha sinirli ve asabi olacaksınız.
 • Sürekli aklınız o bölgede olduğu için iş veriminiz düşecek ve yaptığınız işe konsantre olamayacaksınız.
 • Basur memeleri büyüdüğü için lazer ile tedavi olmanız mümkün olmayacaktır.

Genel olarak basur ameliyatı olmaktan kaçanların karşılaştığı sorunlar bunlardır. Başka hastalıklar ile birlikte basur şikayetinin oluştuğu durumlarda sorunlar daha da büyümektedir.

Basur Ameliyatı Kesin Çözüm Mü? 

Siz bir insansınız ve insan vücudu her an sorun çıkarabilir. İnsanlarda en çok sorun çıkaran bölge bağırsaklardır. Siz bağırsaklarınıza iyi bakarsanız ameliyat sizin için kesin çözüm olur. Yok bağırsaklarınıza iyi bakmazsanız ameliyat sizin için kesin bir çözüm olmaz.

Basur İçin Geliştirilmiş Bir Formül % 50 

Basur ameliyatı olduktan sonra yüzde 50 iyileşme şansınız var. Geriye kalan yüzde 50 size bağlı. Bu konuda neler yapmanız gerektiğine dair sitede bir çok yazı bulabilirsiniz.

Örnek bir yazı olarak burayı okuyabilirsiniz. Kabızlıktan Korunmak İçin Beslenme Önerileri

Basur Ameliyatlarının kesin çözüm olup olmamasında  sizin dışınızda doktorun tecrübesi ve uyguladığı tedaviyi doğru yapması da son derece önemlidir.

Kesinlikle şunu şöyleyebiliriz hiçbir tedavi sonrası hastalık kesin olarak bitti çözümü kavuştu demek doğru değildir. Tedavi çok doğru bile yapılsa bağırsak sağlığını etkileyen durumlar olduğunda hastalık kendini hatırlatmaktadır.

Basur tedavisinde kullanılan THD damar bağlama yöntemi bile hastalığın kesin çözümü değildir. Ama o an için etkili ve güvenilir bir tekniktir.

Band Ligasyon, Lazer gibi hafif tedaviler de bile kesin çözüm demek çok zor.

Şayet biri size ameliyat garantisi veriyorsa bu yöntem kesin çözüm diyorsa sizi kandırıyordur.

Basur Tedavisi Konusunda Önemli Uyarılar

 • Basur tedavisi konusunda araştırma yaparken VİDEO seyretmeyin. Bu tür videoların hemen hemen hepsi başta reklam amacıyla hazırlanmıştır. Hiçbiri size yapılacak tedavi konusunda kesin bilgiler vermez.
 • Basur utanılacak bir hastalık değildir. Muayene olmaktan çekinmeyin.
 • Her hastalık basur değildir. Kendi başınıza tedavi yöntemleri geliştirip uygulamayın. Öncelikle hastalığınızın nedenini ortaya konulması gerekir.
 • Basur tedavisinde LAZER KULLANIMI çok fazla suistimal edilen bir konudur. Tedavi de lazer sözünü duyarsanız biraz daha araştırıp hangi durumlarda, kullanıldığını öğrenin.
 • Doktorunuzla ameliyat öncesi ve sonrası sağlıklı bir iletişim kurun. Başka hastalıklarınız varsa bu konularda da bilgi verin.
 • Doktor seçimi yaparken doktortakvimi gibi sitelerdeki yorumlara BAKMAYIN.
 • Ameliyat sonrası için dinlebileceğiniz bir zaman mutlaka olsun. Bütün ihtimalleri göz önünde bulundurup tatile gitmeyin, uzun yolculuklara çıkmayın. Kendinizi çok fazla yoracak sporlardan uzak durun.
 • Basur ameliyatı sonrası sürekli yatmak yerine küçük yürüyüşler yapmayı tercih edin.
 • Genel olarak su tüketimine dikkat edin. Hareket edin. Doğru beslenin. Gereksiz ilaç kullanmayın

Basur tedavisi konusunda aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Her sorduğunuz soru konu içerisine eklenmektedir. Lütfen soru sormaktan çekinmeyin.

“Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları” üzerine 92 yorum

 1. 18.04.2023 tarihinde 4. Evre hemoroid ameliyatı oldum ( longo yöntemiyle) ilk gün gayet güzel ne ağrı ne sızı, ama ne zaman tuvalete çıkmam gerekti , çektiğim acıları tarif edemem. Yaklaşık 10 gün bu acılar aynı seyirde devam etti, sıcak su banyosu gerçekten azaltıyor. hala tuvalete çıkmakta zorlanıyorum onun için sıcak su içinde , ayakta yada oturma banyosunda yapabiliyorum.yanma eskisi kadar yok. Kaşıntı ve yanma çok hafif devam ediyor. Bunlarin haricinde çok fazla bir sikayetim yok , lakin işe dönmek dedikleri gibi 3-5 gün içinde olmuyor 20 gün rapor aldım, sanırım bitince 10 gün daha alicam.
  Yıllardır bu hastalığı çeken birisi olarak tavsiyem gidip muayne olun . Erken teşhis ile belki de yazmış olduğumuz hiç bir ağrıyı yaşamadan bu hastalıktan kurtulacaksınız.
  Herkese geçmiş olsun.

  Cevapla
 2. Merhabalar;

  5 gün önce 3.derece hemeroidler ve saat3yönünde deri tabanlı ülser sebebiyle ameliyat oldum. Normal cerrahi yöntemle.

  Belden uyuşturma ile yaklaşık 25 dak. sürdü. İlk gün hastanede kendinden eriyen tamponlar kanla birlikte büyük bir gaz ile çıktı, buda ameliyat öncesi yaptırdıkları 2 adet lavmanın sonucu.

