Hemoroid Evde Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Hemoroid Tedavisi, Evde Hemoroid Basur Tedavisi İçin Bazı Bitkiler ve Tavsiyeler, Basur ağrısına ne iyi gelir? Hemoroid tedavisinde kullanılan bitkiler, kremler, ilaçlar,

Hemoroid (basur) kötüye gitmesini önlemek, belirtilerden kaynaklanan şikayetleri en aza indirmek için, kişinin aldığı bir dizi önlemler ve uygulamalar evde basur tedavisi  kavramını açıklamaya yetecektir. Bu uygulamalar arasında hemoroid ilaçları kullanma, ılık suyla hemoroid banyosu, anal bölgeye soğuk kompres uygulamak, beslenme düzenine dikkat etmek (lifli gıdalara ağırlık vermek, bol bol sıvı tüketmek, baharatlı ve kola gibi şekerli besinlerden uzak durmak vs..) sayılabilir

Basur ağrısı evde nasıl geçer?

Evde basur tedavisine, hemoroid ilaçları kullanarak, kaşıntı ve ağrıyı en aza indirmeye çalışmakla başlanılabilir. Bunun için hemoroid için yaygın olarak kullanılan ilaçlardan olan Daflon kullanılabilir. Şişen toplardamarları nispeten daraltarak ağrı, şişlik ve kanama gibi belirtileri en aza indirir. Günde tablet sayısı iki olacak şekilde alınır. Şikayetlerin arttığı durumlarda bu günde beş tablete çıkarılabilir. Ayrıca yine basurun ilk evrelerinde, anüsten dışarı çıkan nohut büyüklüğündeki basur memesi söz konusu olduğunda, yaygın olarak kullanılan hemoroid ilaçlarından procto glyvenol (ilaç veya fitil)kullanılabilir.

Evde basur tedavisinde yaygın kullanılan yöntemlerden biri de hemoroid (basur)banyosudur. İtihap, ağrı ve kaşıntı şikayetlerine karşı rahatlama sağlayan klasik ve etkili bir yöntemdir. Yani bir küvete ya da leğene, makat bölgesini kaplayacak şekilde, aşırı olmamak kaydıyla sıcak su koyulur. Özellikle bu işlem, tuvalet ihtiyacından sonra yapılırsa rahatlama sağlar. Bu hemoroid banyosunun içine katılabilecek bazı bitkilerle, rahatlamayı daha da artırmak mümkündür. Örneğin papatya gibi. Sitemizdeki yazılarda basur yani hemoroid için, bitkisel basur tedavisi başlığı altında bitkilerle ilgili yapılabilecek bazı yöntemler ve uygulamalar mevcuttur. Ayrıca rektal bölgeye gün içerisinde bir kaç defa soğuk kompres uygulayın veya 10-15 dakika rektal bölgeyi ılık suda bekletin. Fırsat buldukça da bir havlu ısıtıp, üzerine oturmak suretiyle rahatlama sağlayabilirsiniz.

Evde basur tedavisi

Evde basur tedavisinde amaç rahatlamaktır. Damarlarda oluşan basınçtan kurtulmak için evde istirahat etmek faydalı olacaktır. Tuvalet ihtiyacından sonra, anüs bölgesinin temizliğini elle ovalamak yerine, hafif ıslatılmış bir bezle ya da tuvalet kağıdıyla, o da yoksa bebekler için kullanılan bir ıslak mendille hafifçe silebilirsiniz. Normal tuvalet yerine alafranga diye tabir edilen oturmalı tuvaletleri kullanmak suretiyle, taharet musluğu aracılığıyla makat bölgesinin temizliğini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, normal tuvalet sonrası elle temizlik yaparken duyulacak acıyı önlemiş olursunuz.

Evde Hemoroid Tedavisi İçin Bazı Bitkiler ve Tavsiyeler

Evde basur tedavisi uygularken bazı bitkilerden de faydalanılabilir. Özellikle sarımsağı ezerek hindistan cevizi yağıyla karıştırmak suretiyle sürekli olarak tekrarlayarak hemoroid olan bölgeye sürmek, büyük fayda sağlayacaktır.

