Hemoroid Hakkında Soru ve Cevaplar

Hemoroid hakkında sorular? Hemoroid nasıl bir hastalıktır? Hemoroid Neden Kanar? Hemoroid rahatsızlığına ne iyi gelir?

Hemoroidler bilinen en yaygın hastalıklardan biridir. Hemoroidler rektum veya anüsün altındaki genişlemiş veya şişmiş damarlardır. Genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmazlar. Ancak can sıkıcı ve rahatsız edici olabilirler. 

Hemoroidler, kabızlıktan kaynaklanıyorsa tıbbi tedavi olmadan da iyileşebilirler. Doktorunuz daha fazla lif ilavesiyle diyet değişikliği önerebilir

Daha ciddi vakaların bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir ve düzenli rahatsızlık hissederseniz daima doktorunuza gitmelisiniz

1- Soğuk bir zemine oturmak hemoroidlerin çıkmasına neden olabilir mi?

Hemoroidlerin ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Fakat soğuk bir zemine oturmanın ve soğuk havaların hemoroid ile bir ilişkisi yoktur. Sıcak havalar için de aynı şey geçerlidir. Çok fazla oturmak hemoroidleri tetikleyebilir.

2- Acı biber ve aşırı baharatlı yiyecekler hemoroidlere neden olur?

Acı yemenin ve aşırı baharat tüketmenin hemoroidlere olduğuna dair bilimse bir kanıt yoktur.

Hemoroidiniz varsa kaçınılması gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlar, az veya hiç lif içermeyen (bağırsak hareketleri sırasında kabızlığı ve zorlamayı tetikleyebilen gıdaları içerir:

  • peynir
  • cips
  • Fast food
  • dondurma
  • dondurulmuş ve atıştırmalık yiyecekler gibi hazır gıdalar
  • sosisli sandviçler ve mikrodalgada pişirilebilen yemekler gibi işlenmiş gıdalar

lif yemek sağlığınız ve sindirim sisteminiz için iyidir, ancak sadece diyet alışkanlıkları yeterli değildir. Tuvalet alışkanlıkları, hemoroid oluşumunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Uzun süre oturmaktan kaçının, egzersiz yapın ve hemoroidleri önlemek için aktif bir yaşam sürün.

Hemoroid sadece bazı insanlarda vardır?

Hayır ! Her insanda hemoroid dokusu bulunmaktadır. Hemoroidler insan vücudunun bir parçasıdır. Zamanla tahriş olması ve şişmesi “ hemoroid hastalığına” neden olmaktadır.

Hamilelik hemoroidlere neden olabilir mi?

Hamilelik dönemindeki hormon değişiklikleri, karın içi basın artması hemoroidlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Doğum sonrası ortaya çıkan bu hemoroidler bir süre son yok olma eğilimdedir.

Kanamalar bir hemoroid belirtisi midir?

Makat kanamalarının çeşitli nedenleri olabilir. İç hemoroidler de bunlardan biridir. Her kanama hemoroid anlamına gelmez. Hemoroid kanamaları daha çok açık renkli kanamalardır.

Sürekli kanama ve bağırsak aktivitesinde bir değişiklik varsa, kolonoskopiye ihtiyacınız vardır.

Hemoroid kolon kanserine neden olur mu?

Hemoroidlerin kansere neden olduğu veya onu tetiklediğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Başlıca uzun vadeli risk rahatsızlıktır. Ancak kan kaybediyorsanız, bu en büyük tıbbi risktir. Bununla birlikte, uğraştığınız şeyin aslında rektal kanser değil hemoroid olduğundan emin olmak önemlidir.

Hemoroid Spor Yapmaya Engel midir?

Sadece rektal damarlara baskı yapan egzersizden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde, düzenli egzersiz kan akışını arttırır ve daha iyi iyileşir.

Çoğu egzersiz, olası bir istisna dışında hemoroidleri önlemede iyidir. Kötü teknikle ağırlık kaldırma, rektal damarlardaki basıncı arttırabilir, hemoroid riskini artırabilir. Hemoroidiniz varsa, düzenli egzersiz onları iyileştirmeye ve eğer duyarlıysanız hemoroidler, yoga , yüzme veya yürüyüş gibi hafif düzenli egzersizler , hemoroidlere yol açabilecek bir zorlama veya artmış karın basıncı koymadan kolonun daha düzenli tutulmasına yardımcı olabilir

Bisiklet sürmek hemoroidlere neden olabilir mi?

Bisiklet sürmek bir hemoroid nedeni değildir. Pelvik taban kaslarını gevşettiği için faydalı olduğu bile söylenebilir.

Hemoroidler Bulaşıcı mıdır?

Hemoroidler bulaşıcı bir hastalık değildir. Hemoroidlerin basınç ve zorlanma nedeniyle genişlemiş ve şişmiş damarlar olduğunu unutmayın. Hemoroidler parazit veya virüs değildir, bu nedenle bir kişiden diğerine geçemezler.

“Hemoroid Hakkında Soru ve Cevaplar” üzerine bir yorum

  1. Merhaba ben bu rahatsızlığı iki yıldır çekiyorum farklı dr gttim herkes farklı söyledi kimi botoks kimi lazer ama en sonunda dayanamayıp ameliyat oldum korka korka gttm sadece 15 dk sürdü ameliyat 10 günüm biraz zor geçti doktorumda demişti zaten biraz sabır geçecek diye çok şükür suan bir ayı geçti ve Allah’ıma şükürler olsun ki eski sağlığıma kavuştum çok paralar dökmenize gerek yok ben devlet hastanesinde genel cerrah poliknlipine ameliyat oldum böyle sorununuz varsa geçecek diye beklemeyin daha kötü oluyor ben hep geçer diye bekledim ama malesef artık kanamadan halsiz kalmıştım Allah razı olsun doktorumdan

    Cevapla

Yorum yapın