  1.gün hastanede ağrı kesicilerle çok birşey hisseder durumda değildim ve hastanede bile duşa giriyor yıkıyordum ertesi gün taburdu olduk.

  2.gün tuvalet kabızlığım olmamasına rağmen tuvalet sonrası köz ve ağrı ile bi 1 saat kendime gelemedim. Bu arada suya oturma günde 5-6 defa yapıyorum.

  3.gün ağrılar azalıyor gibi ancak tuvalet ağrıları aynı, hemen devamında oturma banyosuna giriyorum be 1 saatte ancak kendime geliyorum. Be akıntı gelmeye başladı, sümüksü çamaşırımı hiç durmadan değiştiriyorum.

  4.gün tuvalet ağrıları çok az bir nebze daha bir önceki güne kadar iyi. Akıntılarım çoğaldı. Ağrılar azalıyor kısmen. Bu arada ben krem yada başka birşey kullanmıyorum. Doktorun berdiği 2 ilaç ve daflon alıyorum.

  5.gün tuvalette biraz zorlanır gibi oldum biraz sert oldu gibi. Ağrılar ve akıntı devam ediyor. Ped kullanıyorum.

  Devamındaki durumumu cevap olarak yazarım.

  Cevapla
 3. Ben de 1 hafta önce iç ve dış 4.evre hemoroid ameliyati oldum bugün 8. Gün.. ne gaz cikartabiliyorum ne büyük tuvalet..sanki bomba patlayacak gibi oluyor..yemek bile yiyemiyorum kabiz olmayayım diye..n yapicami bilmiyorum..Allah hepimize şifa versin insaallah.

  Cevapla
 4. Selam arkadaşlar bende 23 haziran günü özel bi tıp polikiniginde cerrahi yöntemle 4 evre ic ve dış hemoraid ameliyati oldu bugün tam 95 gün geçti ama hala wc den sonra yanmalarim dewam ediyor 4 5 saat kadar ve makat etrafında ameliyat olduktan 4 gün sonra sislik oldu ve hala geçmedi acaba başına gelen varmi cvp verirse iz çok sevinirim.. doktora bi daha gitmeye korkar oldum o kadar çok acı çektim ki 20 gün boyunca gitmek istemiyorum… acaba bu daha ne kadar sürer.

  Cevapla
  • Herkese geçmiş olsun 2 hafta önce tronbeze dış hemorait klasik cerrahi amaliyatı oldum özel bir hastanede.2adet hemerait kesilerek alındı ve dikiş atıldı hemoraitler fındık büyüklüğü kadar olduğunu doktor bana gösterdi .1 hafta sonra dikişler düşmeye başladı şu anda düşmeyen 2 dikiş daha var taplam dikiş 5 veya 6 biliyorum 10 da olabilir .şu anda fazla bir ağrım yok fakat dışkılamadan sonra tekrar dışkılama hissi gaz yapma hissi devam ediyor dışkılamada zorluk 10 gün sürdü ilk gün ve 1 hafta çok şiddetli ağrı çekerek dışkılama oldu .ama şimdi rahat sayılırım size tavsiyem muhakkak amaliyat Olun .ben narkoz etkisi geçince (lokal) idrar yapamayıp zorlandım birde makat ağrısı inanın ölmek istedim hatta doktoru arayıp bana daha kuvvetli ağrı kesici yapmasını talep ettim ve yaptılar bir nebze rahatladım çok zor dayanamaz ağrılar ççektim o zaman herkese sakın olmayın diyen ben şimdi rahatlayınca amaliyatınızı olun kurtulun diye biliyorum. Tavsiyem amaliyat Olmadan önce doktora amaliyat süracini ve sonrasını muhakkak sorun çünkü size genelde düzgün bilgi vermezler 2 ilk hafta çorba bol salata bol su için kahvaltıda az ekmek zeytin peynir helva rafadan yumurta iki paket ç bardak duble çay için kahvaltıdan sonra bir yemek kaşığı dupalack dışkı yumaşatıcı için akşam yemeğinden sonrada 1 yemek kaşığı dupalack için sakın fazla içmeyin ishal olursunuz makat darlığı oluşur. 3 .yadi günden sonra istediğiniz yemekleri yiyin sınırsız fakat sıvı yumuşatıcıyı sabah akşam bir yemek kaşığı muhakkak için oturma banyosunu veya duş başlığını ılık suyu makat bölgesine beş on dakika temas ettirin kakanızı ayakta veya leğen içinde yapın çok önemli.çok fazla ıkınmayın ve korkmayın korktukça acınız çoğalır makata ben vazalin sürdüm çok iyi geldi. Hem dikişleri hemde haraket etmemi kolaylaştırdı tavsiye ederim bunları bana doktor söylemedi bende yorumlardan öğrendim . Amacım vicdanen sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaktı .sakın ama sakın sağlığınızı ertelemeyin ve amaliyata karar verirseniz sıcak havaları tercih edin çünkü bir öksürük hapşırmak size çok acı verir herkese geçmiş olsun Allah kolaylık versin.

   Cevapla
 5. Merhabalar bende basur ameliyatı oldum 4. Evre hem içte hem dışta benim ağrı eşiğim çok düşük olduğundan mi bilmiyorum öyle bir ağrı ki vücudum uyuşuyor nefes alamıyorum gibi hiç bitmeyen bi ağrı yaşıyorum oturma banyosu yaptım biraz rahatlar gibi oluyorsun bu seferde sanki tuvalet hissi varmış gibi bir ağrı giriyor yemek yemeye korkuyorum tuvaletin gelmesin diye Allahım biran önce bu ağrılar bitsin Rabbim herkese şifa versin

  Cevapla
  • Ben de 1 hafta önce iç ve dış 4.evre hemoroid ameliyati oldum bugün 8. Gün.. ne gaz cikartabiliyorum ne büyük tuvalet..sanki bomba patlayacak gibi oluyor..yemek bile yiyemiyorum kabiz olmayayım diye..n yapicami bilmiyorum..Allah hepimize şifa versin insaallah.