Yine evde uygulanabilecek basur tedavisi yöntemlerinden olan elma sirkesi, pamuk ya da bez gibi bir şeye sürülerek ilgili bölgeye uygulanır. Elma sirkesi, ev yapımı olursa çok daha etkili olur.

Kuşburnunu kaynatarak elde edilecek lapa, basurlu bölgeye belirli aralıklarla sürülerek fayda sağlanır.

Basur evde çözüm uygulamak, hastalığa karşı alınabilecek bazı önlemler ve uyulması gerekli bazı önerileri kapsar. Bunlardan bahsedecek olursak; hassas bir yapıda olan hemoroidin zarar görmemesi için uzun süreli oturmaktan kaçının. Oturduğunuz zaman da altınıza yastık gibi bir destek aracı koyun. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının. İç çamaşırınızı dar giymemeye özen gösterin.

Beslenme konusuna özellikle çok dikkat edin. Kabız olmamaya özen gösterin. Bunun için de lif yönünden zengin yiyecekler tüketin. Düzenli tuvalet alışkanlığınız olsun, günde 1 defa düzenli olarak büyük tuvalete çıkmak bunun için yeterlidir. Aynı zamanda tuvalet ihtiyacı geldiği zaman bunu asla ertelemeyin ve dışkılama esnasında asla ıkınmayın. Kilo sorunu yaşıyorsanız, fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmaya bakın. Günlük tükettiğiniz sıvı miktarını, özellikle suyu artırın. Günde 2 lt kadar su tüketmeye çalışın. Kan dolaşımını artırmak amacıyla bol bol egzersiz ve spor yaparak yaşamınıza hareket katın. Sebze meyve tüketimini artırın.
Bunun gibi evde kendi kendinize alacağınız önlemlerle ,basurunuz varsa, tedavisel olarak, hastalıktan kaynaklanan şikayetleri, yoksa da basura yakalanma ihtimalini en aza indirmiş  olursunuz.

“Hemoroid Evde Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?” üzerine 4 yorum

 1. Ali Bey Merhaba;

  Sorularınıza cevap vermeye çalışayım. Öncelikle bu kaşıntının neden olduğunun ortaya konulması gerekiyor. Makatta kaşıntılar farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Kaşıntıya iç hemoroid neden olabildiği gibi bir enfeksiyonda neden olabilir. Bunun yanında mevsimsel kaşıntılar da olabiliyor.

  Makatta nohut büyüklüğündeki bir şişlik ortaya çıktı çoğu ağrılıysa Tromboze hemoroid akla geliyor. Bu çok şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Uzun yıllardır bu tür şikayetleriniz varsa yani tuvalet sonrası memeler dışarı çıkıyorsa bunlarda iç hemoroid belirtilileridir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası ilk 10 gün boyunca o bölgede şişlikler olabilir. Dışarıdan bakıldığında kötü bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Bu hemoroid ameliyatları sonrası olabilir. Çünkü o bölgeye lokal anestezi yapılıyor. Bunlar lokal anestezi şişilikleridir.

  Hemoroidler asla kansere dönüşmez. Bu konuda dünyada bir örnek henüz yok. Ama kanser hastası olan birinde hemoroid çıkabilir. Genelikle karıştırılan nokta burası.

  Hemoroid ameliyatı sonrası her geçen gün durumunuzun iye gitmesi gerekir. Aynı kalıyorsa ve bir değişiklik yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası yapabileceğiniz en güzel şeyler, Kesinlikle hareket edin yürüyüş yapın. Suyunuzu bol bol için. Beslenmenize dikkat edin. Lif içeren gıdalar tüketin. Kabızlık yaşamamaya çalışın.
  Tuvalete rahat çıkmak için kullanılan ilaçlardan uzak durun. Tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin. Kendinizi tuvalette zorlamayın.

  Hemoroid ameliyatı sonrası oturma banyoları yapabilirsiniz. Kullandığınız ilaçlar genelde o bölgeyi uyuşturup geçici rahatlık sağlar. Ama bu tür kremleri de sürekli kullanamazsınız. Kara merhem vb şeyler kullanmanıza bence gerek yok.

  Türkiye’de hemoroid ameliyatı öncesi ve sonrası bazı hastalar ortası boş olan hemoroid minderleri kullanabiliyor fakat bu da ağrıyı hafifletmez. Sadece seyahet filan edileceği durum kolaylık sağlar.

  Hemoroid diğer rahatsızlıklar gibi tedavisi yapılması gerekiyor. Size hangi teknikle ameliyat yapıldı. Tam olarak hastalığınızın tanısı neydi. Bu konuda bilgim olmadığı için genel bilgiler paylaştım

  Bu tür ameliyatlar hastalık kronik hale geldiğinde kesinlikle yapılması gerekiyor. Bu konuda asla şüpheniz olmasın. Aklınıza takılan başka sorularınız olursa yazabilirsiniz.

  Sağlıklı günler diliyorum.

  Cevapla
 2. Selam, Öncelikle herkese gecmis olsun, yaklasik 2020 nin ortalrinda bende apis arasinda aylarca süren ve müthis kizariklik yaparak başlayan bir kasinti başladı belli bir zaman sonra bu kasintilar makat bölgesinde de basladi ve sürekli apis arasında ve makatta terleme olmaya baslamisti,

  1 sene ye yakın zamanda apis arasındaki kasinti geçmiş oldu fakat makattaki bir türlü geçmedi ve nohut büyüklüğünde bir sertleşme meydana geldi bu zaman içinde ama hiç bir zaman kanama falan olmadı sadece cam batmasi gibi bir aci, kasinti, bazan kizariklik oldu, ve gunluk tuvalet ihtiyacim normal olarak devam ediyordu asiri zorlanma, ishal, yada kanama gibi hic bir sikayetim yoktu,

  Tabiki bu zaman içerisinde kullanmadığım merhem yada denemediğim otlar falan hiç bir şey kalmadı!!!!

  bayaga bir direndim ameliyat olmamak icin, istemiyordum! 12.2022 de bir hafta önce en sonunda amilat oldum ve görünen tablo şu an beni çok korkutuyor bin pişman oldum diyebilirim!!!!! çünkü çok kötü görünüyor bu sekilde bir yirtik yada bir sey yoktu makat bolgesinde ve her tuvaletten sonra dehşet acı çekiyorum ve kanama oluyor sonra ancak hemen oturma banyosu yapıyorum ağrı diniyor, (aslinda pek cok yazilar okudum google de falan burda bazi yazan arkadaslar sakkin ameliyat olmayin diye yazmislar bu yazilar bana denk gelmedi okumus olsaydim belki bu ameliyati hala olmazdim diye dusunuyorum ) tek olmamdaki sebep icten kansere cevirebilir diyerekten o korku ile oldum ,,,,,

  sizlere sorum bu olacak, ameliyat sonrasi ne tür bir merhem kullanıyorsunuz? Kara merhem daha iyi olurmu, hızlandırırmi iyileşmesini? Tam olarak ne kadar zaman kullanmak gerekli merhem? Pudra kullanmak daha mantiklimidir acaba?
  Herkese gecmis olsun allah sabit versin

  Cevapla
  • Bir sorum daha olacaktı onu yazmazi unuttum, yurt disinda yaşıyorum burda ameliyattan sonra anal dehner Türkçesi anal sedye diye bir alet kullandiriyorlar 2 hafta boyunca , kullanılması gereken bir alet mi sizce ? Çünkü bu ameliyatı olduğuma zaten pişman olduğum için bunun doğru bir sey olduğun da çözemedim ve Google de araştırdım hiç bir yazı veya kimse bunun hakkında bir şey yazmadığını gördüm.

   Cevapla

Yorum yapın