Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi nedir? Lazerle ve Klasik Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi ve Süreci Hakkında Bilgiler.

Hemoroid ameliyatı öncesi hastaların merak ettiği bir çok şey bulunuyor? Çünkü ortalık da çok fazla bilgi kirliliği var. Aynı şey hemoroid ameliyatı sonrası süreç içinde geçerli?

Hemoroid ameliyatı olan bir hasta ne zaman iyileşir, günlük hayatına devam edebilecek bir durumda olur?

Her hastanın ameliyat sonrası beklentileri farklı olabilir. Bazı hastalar için ertesi gün işe gidebilmek iyileşmek anlamına gelir, bazı hastalar için bir hafta sonra yürüyüş yapabilmek iyileşmek demektir.

Burada unutulmaması gereken şey şu olmalıdır. Her hastanın durumu ve hastaya yapılan tedavi aynı değildir. Bazı hastalara aynı anda iki tedavi uygulanmaktadır. Örneğin hemoroid + anal fissür gibi.

Ameliyat sonrası bir hastanın ne zaman iyileşebileceğini söylemek çok zordur. Çeşitli ortamlarda hemoroid ameliyat oldum ertesi gün işe gittim şeklinde yorumlar okuyabilirsiniz.

Ameliyat sonrası bir hastanın hiçbir şey olmamış gibi işine gücüne gitmesi aslında kendi sağlığına önem vermediğini gösterir. Bir hasta kendini ne kadar iyi hissediyorsa hissetsin tüm ihtimalleri değerlendirip evinde dinlenmesi gerekir. Bu konuda doktorlarında hastalarını dinlemeye teşvik etmesi gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Bana bir şey olmaz diyerek  sahte kahramanlıklar peşinde olmayalım. Bilinçli davranmamız gerektiğini unutmayalım.

Hemoroid ameliyatı sonrası biraz daha kesin bilgilere sahip olmak istiyorsak şu faktörleri gözden geçirelim?

Hastalığınız Tam Olarak Nedir?

 • Tuvalet sonrası sadece ağrı
 • Tuvalet öncesi ve sonrası ağrı ve kanama.
 • Tuvalet sonrası dışarı çıkan ağrılı şişlikler (basur memeleri)
 • Tuvalet sonrası dışarı çıkıp sonra içeri giren basur memeleri

Hastalığın Süreci?

 • Şikayetleriniz kaç yıldır devam ediyor?
 • Her tuvalet sonrası şikayetleriniz devam mı ediyor yoksa beli dönemlerde mi oluyor?
 • Hiçbir şikayetiniz yoktu birden ağrılı bir şişlik mi ortaya çıktı?
 • Hemoroid harici başka rahatsızlıklarınız var mı?

İyileşme Süresi İle İlgili İpuçları

 • Daha önce hiçbir şikayetiniz yoktu fakat ağrılı bir şişlik oluştu ise tromboze hemoroid olma ihtimali fazladır. İçi kan dolu olan bu dokunun çıkarılması sonucu ağrılar azalmakta ve ertesi gün yarı yarıya ağrılar azalmaktadır. ( Hemoroid ameliyatı oldum ertesi gün işe gittim, günlük hayatıma devam ettim çok kolaymış kelinde yorumlar genelde bu hastalar tarafından yazılmaktadır) Bir den ortaya çıkan bu hemoroidler büyüdüğünde çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Burada şu unutulmamalıdır. Anal Fistül gibi farklı rahatsızlıklarınız da olabilir.
 • Hastalığın başlangıç aşamasında yani 1 ve 2 derece hemoroid şikayetlerinde uygulanan tedaviler daha kolaydır. Hemoroid dokuları küçük olduğu için bunları yok edilmesinde kullanılan Lazer, Band Ligasyon, Skleteropi sonrası iyileşme sürelerinin daha hızlı olması gerektiği düşünülür.
 • Hastaların büyük bir kısmı doktora geç gittiğinden hemoroidler 3 ve 4 dereceye ulaşmaktadır. İyileşme sürelerinin en uzun olduğu hasta grubu bunlardır. Hemoroid dokuları çok büyüktür, doku sayısı fazladır. İç ve dış kaynaklı hemoroid yerleşimleri de çoğu zaman gözlemlenir. Bu hastalar uygulanan gerek cerrahi yöntemler, gerekse THD, HAL tedavileridir. Bu tür uygulanan tedaviler sonrası en az üç gün en fazla bir hafta dinlenilmesi uygun olacaktır. Bu tür hastalar içerisinde ertesi gün ben işe gittim diyen birilerinin çıkmazı bilimsel olarak mümkün değildir.

Küçük çaplı hemoroid tedavilerinde en az 3 gün  daha büyük çaplı tedavilerde en az bir hafta dinlenebileceğiniz bir zamana sahip olmaya özen gösterin.

Ameliyat sonrası işe gitmek veya günlük hayata hemen devam edebilmek yapılan tedavinin üstün olduğunu veya doktorun çok başarılı olduğunu göstermez. Burada hastanın mevcut durumu önemlidir.

Söz Siz de? 

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresinde ve sürecinde yaşadıklarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler…

“Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar ben kendim 4. evre hemoroid ve Fissür ameliyatı geçirdim. Hayatım boyunca bu denli zor bir ağrı yaşamadım diyebilirim ilk 3 günü canınızı çıkaracak ağrılar oluyor, iğneler, ilaçlar, serumlar dahi bu ağrıyı kesmeyebiliyor. Bugün ameliyatımın 5. günündeyim ağrılarım gittikçe hafifledi. Hastalara önerim asla katı bir yiyecek yememeleri ve belden anestezi uygulandığında muhakkak çikolata, coca cola ve kahve içmelerini öneririm. Çünkü baş ve bel ağrısı ameliyatınız yetmiyormuş gibi bir de onlar ekleniyor. Bol bol sıvı tüketin ve kabızlık yapmayacak proteinleri blendırdan geçirip sıvı kıvama getirip tüketmelerini öneririm. Tüm hastalara şifalar diliyorum…

  Cevapla

Yorum yapın