   Cevapla
   • 24.11.2022 bugün tam yedi gündür ameliyat oldum ve hala yatakta uzanıyorum. 4 meme ve fistül ameliyatı birden geçirdim. Anlayacağın her yerim yara bere içinde 😂. Karanfil çayı içmeyi ve tahin helvası yemeyi dene. Çok geçmiş olsun

    Cevapla
 6. Merhabalar
  Lazer ameliyatı sonrası iç basur ve fissüre mudahale edildi yanlız bugün 4ncü gün be ne yürüyebilirum nede oturabiliyorum yatarak rahat acı yok tuvalet ten sonra inanınlamaz bir ağrı ardından iğne yaptırıyorum mecburen ve makatın yanında hemen şişme var ve dokunduğumda orası sıcak ve sert bir dolgu gibi bugun de makata doğru yaslandı şişlil buda Bana inanılmaz rahatsızlık veriyor acaba bu durum ne kadar sürer.

  Cevapla
  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
   Fissür tedavisinde lazer kullanılmıyor. Botoks veya kasın bir kısmını kesilerek işlem yapılıyor. Lazer tedavisi sadece küçük hemoroidlerde yani 1. ve 2 derece hemoroidlerde uygulanıyor. Böyle bir durumda ağrınızın çok az olması gerekir.
   Ameliyat sonrası elinize şişlikler gelmesi normaldir. Çünkü lokal anestezi yapılıyor o da bölgenin şişmesine neden oluyor. Korkacak bir durum söz konusu değil. 10 güne kadar şişlikler yok olacaktır.
   Ağrıları azaltmanın en iyi yolu sıcak su oturma banyolarıdır.
   Sağlıcakla kalın.

   Cevapla
 7. Herkese geçmiş olsun selamlar. 3. Derece hemoroid rahatsızlığım var inanılmaz acılar sıkıntılar çektiriyor bana, hareket etmem engellendi işlerimi yapamıyorum makat bölgemde yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde çıkıntı oluştu. Canım öyle yanıyor ki gözlerimden yaşlar kendiliğinden geliyor. Çok merak ettiğim bir şey var ameliyat işini ağrı çekerken o an mı gidip yaptırılıyor yoksa durum biraz düzelince mi yaptırılıyor

  Cevapla
  • Merhaba, bu kadar sıkıntı yaşamanıza gerek yok. 3 derece hemoroid varsa artık tedavi olmanız gerekiyor. Durumun düzelmesini beklemeyin. 3 derece hemoroidlerin tedavisinde THD gibi ameliyatsız yöntemler kullanılıyor bunu araştırabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Ameliyat sonrası da yorum yazarsanız seviniriz.

   Cevapla
   • Merhaba iyi günler bende hemoroid var kaçıncı derecede olduğunu bilmiyorum ama ben tedavi olmak istiyorum en etkili yöntem devlet hastanesindemi olur yoksa özel hastanede mi olur

    Cevapla
    • Merhaba geçmiş olsun. Tuvalet sonrası hemoroid dokuları dışırı çıkıp içeri giriyorsa buna 3 derece hemoroid diyoruz. Tuvalet sonrası hemoroid dokuları kendi başına içeri girmeyip hastanın yardımı ile giriyorsa buna 4 derece hemoroid diyoruz. Bazen hemoroidler sürekli dışarıda olabiliyor bunlar dış hemoroid diyoruz. Hemoroid tedavisinde en etkili yöntem diye bir şey yok. Hastalığın derecesine ve durumuna göre tedavi uygulanır. İmkanınız varsa cerrahi tedaviler yerine THD + Band Lİgasyon veya LAZER tedavilerini tercih edin.

     Cevapla
     • Merhaba,ben 10.1.2023 te ameliyat oldum içten 9 gündür bisey yemedim sadece çorba içiyorum dün sabahtan beri sürekli tuvalete gitme isteğim var gidiyorum tuvalete ama yapamıyorum istemsiz bir şekilde kendi kendimi sıkmak zorunda kalıyorum ama bisey gelmiyor sadece koyu yeşil bir sıvı alıyor bir kaç damla o kadar bu tuvalet hissi ne zaman geçecek?
      Teşekkür ederim

 8. Uzun araştırmalarım sonucunda Ankarada doktor Mevlüt Topbaşa gitmeye karar verdim. Lazer ile tedavi eden başka doktorların da olduğunu öğrendikten sonra kararsızlık yaşadım fakat doktorun tecrübesine güvenerek Mevlüt Hocaya gittim. Salon dolusu insanı görünce açıkçası çok şaşırdım. Benden önce ameliyat olmayı bekleyen 20 kişi vardı. Bugün bana sıra zor gelir acaba geri mi döneyim diye düşünürken. Baktım beni çağırıyorlar. Ameliyat masasına yatmam tamam işin bitti kalkabilirsin demeleri 10 dk sürmedi. Ne yani ben şimdi ameliyat mı oldum dedim içimden. İnsana şaka gibi geliyor. 20 yıldır bu hastalıkla yaşamayı başarmış biri olarak 10 dakika da ameliyat oldum. Ameliyat sonrası verdikleri ilaçları kullandım. Her ihtimale karşı bir kaç gün dinleyim dedim. Ağrım sızım yok denecek kadar azdı. İşime gücüme kaldığım yerden devam ettim. Doktorun yapmış olduğu bu pratik tedavi sayesinde hiçbir şikayetim kalmadı. Yorumlardan bazılarında hastalığın tekrarladığı filan yazılmış, ameliyat sonrası süreçte kendime çok daha dikkat etmeye başladım. 10 yıl önce ameliyat biri olarak bir sorun yaşamadım.

