Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrarlar Mı?

Hemoroid ameliyatı olursam hastalığım bir daha tekrarlar mı?

50 yaşına kadar insanlar birçok defa hemoroid ve benzeri şikayetleri yaşıyorlar. Hemen hemen her insan hayatının bir döneminde hemoroid şikayetleri yaşayabiliyor. Kimi zamanda hastalık makat çatlakları veya anal fistül rahatsızlığı ile karıştırılabiliyor.

Bir hastanın öncelikle düşünmesi gereken şey hastalığın tekrarlaması değil. Yaptırdığı tedavinin kalitesidir. 

Kaliteli tedavi şu demektir; Hastalığın altında yatan neden bilinip buna göre tedavi uygulanmasıdır. Hemoroid halk arasında hafife alınan aslında birçok hastalığın habercisi olan bir hastalıktır.

Ülkemizde ne yazık ki doktorlar sağlıklı beslenme ve bağırsaklar konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değil. Hastaları doğru yönlendirmesi gereken kişi veya kurumlar da eksik olunca hastalar mağdur oluyor.

Hangi doktora gideceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa tek bir soruyla en doğru doktoru bulabilirsiniz?

Bir doktor yaptığı tedavinin yüzde yüz başarılı olduğunu söylüyorsa ! Hastalığın tekrarlamayacağını söylüyorsa ! Size garanti veriyorsa ! burada ameliyat olmayın !!!!

Bu bir hasta kandırma yöntemidir.

Hemoroid tedavisi hangi teknikle yapılırsa yapılsın. Lazer, THD, Band Ligasyon, Cerrahi işlemler hastalık tekrarlayabilir.

Daha net bir şey söylemek gerekirse doğru beslenme alışkanlıklarına sahip değilseniz ameliyat olmanıza bile gerek yok.

Özellikle band ligasyon ve Lazer tedavisi sonrası hemoroidlerin tekrarlama ihtimali daha fazladır.

En yaygın hemoroid çeşitlerinden biri olan Tromboze hemoroid ise her an ortaya çıkabilir. Tuvalete gidersiniz bakarsınız ki elinizde kocaman bir şişlik. Bu durumda ameliyat olabilirsiniz fakat ameliyat sonrası bu şişliklerin bir daha çıkmayağını kimse idda edemez.

Ameliyat olduktan sonra hastalığınız tekrarladı mı? Ne zaman ameliyat oldunuz? Ameliyat öncesi doktorunuz size bu konuda ne söyledi?

“Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrarlar Mı?” üzerine 3 yorum

 1. geçmiş olsun lis ameliyatinin riski var mi Su anda nasılsınız. Ben de botoks yatirdim 4 gun oldu dr birkac gune kadar etki eder diyor.

  Cevapla
  • Merhaba ben cevap vereyim isterseniz. LİS ameliyatı hemoroid tedavisinde değil Anal Fissür ( Makat Çatlakları ) tedavisinde uygulanır. Tuvalet sonrası ağrı ve kanama şikayeti olan hastalarda uygulanan bir tedavidir.

   Kronikleşmiş makat çatlaklarında kasın bir kısmı kesilmektedir. Bunun dışında etkili bir tedavi yoktur. Botoks tedavisi koruyucu bir tedavi yöntemidir. Fakat ortak görüş problemi çözme noktasında zayıf kaldığıdır.

   Her ameliyatta olduğu gibi riskler taşımaktadır. Ama risk taşıyor diye bu tür tedavileri ertelemek daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

   Burada kas kesilme işlemini bir kasın tamamen kesilmesi şeklinde anlamamak gerekir.

   Cevapla
 2. Arkadaşlar ben Ankara’da özel bir muayenede ameliyat oldum. Doktor ameliyat öncesi sıkıntılarımın tamamen geçeceğini, bir daha bu şikayeti yaşamayacağımı söyledi. O kadar kesin konuştu ki ben de ameliyat oldum. Bu arada lazerle ameliyat yaptığını söyledi. Bir sene sonra tekrar şikayetlerim başladı. Doktoru aradığımda gel iki dakika da hallederiz türünden şeyler söyledi. Burada yazılanlara katılıyorum.

  Cevapla

Yorum yapın