Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Hemoroid ameliyatı sonrası sikayetler, hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Hemoroid ameliyatı sonrasında kişide makatta darlık şikayeti  oluşmuşsa bir başka hastada oluşmayabilir. Şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni hastalığın tanısının yanlış konulması ve hastaya uygun tedavinin yapılmamasıdır. 

Şikayetler, operasyonu yapan hekimin deneyimi, hastaya uygulanacak ameliyat şeklinin uygun seçilmesi, müdahalenin uygulanış şekline göre değişebilir. Şimdi herkeste oluşmasa da ortaya çıkması muhtemel şikayetleri maddeleyelim

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Sikayetler Nelerdir?

 • Makat darlığı: Ameliyat esnasında, alınan dokunun normalden fazla olması makat darlığına yol açabilir.
 • Makatta sarkma
 • Ameliyat sonrasında makat içinde meme kalması: Hekim tarafından bazı istenmeyen sonuçların oluşmasını önlemek amacıyla bilerek bıraktıkları memelerdir. Bu memeler sayesinde hastanın dışkı ve gaz gaçırmasını önlemeye yarayan kapakçıklardır.
 • Makatta çatlak (anal fissür) oluşması: Anüste yırtık, klasik ameliyattan sonra ve özellikle longo ameliyatı sonrası oluşma ihtimali yüksek olan bir durumdur.
 • İdrar Yapma zorluğu: İdrar yapma refleksiyle ilgili sinirlerin kuyruk sokumundan yani ameliyat bölgesinden  çıktığı için, bu problem de  hemoroid ameliyatı sonrası şikayetler arasında yerini alır. Hemoroid ameliyatı öncesinde mesaneyi tamamen boşaltmış olmak, fayda sağlayacaktır.
 • Makatta kanama görülmesi: Şikayetler içinde en çok görülenlerden bir tanesidir. Bazen hafif olabileceği gibi bazen de çok şiddetli olabilir. İlk dışkılama esnasında biraz ağrının ve kanamanın olması normal kabul edilir. Fakat özellikle kanamanın fazla olması, sıkıntılı sonuçlar doğurur. Bu sebepten şiddetli kanamanın görüldüğü durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir.
 • Makat fistülü: Makat içerisindeki bağırsakla, dış kısımda bu bölgeye yakın deri arasında bir tünel oluşması ve bir delikle dışarıya açılmasıdır. Bağırsak içindeki akıntıların bu delikten dışarı sızması, bunun sonucunda kötü bir kokunun oluşması, ıslaklık hissi gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir ve hasta açısından bu durum oldukça sıkıntılı ve istenmeyen bir tablodur.
 • Makat bölgesinde kaşıntı: Makat içi bölgesinden gelen salgının,ifrazatın dışarıya sızması ve kaşıntı oluşturarak hastaya rahatsızlık vermesi söz konusudur.
 • Dışkı ve gaz kaçırma
 • Dışkının aşırı sert olması,dışkının taşlaşması: Bu durum,hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama esnasında ağrılara,kanamalara sebep olduğundan,derhal çözüme kavuşturulmalıdır.Dışkıyı yumuşatan ilaçlar veya lifli besinler tüketmek,hemen bir kayısı suyu içmek gibi..
 • Hemoroidin daha sonra tekrar edebilmesi: Ameliyat esnasında hekimin hemoroid dokusunu yeteri kadar almaması ve başka sebeplere bağlı olarak gelişen bir durumdur.
 • Enfeksiyon: Çok sık görülmemekle beraber ameliyat yarasından dolayı enfeksiyon oluşma ihtimali olabilir.
 • Ikınma hissi: Longo ameliyatlarından sonra 4 ya da 5 hastada bir görülme ihtimali olabilen bu tablo,hemoroid

  ameliyatı sonrası sikayetler arasında yer alan bir durumdur.

 • Ağrı: Anal kanalın içinde daha derin kısımda yapılan cerrahi müdahaleler,çok fazla ağrıya sebebiyet vermez. Fakat anüse yakın olan kısım ve anüs çevresi,ağrıya duyarlı olan çok fazla sinire sahip olduğundan,bu bölgedeki dokuların alınması gereken hastaların ameliyatından sonra ağrı daha fazla olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası sikayetler, yaranın tam iyileşmemesinden de kaynaklanabilir. Bunun sonucunda iyileşme süresi biraz daha uzayabilir. Bu yüzden hemoroid ameliyatı olmaya karar verirken alanında uzman hekimler (bir kolorektal cerrahi uzmanı,genel cerrahi uzmanı,proktolog gibi..) tercih edilmelidir.

İlgili İçerikler:  İç Hemoroid Belirtileri Nedir? Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir