Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Hemoroid ameliyatı sonrası sikayetler, hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Hemoroid ameliyatı sonrasında kişide makatta darlık şikayeti  oluşmuşsa bir başka hastada oluşmayabilir. Şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni hastalığın tanısının yanlış konulması ve hastaya uygun tedavinin yapılmamasıdır. 

Şikayetler, operasyonu yapan hekimin deneyimi, hastaya uygulanacak ameliyat şeklinin uygun seçilmesi, müdahalenin uygulanış şekline göre değişebilir. Şimdi herkeste oluşmasa da ortaya çıkması muhtemel şikayetleri maddeleyelim

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Sikayetler Nelerdir?

 • Makat darlığı: Ameliyat esnasında, alınan dokunun normalden fazla olması makat darlığına yol açabilir.
 • Makatta sarkma
 • Ameliyat sonrasında makat içinde meme kalması: Hekim tarafından bazı istenmeyen sonuçların oluşmasını önlemek amacıyla bilerek bıraktıkları memelerdir. Bu memeler sayesinde hastanın dışkı ve gaz gaçırmasını önlemeye yarayan kapakçıklardır.
 • Makatta çatlak (anal fissür) oluşması: Anüste yırtık, klasik ameliyattan sonra ve özellikle longo ameliyatı sonrası oluşma ihtimali yüksek olan bir durumdur.
 • İdrar Yapma zorluğu: İdrar yapma refleksiyle ilgili sinirlerin kuyruk sokumundan yani ameliyat bölgesinden  çıktığı için, bu problem de  hemoroid ameliyatı sonrası şikayetler arasında yerini alır. Hemoroid ameliyatı öncesinde mesaneyi tamamen boşaltmış olmak, fayda sağlayacaktır.
 • Makatta kanama görülmesi: Şikayetler içinde en çok görülenlerden bir tanesidir. Bazen hafif olabileceği gibi bazen de çok şiddetli olabilir. İlk dışkılama esnasında biraz ağrının ve kanamanın olması normal kabul edilir. Fakat özellikle kanamanın fazla olması, sıkıntılı sonuçlar doğurur. Bu sebepten şiddetli kanamanın görüldüğü durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir.
 • Makat fistülü: Makat içerisindeki bağırsakla, dış kısımda bu bölgeye yakın deri arasında bir tünel oluşması ve bir delikle dışarıya açılmasıdır. Bağırsak içindeki akıntıların bu delikten dışarı sızması, bunun sonucunda kötü bir kokunun oluşması, ıslaklık hissi gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir ve hasta açısından bu durum oldukça sıkıntılı ve istenmeyen bir tablodur.
 • Makat bölgesinde kaşıntı: Makat içi bölgesinden gelen salgının,ifrazatın dışarıya sızması ve kaşıntı oluşturarak hastaya rahatsızlık vermesi söz konusudur.
 • Dışkı ve gaz kaçırma
 • Dışkının aşırı sert olması,dışkının taşlaşması: Bu durum,hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama esnasında ağrılara,kanamalara sebep olduğundan,derhal çözüme kavuşturulmalıdır.Dışkıyı yumuşatan ilaçlar veya lifli besinler tüketmek,hemen bir kayısı suyu içmek gibi..
 • Hemoroidin daha sonra tekrar edebilmesi: Ameliyat esnasında hekimin hemoroid dokusunu yeteri kadar almaması ve başka sebeplere bağlı olarak gelişen bir durumdur.
 • Enfeksiyon: Çok sık görülmemekle beraber ameliyat yarasından dolayı enfeksiyon oluşma ihtimali olabilir.
 • Ikınma hissi: Longo ameliyatlarından sonra 4 ya da 5 hastada bir görülme ihtimali olabilen bu tablo,hemoroid

  ameliyatı sonrası sikayetler arasında yer alan bir durumdur.

 • Ağrı: Anal kanalın içinde daha derin kısımda yapılan cerrahi müdahaleler,çok fazla ağrıya sebebiyet vermez. Fakat anüse yakın olan kısım ve anüs çevresi,ağrıya duyarlı olan çok fazla sinire sahip olduğundan,bu bölgedeki dokuların alınması gereken hastaların ameliyatından sonra ağrı daha fazla olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası sikayetler, yaranın tam iyileşmemesinden de kaynaklanabilir. Bunun sonucunda iyileşme süresi biraz daha uzayabilir. Bu yüzden hemoroid ameliyatı olmaya karar verirken alanında uzman hekimler (bir kolorektal cerrahi uzmanı,genel cerrahi uzmanı,proktolog gibi..) tercih edilmelidir.

Hemoroid Tekrarlar Mı?

Hemoroid hastalığının tekrar ortaya çıkmasının tekrarlamasının iki önemi nedeni var. Birinci neden tedavi sırasında yeteri özenin gösterilmemesi. 2 Defa hemoroid ameliyatı olmanızın en büyük nedenlerinden biri. Ameliyat sonrası bana bir daha bir şey olmaz diyip beslenmenize dikkat etmemeniz gelmektedir.

“Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler” üzerine bir yorum

 1. 4. Evre Tromboze hemoroid ve İç hemoroid ameliyatım ve yaşadığım zorlu süreç.
  1999 yılında Hemoroid’in ne olduğunu bilmeden ilk defa alkol ve acı tüketmem sonrasında arkamda 5 fındık büyüklüğünde hayatımı zehir eden ve yürümemi engelleyen şişliklerle Ankarada meşhur olarak kabul edilen Kocatepe cami civarında bulunan Mevlüt Topbaş adında doktora gitmek zorunda kaldım. Hayatım felç olmuş ve ne yapacağımı bilmiyordum. Hemen beni yatırıp bacaklarım açıldı ve müdahale edildiği söylendi. Daha sonrasında ise doktor sende makat bozukluğu da var diyerek beni eve gönderdi. Hemen normal hayata dönemedim. Hemoroid atağı zamanla sonlandı ve bende rahatladım. Yıllarca makatım bozuk diye o fındık büyüklüğünde parçalarla yaşadım durdum. Bazı zamanlar ataklar geçirdim ve popomun arasında ceviz varmış hissiyle hayat konforum iyice kötüleşti. Sonradan bu yaşadıklarımın Tromboze dış hemoroid’den kaynaklandığını öğrendim. (Makat bozukluğu değilmiş.)
  Bir çok kez devlet hastanelerinde gittiğim doktorlar ameliyat etmek istemedi. Memeler sönmüş gerek yok dediler. Oysaki arada bir hemoroidlerim şişiyor ve hayat kalitem çok düşüyordu. Geçen gün Adana’da tekrar şiştiler ve muayene olmak için gittiğimde. Doktorun o parmağını sokmasıyla resmen kanamam oldu ve o acıyla öldüm sandım. Muayene sonrasında hem iç hem dış hemoroidin var 4.evre dendi ve ameliyata gerek olmadığı söylenerek rahatlatıcı ilaçlar yazılarak eve gönderildim. İşte o anda ameliyat olmayı kafaya koydum ve özel bir klinikte OP.DR.GN. CERRAHİ uzmanına durumumu anlattım. Atak anında çektiğim fotoğrafları da gösterdim. Bana 4.evre Tromboze olmuş dış hemoroid rahatsızlığın var ve lazerle tedavi asla olmaz cerrahi müdahale etmek gerekir dedi. İstersen yarın gel yapalım dedi ve bende tamam dedim. Bu arada aradığım ve görüştüğüm tüm lazer tedavi merkezleri ısrarla 4.evre dış hemoroide lazer uygulayabileceklerini iddia ederek çok yüksek fiyatlar teklif ettiler. Size tavsiyem muhakkak araştırın yada burada paylaşılan tecrübelerden muhakka faydalanın. Lazerle tedaviler genelde iç hemoroidlerde ilk aşamalarda başarılı oluyormuş.
  Doktorumun samimiyeti beni ameliyat olamama büyük katkı sağladı. Genel anestezi ile ameliyat olalı 8 gün oldu. Lütfen doktorunuza operasyon sonrası darlık yaşarmıyım diye muhakkak sorun. Benim durumumda olan Tromboze dış hemoroid hastaları için bu durum gerçekten çok önemli. Ben doktorumla konuşurken fazla alırsak darlık yaşarsın deyince kendisine olan güven duygum daha da arttı. Operasyon sonrası konuştuğumuzda bende iç ve dış hemoroid varmış ve ikisinin birleştiğini ameliyatda bölgeyi temizlediğini ve hemoroidlerin beklediğinden daha büyük olduğunu söyledi. Çünkü lağmanı içeri sokarken bile zorlanıyordum. Hatta lakroskobi yaparken doktora lütfen acıtma diye yalvarıyordum. Gelelim ameliyat sonrasına… İlk günler dayanılmaz acılar yaşadım. Şu an 8. günümdeyim ilk günler gibi değilim. Fakat darlık hissediyorum dışkılamayı yaparken. Yaptıktan sonra o ıkınmayla ağlıyorum resmen. Bu acıları yaşamayan bilemez. Yarın doktoruma tekrar görüneceğim durumumu ona da anlatacağım. Bu süreçte en önemli şey düzgün beslenmek. Yoksa cehennem azapları çekersiniz. Kesinlikle salçalı baharatlı yemeyin. Annem bana çorba iyi gelir diye yaptığı bazı günlerde çorbaların içerisine un tarhanası koymuş sonradan öğrendim ve o çorbaları içtiğim günler sabahlara kadar ağladım. Bende bu yanmaların ameliyat kaynaklı olduğunu düşünüyordum. İlk zamanlar çorba, salata, yoğurt ve kayısı incir hoşafı tükettim. Duphalac adında dışkı yumuşatıcı ilaçtan sabah akşam 1 ölçek kullandım. Daha sonraları yoğurt içerisine yulaf ve kayısı koyarak yemeye başladım ve bu hepsinden daha iyiydi. Dışkılamayı yapmak çok büyük sorun olduğu için banyoya girdim ve sıcak suyu kasıklarıma ve makat bölgesine tutmaya başladım altıma bir kova koydum ve sıcağın etkisiyle kaslarım gevşedi ayakta ve oturarak yapmaya başladım. Kesinlikle tavsiye ederim. Bu yaşa kadar makat denilen bir şey yokmuş bende. Her taretlenmede o fındıkların elime gelmesiyle yaşadım bunca yıl. Ataklara sebep olup hayatı zehir etmeseler yine onlarla yaşamaya devam edecektim. Fakat ileriki yıllarda daha büyük sıkıntılar çekerim düşüncesiyle radikal bir karar aldım ve ameliyat oldum. Evet zorlu bir süreç ama bu şekilde yaşamak da kolay değil. Bu acıyı yaşayanları çok iyi anlıyorum ve bu paylaşımı o yüzden yapıyorum. Umarım bu paylaşım birilerine faydlı olur ve bu zorlu süreci rahat bir şekilde atlatır.

  Cevapla

Yorum yapın