  Cevapla
  • Merhaba sizin hemiroid kaçıncı evredeydi peki , 4. Evre yani hemiroid memesinin tamamen dışarıda olduğu evrede hangi ameliyat yöntemi olmalı acaba kafam çok karıştı çok fazla yazılan şeyler var

   Cevapla
  • Meraba ben şey sorucaktim ameliyat sonrası yeniden kabızlık filan yasamadin mi ve buna uygunluk nasıl sagladin yani neler yaptin iyileşme sürecinde

   Cevapla
 9. 03.07.2022 İstanbul da özel bir hastanede lazerle hemoroid ameliyatı oldum 1 gece hastanede kaldım o gün fazla ağrım olmadı amma eve geldiğim ikinci günü büyük abdeste çıktım çıkmaz olaydım hafif bir kanamam oldu ama ondan sonraki yanıma hissi çok yüksekti dayın olacak gibi değil bazen aşağı yukarı 8 saat yanma oldu doktorun bana söylediği bütün her şeyi harfiye yerine getirdim bugün 11 gün lütfen tuvalete çıkışında yanma hissi devam ediyor aşağı yukarı 5 saat sürüyor yanma hissi sıcak su banyoları ile rahatlatıyorum kaç gün daha gider bilmiyorum ödem şişlik oluşmadı ben de hiç sadece büyük abdesti çıktığımda yanma dayın alamayacak düzeyde ağrı kesici artık kremlerle biraz hafifletmeye etmeye çalışıyorum

  Cevapla
 10. Herkese merhaba, 1 hafta önce ultrasonik cihazla (harmonik scalpel) 4. Derece hemoroid ameliyatı oldum. Çok fazla amatör yorum ve akademik makale okuyup kafamı çorba etmiştim fakat bu site bana iyi gelmişti, şimdi de tecrübemi burda paylaşmak istedim. Öncelikle ameliyatı ertelemeyin, benim ameliyat olduğum teknik gerçekten en iyisiymiş, tüm makalelerde operasyon sonrası acı ve iyileşme süresi diğer tekniklerden 2 kat iyi olarak görünüyor. Ankara a life hastanesinde spinal anestezi ile ameliyat oldum, ertesi gün taburcu oldum. İlk gece hiç ağrım olmadı sanırım hastanede verdikleri serumlardan vb ötürü. İkinci gün biraz ağrı ve doluluk hissi oldu. Bağırsakta kendiliğinden eriyen bir tampon koymuşlar, 3. Gün kendiliğinden düştü. 5. Gün koşacak kıvama gelmiştim ama insan temkinli olup yatmalı tabi. Geleneksel yöntemler artık 70lerde kaldı lütfen okuyun, araştırın. Doktorum Aybala yıldız harika bir insan ve hekim. Ağrım sızım tabi ki oldu ama kanamam olmadı. Katlanılmayacak bi ağrı da değildi canım tatlı olmasına rağmen. Herkese acil şifalar dilerim

  Cevapla
 11. Ben yurtdisindayim. Lazer ile 26.04.2022 de lokal ile ameliyat oldum. 27 sinde taburcu oldum. 28 inde şiddetli ağrı ile acile gittim. Ki iki agri kesici birde şiddetli ağrılarda kullanmak icin verdikleri ilaci almistim.Yapılan igne ve serumlar ağrıyı geçirmedi.morfin yaptılar.yine gecmeyince servise aldılar. Tamponu cikarmadiklari içinmiş. Kendisi çıkarmış çıkmazsa kendimiz cikaracakmisiz.(keşke bu bilgiyi benimle de paylassalardi). Üç gün yine hastanede kaldım. Popo yapamayınca songun movicol verdiler. Eve geldim. Yine movicol, sıcak sulara oturmalar, sıvı beslenme ve bol su derken ertesi gun tuvalete çıktım. Çıkmaz olaydım. Şimdi günde iki ya da üç defa cikiyorum ama oncesi bir kabus. Önce cikmak için, sonra çıkmamak için dua ediyorsunuz. Ve kesinlikle abartı yok. Yasamayana yok artık atma Recai dedirten bir olay bu.

  Cevapla
  • 24.11.2022 bugün tam yedi gündür ameliyat oldum ve hala yatakta uzanıyorum. 4 meme ve fistül ameliyatı birden geçirdim. Dediğiniz gibi ben de önce tuvalete çıkmak için çok acı çektim. Şimdi wc den çıkamıyorum, ne yesem kendimi zor atıyorum tuvalete. Çok geçmiş olsun

   Cevapla
 12. Benim eşimde 3. Evre 8.4. 2022 izmirde oldu ilk gece iğne olmadan rahat edemedi çok sancısı var bugün 2. Gün aşırı sancısı var oturma banyosu yapıyor uyuyamıyor 1 tane zestat uyku ilacı içti inşallah uyur keşke hastanede kalsaydık iğne olunca biraz rahatlatıyor rabbim kimseye vermesin yorumlarda buz koyan olmuş faydası oldumu acaba eşim sıcak suyu oturuyor biraz hafifliyor 1 saat sonra gene sancı başlıyor Dr sadece parol yazmış hangi kremler kullandınız ameliyat sonrası ve ya ilaç falan bilgi verirseniz memnun oluruz

  Cevapla
 13. Benim eşimde 3. Evre 8.4. 2022 izmirde oldu ilk gece iğne olmadan rahat edemedi çok sancısı var bugün 2. Gün aşırı sancısı var oturma banyosu yapıyor uyuyamıyor 1 tane zestat uyku ilacı içti inşallah uyur keşke hastanede kalsaydık iğne olunca biraz rahatlatıyor rabbim kimseye vermesin yorumlarda buz koyan olmuş faydası oldumu acaba eşim sıcak suyu oturuyor biraz hafifliyor 1 saat sonra gene sancı başlıyor

