Hemoroid (Basur) Hangi Bölüm Doktor Bakar ?

Hemoroid yani Basur şikayetiniz varsa hangi doktora gideceğiniz konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Ülkemizde ne yazık ki birçok hasta hangi doktora gideceğini bilmiyor. Tabi burada hastanın bir suçu yok ! Tıp insanı o kadar çok parçalara ayırdı ki nerdeyse sağ kulağa başka doktor sol kulağa başka doktor bakacak.

Hemoroid ve Makat hastalıkları konusunda birkaç küçük bilgi sizin yararınıza olacaktır.

Hemoroid toplumda Basur olarak bilinen rahatsızlık çok yaygındır. Hastalığın yaygın olması ve insanların utanması nedeniyle birçok alternatif tedavi uygulanmaktadır.

Hastalığın tanısını konulmasında doktorlar bile yanılabilmektedir. Mesela Apse oluşmuş bir hastaya hemoroid denilebilmektedir. Tıp eğitimini almış doktorların bile bu konuda yanıldığı gerçeği varken lütfen hastalığınızın tanısının konulması konusunda tecrübeli ve uzman doktorlara güvenin.

Hemoroid ( Basur) Hangi Bölüm Bakar? 

Hemoroid tanısının konulması ve tedavisinin yapılması için hastanelerin “Genel Cerrahi Bölümünü” tercih etmeniz gerekiyor. 

Ülkemizde son yıllarda hastanelerden zamanında randevu almak zor olduğu için imkanı olan hastaların özel sağlı kuruluşlarına gitmelerinden başka bir şansları ne yazık ki yok. 

Hemoroid tedavisi çok kolay olmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde doktorlar bu konuda yeteri kadar bilgi ve tecrübe sahibi değil. 

 

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid (Basur) için bir genel cerrahi uzmanı ve öncelikle bir proktoloji uzmanına gitmeniz gerekir. Doktor gerekli gördüğünde sizden kolonoskopi veya o bölgenin emarını isteyebilir. 

Hemoroid şikayetiniz ileri derecede değilse gerekli ilaçları verip sizi gönderecektir.

Hemoroid İçin Doktor Seçimi

Ülkemizde acı gerçeklerden biri de hemoroid tedavisi ilgilenen doktor sayısının az olmasıdır. Doktor az hasta çok olunca fiyatlar artmaktadır. Bu tekelleşme nedeniyle tedavilerin kaliteside düşmektedir.

Hastanede tedavi yaptırmak için yeteri kadar zamanınız yoksa özel de hemoroid ameliyatı olacaksanız şunlara dikkat edin.

  • Doktorun google haritalarındaki yorumlarını mutlaka okuyun. ( Yorum yazanların yorum sayılarına bakın tek bir doktor hakkında yorum yazmışsa o yorum sahtedir)
  • Doktortakvimi gibi sitelerdeki yorumlara asla güvenmeyin. Bu siteler sadece olumlu yorumlar yayınlamaktadır.
  • Özelde hemoroid ameliyatı olacaksanız. Doktoru size zaman ayırıp ayırmadığına, sorduğunuz sorulara verdiği cevapların doyurucu olup olmadığına dikkat edin.

Biz biliyorsuz insan vücudunda sinirlerin en yoğun olduğu bölge makat bölgesidir. Bu şu demek oluyor ameliyat sonrası hiçbir şeyin olmaz, ağrın sızın olmaz, istediğin gibi gezersin araba kullanırsın diyen bir doktorla karşılaşırsanız kafanızda soru işaretleri oluşsun. Ameliyat ile ilgili garanti veren bir doktor varsa bilinki sizi ameliyat etmek için yalan söylüyor. 

Çevrenizde falanca doktor iyi ona gidin gibi kulaktan kulağa şeyler çok duyarsınız. Sakın bu konuda yanılgıya düşmeyin. Her şeyi gidip kendi gözlerinizle önce görün.

Yorum yapın