  Cevapla
 14. Evet gerçekten çok faydalı açıklamalar bende devlet hastanesin de yeni oldum bu gün 5 gün ağrı ve yanma var ağrı kesici ler kullaniyorum tek sıkıntı şuan tuvalet inş lah oda gececek özele gidecekseniz iyi araştırın devlet hastanesinde de iyi bir cerrah bulun ve bu işi çok erteleyin

  Cevapla
 15. Bende 5 gün önce klasik basur ameliyatı oldum 4.evredeydim lazer uygun değilmiş ameliyat kısmi bel altı uyuşturularak yapıldı ameliyat yaklaşık hazırlama süreci ile beraber 40dk sürdü ameliyat esnasında saohbet bile ettim onlarla onlar memelerimi keserken bende onalrla konuşuyordum hiç bir şey hissetmiyorsunuz. Sonra odama götürdüler 1 gece hastanede kaldım yakalşık 5 saat sonra nakozun etkisi geçti ağrılar başladı o gece sürekli ağrı kesici serumalrla geçti hastanede tuvalete çıkmadım. Dr geldi bir az konuştu taburcu etti eve geldim bir iki saat sonra tuvalete gittim aman Allahım nasıl bir ağrı tarifi yok neyse ağrı kesici krem vs derken kendime geldim bir kaç saat sonra tekrar tuvalet hissi geldi gitsem bir dert gitmesem başka dert nedendir bilinmez ben ameliyat sonrası günde 4 veya 5 defa tuvalaete çıkıyorum herkeste olur mu bilmiyorum 5.günüm genel anlamda iyiym ama tuvalet ve 1 saat sonrası işkence adeta sorularınız olursa seve seve cevaplarım

  Cevapla
  • Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun .Hangi yöntem ile ameliyat oldunuz . Doktorum bana ultrasonik yöntemi önerdi. Çok endişeliyim .

   Benimde Hemoridlerim 4 evre

   Cevapla
   • Ben doktora lazerle olabilir miyim diye sorduğumda lazer olmaz memelri kesim çıkarmamız lazım klasik ameliyat oldum hem basur hem anal fissür ameliyatı doktor çok açık konuştu 15 veya 20 güne kadar çalışamazsın 1 aya kadar ağrıların olacak sonra rahatlarsın demişti ameliyatan önce sizinde 4.evre ise kesinlikle olun derim

    Cevapla
  • Slm Okan aynı ameliyatı bende oldum demen gibi aynı şeyleri yaşamışız ben daha yeni oldum bu gün 4gunum tuvalet tam bir işkence kaç gün de duzeldin kardeşim bu tuvalet işi çok zor tam düzelme kaç gün cevaplarsanız çok sevinirim

   Cevapla
  • Kardeşim bende oldum kac günde geçiyor tamamen acısı daralması var bende anlamadım tarif edilemez bir acı

   Cevapla
 16. Merhabalar, öncelikle sitenizi çok başarılı bulduğumu belirtmek istedim umarım bu sıkıntıyı çeken herkese yardımcı olur çünkü gerçekten bu konu üzerine sağlıklı bilgilere ulaşmak çok zor olduğu için bende hemoroid ameliyatı olmuş biri olarak başımdan geçenleri paylaşmak istedim.
  02.2020 tarihinde özel hastanede doktorun belirtmiş olduğu lazer ile “bu arada unutmayın lazerinde testereden farkı yoktur ve kesmek için kullanılır süslü cümleler ile anlatılmasına kanmayın”Doktorun dediği 4.derecede iç hemoroid ve fissür “ameliyatı”oldum.Bu arada ameliyat sonrası yaşayacaklarınızın çoğu kesilen hemoroidlerinizin iriliği ile ve çıkarılan iç makat dokusunun çokluğu ile ilgili eğer iri hemoroidleriniz varsa mutlaka ilaç ile küçültme yöntemine gidin çünkü banada 2 gün içerisinde işe dönersin denilmesine rağmen 3 hafta sonra ancak işime dönebildim.Ameliyat sonrası inanılmaz ağrılar çektiğim için 10 gün boyunca ağrı kesici iğne olmak zorunda kaldım.Kasılmalar ve kramplar bunlara dahil.Tuvalete çıkarken müthiş ağrılar çekiyordum hemoroid ağrısı yanında hafif kalır.Ayrıca makat içinden çok doku çıkarıldığı için oturmada hala sıkıntı yaşıyorum doku kaybından ötürü darlıkta oluştu ve darlıktan sebep tuvaletten sonra saatlerce süren yanmalarım ve kanamam mevcut şu anda.Tedavi için konusunun ehli olan Proktolog arayışındayım.Size tavsiyem mutlaka önce bir Proktoloğa muayene olun çünkü malesef genel cerrahlar bu işi bilmiyor yada hafife alıyorlar.Birde kesinlikle ameliyat haricindeki tedavileri araştırın çünkü bir kere hakkınız var Hemoroid için ameliyatı tavsiye etmiyorum çünkü ameliyatsız yöntemler çok başarılı.Fisür için önce ilaç ve doktor tavsiyelerine uyulmasını tavsiye ediyorum.Geçmeyen fissür için belki ameliyat gerekli olabilir ama hemoroid için gerek yok.Özel hastanelerin ; hemen ameliyat ol çabucak iyileşirsin çok basit ameliyat gibi sözlerine kesinlikle kanmayın.Herkese geçmiş olsun.

  Cevapla
  • Geçmiş olsun. Yorumlarınızda daha net bilgiler yazarsanız seviniriz. Ne zaman ameliyat oldunuz? Hani teknikle oldunuz? Ameliyat öncesi ve sonrası hangi şikayetleriniz oldu?

   Cevapla
  • Geçmiş olsun, lazerle mı cerrahi mı oldunuz, makatda daralma , bollasma oldumu kaç ayda iyileştin şu an nasıl oldun şikayetin varmı cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 17. Olmayın kaçın kurtarın kendinizi gibi olmuş yorumlar…İnsan hangi yöntem ile ameliyat edildiğini, genel anestezi mi lokal mi vs yazar…Yada yazanlar hep sorun yaşayanlar diğerleri zaten kurtulduğu için umursayip bakmıyor yazmıyor…

  Cevapla
  • Ameliyat olanlara yeteri kadar bilgi verilmiyor sanırım. Lazerle yapıyoruz gibi üstü kapalı bir tabir kullanılıyor. Bence birçok hasta ameliyatını hangi teknikle yapıldığı konusunda bilgi sahibi değil. Bu yüzden kimse bu konularda bilgi paylaşımı yapmıyor.

   Cevapla
 18. Bugün ameliyat olalı 28 gun oldu legasur cihazıyla oldum 3 .evre hemoroid hem iç hem diş meme vardı ameliyat iyi geçti ama sonrası çok ağrı sanci yanma hele ilk büyük yapınca bittim dayanamadım dikloron iyne yaptırdım onun etkisiyle rahatladım dr sade krem ve damar acıcı verdi modep bunlar agriyo azaltmiyo çok can yakıyo ağrı dayanılmaz bir acı veriyo yani öyle 3 gun 5 ‘de gecmiyo aha 28 gun oldu halen mutis acı. Ve ağrı ve zonklama var büyük abdest yaptıktan sonra 5 6 saat duruyo ağrı iyne vurulmaktan kalsamda yer kalmadı ılık suya oturma çok iyi geliyo dr ların katı ye demesine aldanmayın uyuk abdest yapamıyorsunuz kabız oldum 2 haftalık ken lagman kullandım. Da yaptim serum la ayakta durdum bende kansızlık aldı kan değerlerim düşük cıktı hem ameliyatın ağrısı halsizliği. Hem kansızlığın. Halsizliği bana yaşarken resmen cehennem çilesi cektim hani erkek ağlamaz. Diyeni kimmiş bilen varmi hüngür hüngür ağlıyor insan hemde gözlerimde yaş. Bitene kadar uykusuz gecelerim sayısını. Bilmiyorum dr sözüm e normal ama ameliyat dan önce böyle birseydemedi

  Cevapla
  • Selam aleyküm Kenan bey aynı yöntemle legasur cihazıyla oldum sizin çektiniz sıkıntıları bende çektim 35 gün oldu amaliyat olalı şu üç dört güne ladar dikderon ağrı kesici iğneyle idare ediyorduk şuanda vururmuyorum ama tuvaletten sonra aşırı tuvalet hissi oluyor çoğu zaman sabahki büyük abdestimden sonra aşırı tuvalet ihtiyacı (çok rahatsız edici )3,,,4saat aradan sonra tekrar tuvalete çıkıp büyük abdestimi yapıyorum 35,,40 gün geesine rağmen tam iyileşemed

   Cevapla
   • Merhaba,geçmiş olsun. Şu an ne durumdasınız? Ben de ligasure cihazı ile operasyon geçirdim. 2 iç hemoroid memesi kesildi ve diğer kucuk memeler de laser ile yakıldı. Ancak laser ile yakıldıktan sonra memeler daha büyük hale geldi, doktor küçülecek ve deri katlantisi olarak kalacak dedi ama hala yeteri kadar küçülmüş değil. Benim de 35 gün oldu ve hala yaralarım tam iyilesmis değil uzun süre oturamıyorum. Umarim normaldir.

    Cevapla
    • Site Yöneticisi Cevabı: Merhaba ben size cevap vereyim. Hemoroid tedavisinde kullanılan ligasure cihazı dokuları yakarak yok ediyor ve dikiş atılmasına gerek kalmıyor fakat yakarak dokuları aldığı için dokunun zemini geç iyileşiyor. Yine iyileşme sırasında akıntılar oluyor. Hemoroid tedavisinde lazer hemoroid dokuları ele gelmeyecek büyüklükte ise uygulanıyor. Yani sizin tuvalet sonrası dışarı çıkan hemoroidleriniz varsa bu tür tedavilerde lazer işe yaramıyor. Hemoroid dokuları büyük olduğu zaman lazerle yakıp yok etmek diye bir şey yok. 1 ve 2 derece hemoroidleriniz varsa doktor bunları lazerle yaktığında hemen yok olur. 35 günlük bir süre uzun bir süre. Bu süre içerisinde yaraların iyileşmesi gerekiyor.

     Cevapla
     • Merhaba cevabınız için çok teşekkürler. 2 adet 4.evre ic hemoroid ligasure ile kesildi ve kanama olmaması için kendiliğinden eriyen dikiş atildi. 2 adet de küçük hemoroid laser ile müdahale edildi. Yani hem kesim hem de yakma işlemi yapıldı. Bir yerde okumuştum bir uzman doktor küçük memelerin lazerle yakılınca önce şişip büyüdüğünü sonra da yavaş yavaş çekilip küçüldüğünü söylemişti. Ama işte benin durum önceki sorumda anlattığım gibi. Ne yapmalıyım? Bir de şu var yaralar tam iyileşirken acı neredeyse yok olmuşken, hafif daralma olduğu için biraz sert dışkılama olduğunda yaralar tazeleniyor.

     • Site Yöneticisi Cevabı: Merhaba, 4. Derece hemoroid demek hemoroid dokularının dışarı çıkıp bir daha içeri girmemesi demekti? Bu durumda değilseniz hemoroid dereceniz farklı olabilir. 4. Derece hemoroid tedavilerinde Ligasure kullanıldığını hiç duymadım ! Küçük iç hemoroidleriniz varsa bunu lazerle yakmış yok etmiş olabilir. Küçük memeleri lazerle yakmak demek onları yok etmek demek. Bunların tekrar şişmesi söz konusu değildir. Hemoroid ameliyatları sonrası daralma çok sık karşılaşılan bir şey değil. Sizin tuvalet sonrası ağrılarınız devam ediyorsa Anal Fissür ( Makat Çatlağı) şikayetiniz olabilir. Özellikle kabızlık ve ishal durumlarında ağrı artacaktır.
      2 veya 3 hafta üst üste kabızlık ve ishal şikayetleri devam ederse bu tür hastalıklar ciddi anlamda tekrar ortaya çıkıyor. Yani makat çatlakları. Sıcak su oturma banyoları yapabilirsiniz. Ayrıca bol bol sebze ve meyve tüketin. Mutlaka su tüketimine dikkat edin. Kullandığınız ilaçlar varsa onların yan etkileri kabızlığa neden olabilir. Ayrıca Tiroid sorunları da kabızlığa neden olabiliyor.

  • Geçmiş olsun Kenan bey, 1 yıl olmuş şu anda nasıl, nekadar sürede iyileştiniz makatda daralma bollasma oldumu genellikle daralma oluyor diyorlar şu an memnun musunuz teşekkür ederim

   Cevapla
  • Kenan bey bende aynısını oldum bugün 14 günüm her büyük abdest sonrası cehennemi yaşıyorum sizin kaç gün sürdü bu süreç ne normale döndü

   Cevapla
 19. bu gün 8.günüm adana metro hastanesinde 4. evredeydi doktor bir kısım lazer bir kısım cerrahi kombinasyonla hemoroidi aldığını söyledi,size tavsiyem ameliyata karar verirseniz evde silah ve benzeri aletleri önceden toplatın,acıdan kafanıza sıkmamak için.

  Cevapla
 20. 23 gün önce iç hemoroid ve fissür ameliyatı oldum. Ertesi gün işe gidersin diyen bütün doktor, hasta kim varsa yalan söylüyor ya hemoroid ameliyatını bilmiyor yada hemoroid ameliyatı ile fissür ameliyatını karıştırıyor. Fissür ameliyat yerinde sıkıntı olmuyor ama hemoroid ağlatır!!!! İlk 10 gün wc sonrası ağlarsınız 15 günden sonra wc esnasında yanma azalır ağrı geçmez 20 gün sonra wc sonrası 3 4 saat süren geçmeyen ağrı, yaralar hala duruyor tahminimce iyileşme 6 haftayı net geçecek gibi kimse bilmediği çekmediği i karıştırdığı ameliyatı yazmasın yazık insanlara herkese geçmişolsun

  Cevapla
  • Benimde 35 gün oldu ameliyat olalı.2 tane dış hemoroid 1 tane polit goruldu içerde. Lazer yapcam deyip klasic yöntem yapmak zorunda kaldım dedi ameliyattan sonra.

   Şuan genel durumum: tuvalet hissi,dolgunluk sürekli yaşıyorum.
   Tuvaletimi yaparken acı ve sonrasında yanma ve zonklama yaşıyorum. Ağrı kesici ve kremlerle 2-3 saat sonra normale dönüyorum. Tuvalete çıkınca tekrar baştan başlıyorum.
   İnanin psikolojik olarak yıprattı benibj durum. Ağrıya bı sekilde katlaniyorsunuz ama hayat kalitem ameliyat olmadan önce daha iyiydi.
   Sorum şu böyle bir ameliyat olan arkadaşımız varsa ne zaman iyilesti ,kendini topladi genel anlamda.

   Cevapla
 21. Merhaba 18 gun once hemoroit amaliyati oldum ilk gun agri olmadi ama tuvalet hissi olustu ertesi sabah yürüyerek eve gittim ilk lavabo ihtiyacimda yanma ve biraz kan oldu kan 2 lavabo daha surdu ama bitti agri devam ediyordu corba yulaf ezmesi hafif kahvalti salata olarak beslendim 7 gun sonra 5 gun tuvalete cikamadim yavas yavas duzene bindi gunde 5 defa sicak suya oturdum cok faydali oldu 13 gunde agri bayagi azaldi bugun 18 gun oldu ve agrilarimdan kurtuldum denecek kadar iyiyim kabiz olmamak icin sebze tuketiyorum surekli yürüyüş yaptigim zamanlarda islaklik hissi oluyor ve temizlik yapinca biraz kirlilik oluyor zamanla gecer mi merak ediyorum

  Cevapla
 22. Bende yarın ameliyat olucam. Ortalama senede 1 defa Hemoroid oluyorum. Bu sefer ağrım ve şişliğim çok fazla. Dışa şişkin. Ameliyat olanlar hiç memnun değilller diye söyleniyor çevrem tarafından. Normalde olmak istemiyordum. Ama ağrım çok aşırı. Yılda 1 5 gün çektiğim acıyı ameliyat olup tüm hayatım boyunca çekmekten korkuyorum.

  Cevapla
   • Ameliyat sonrası.. cehenneme girersiniz.. ben oldum.yalandan bi ağrı kesici verdi doktor. Her gün acildeyim serum yemeden geçmiyor. İlk gece kafama sıkıp kurtulmak istedim..bu ağrı değil.. Bu cehennem ..şunu net belirteyim ameliyatsız kurtulmaya bakın..

    Cevapla
   • Merhaba, 4.evre hemeroid ve anal fissur ameliyat i oldum , inanılmaz dayanılmaz ağrılar çekiyorum heran hersaniye, hayattan bıktım, geçen kan kaybından bayıldım, doktor çok geç kaldığımi normal olduğunu zor bir sürecin beni beklediğini söyledi, özellikle bu 2 ay, bakalım sabırla bekliyorum, hergun majezik alıyorum akşama kadar etkisi geçince tekrar dayanılmaz oluyor, 2 dakka lik yolu 15 dakka da 2 büklüm yürüyorum, lütfen geç kalmayın hemen doktora gidin, sonra benim gibi perişan olursunuz, bu arada doktor bana sıcak suya leğene otur demedi, ki zaten oturamiyorim ki, herkese çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum, iyi günler

    Cevapla
  • ( Yönetici) Bu tür yorumları onaylamıyoruz ! Lütfen bilgilerinizi açık bir şekilde insanlarla paylaşın. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Cevapla
 23. 2 lazer 1cerrahla oldum neden kökten iyileşmeyi bilmiyom kendime koruyameyonmu neden yenili bilmiyom 1cisi 7 sene 2 cisi 4 sene 3 cube kadar gircek bilmiyom

  Cevapla
 24. Merhaba arkadaşlar bende uzun zamandır hemoroid agrıları cekiyordum ve 18 Ocak 2021 tarihinde Başakşehir devlet hastanesinde ameliyatımı oldum ope. 25 dk sürdü spinal anestezi uygulandı ve uyanmadan sonra hemen hemen hiç agrı hissetmedim anestezi yaklaşık 5 saat sonra geçmeye başladı verdikleri agrı kesiciyle geceyide rahat geçirdim ertesi gün öğlen taburcu oldum ilk iki gün lavaboya çıkamadım ilk cıkışımda biraz ağrılı geçti baya zorlandım çünkü ameliyat öncesi lavman tam dışkı atmamasından kaynaklı sonraki süreç günlük olarak gelmeye başladı zorlamadan çıkarsanız yararımıza üç gün çorba yulaf ve meyveyle beslendim su banyoları (batikonlu) çok önemli günde iki üç tekrar yapmanızda yararınıza ilk bir hafta kasılma kaşınma ve hafif akıntı oldu ama temiz ve kuru tuttum 10 gün geçti ve gayet iyi şuan durum tavsiye ve önerileri hatta ameliyatı için dr. Ferman beye çok teşekkürlerimi sunuyor hepinize sağlıklı günler diliyorum..

  Cevapla
 25. Selam ben sizle danışmak istedim enişdemiz sürekli kanıyor çıkıyor diyor acaba amilyat olsam kurtulurmiyim bu dertden diyor size danişiyorum bir yol gösterin rica ediyorum bilmediğimiz konuda

  Cevapla
  • Arkadaşlar ben 3 gün önce cerrahi yöntemle ameliyat oldum daha büyük tuvalete çıkamadım
   Bana lavman yapmayı unutmuşlar ben ne yapmalıyım nolur biri yardım etsin tuvalete çıkıyorum ağrından yapamıyorum devlet hastenesinde Ameliyat oldum ne yapmalıyım tuvalete çıkma hissim var ama yapamıyorum

   Cevapla
  • Merhaba, lütfen acilen doktora gitsin 1 dakka bile kaybetmeden, hergecen gün ilerliyor, ben ameliyat oldum çok geç kaldığım için, belki şu anda giderse çok kolay atlatscak , acil şifalar diliyorum iyi günler

   Cevapla
 26. Hemoroid ameliyatı sonrası bu tür şikayetler olabiliyor. Özellikle ilk hafta tuvalete çıkmak da zorlanabiliyorsunuz fakat ilerleyen günlerde daha rahat ediyorsunuz. Ameliyat sonrası iyileşmek 2 haftayı bulabiliyor.

  Cevapla
 27. Arkadaşlar ben 5 gün önce lazerle iç ve dış hemoroid ameliyatı oldum. Şu an tuvaletten sonra ağrı ve hafif şişlik oluyor. Tuvaletimi tam yapamamış hissediyorum. Batmalar da oluyor tecrübesi olan arkadaşlar bu durumları yaşadı mı? Yazarlarsa çok memnun olurum.

  Cevapla
 28. Bu sabah saat 11.00 de Antalyada özel bir tıp merkezinde oldum. Uzun süredir çeken biri olduğum için haftalardır araştırıp, yorum okuyarak ulaştım doktora. Biraz sure geçince tüm bilgileri aktaracağım. Şu an çok az bir ağrım var, lokaln etkisiyle, geçince durum ne olur bende bilemiyorum

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun. Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Hastalar ameliyat sonrası genellikle Lokal anestezinin etkisinde olduğu için ağrı duymuyorlar. Lokal anestezinin etkisi geçince ağrılar çok ciddi şekilde olabiliyor. Bunun için de ağrı kesici iğne, çeşitli ilaçlar ve oturma banyosu öneriliyor.
   Band Ligasyon gibi bir tedavi yaptırdıysanız iyileşme süreleri genelde kısa oluyor ve çok ağrınız olmuyor. Ama bununda dışında daha ileri düzeyde bir tedavi olduysanız iyileşme süreniz 10 günü bulabilmektedir. İsterseniz gün gün sağlık durumunuzla ilgili olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
  • Geçmiş olsun iç mi dış mı lazerle mı hangi teknikle ameliyat oldunuz şu anda nasıl memnun musunuz daralma oldumu bilgi verirseniz memnun oluruz. Şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 29. Sitede yazılanlar yüzde yüz doğru, 20 gün önce iki hemoroidimi lazer ile operasyon yaptırdım, hala 2 saatten fazla oturamıyorum, dehşet bir ağrı başlıyor ve eve gitmek zorunda kalıyorum, ertesi gün işe gidebilirsin koca bir yalan, başarılı olup olmadığını 45 gün geçmeden yazmam mümkün değil,

  Cevapla
 30. Hemoroid ameliyatı olmadan önce kafamdaki tüm soruların cevabını buldum. Bu kadar açık ve değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 31. Hemoroid ameliyatı olmak isteyenlere yol gösteren bir yazı olmuş. Son derece açıklayıcı bilgiler sunmuşsunuz. Tedavisi öncesi her hastanın bence bu yazıyı okuması gerekiyor. Teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Cevapla

Yorum yapın