Hemoroid Niye Tekrarlar? İki Defa Hemoroid Ameliyat Oldum !

 

Hemoroid (Basur) tekrarlar mı? 2 defa hemoroid ameliyatı oldum fakat hemoroid memeleri tekrar çıkıyor, 1 yıl sonra hemoroid basur tekrar ortaya çıktı? 

Hemoroid ameliyatı olursanız kesin kurtulursunuz bir daha böyle bir problem yaşamazsınız veya hastalığınız  tekrarlar gibi kesin konuşmak doğru değil.

İsterseniz bu konuyu biraz açalım. Lazerle hemoroid ameliyatı olursan bir daha hemoroid şikayetiniz kalmaz ! Hemoroid tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılırsa hastalınız mutlaka tekrarlar? Bu ve bunun gibi söylemlerin hiçbir anlamı veya değeri yok. Neden mi?

Kulaktan dolma bilgilerle kesin ifadeler sunmak mümkün değil. 500 hastaya lazerle hemoroid tedavisi uygulandı sonuçta 100 hasta da hastalık tekrarladı? Ya da 300 hastaya cerrahi hemoroid tedavisi uygulandı 150 hastada tekrarladı gibi. elimizde verilerin olması gerekir. Ülkemizde ne yazık ki bu tür çalışmalar yapılmıyor. Biz sadece reklamlara, eş dost söylemlerine, yorumlara bakıyoruz.

Hemoroid Neden Tekrarlıyor Nedenleri?

Hemoroid hastalığının tekrar ortaya çıkmasının tekrarlamasının iki önemi nedeni var. Birinci neden tedavi sırasında yeteri özenin gösterilmemesi. Hastanın şikayetleri tam olarak dinlenmeden ve diğer rahatsızlıklar hesaba katılmadan yapılan tedaviler istenilen sonucu vermiyor. Günümüzde çok yaygın olan bağırsak tembelliği gibi bir durumda hemoroid yok edilse bile kabızlık kaynaklı problemler devam ettiği için hastalık tekrarlayabiliyor.

Ya da tedavi sırasında doktor hemoroid dokularının hepsini görmeyip sadece büyük dokuları alabiliyor. Küçük dokular zamanla büyüyerek hemoroid memeleri ortaya çıkabiliyor.

Bazı küçük hemoroid dokularına ilaç enjekte edilip kuruması sağlanıyor. Bazen bu tür tedaviler de verilen ilacın hemoroid dokularını küçültmediğini de görebiliyoruz.

Lazerle ile yapılan tedavilerde hemoroid dokularının tamamen yok edilemediği durumlarda olabiliyor.

Cerrahi tedavilerde hemoroid dokularının daha geç iyileşmesi gibi durumlarda karşımıza çıkıyor.

Bu ve bunun gibi doktor ve tedavi tekniği ile ilgili çeşitli sorunlar hemoroid memelerinin tekrar ortaya çıkmasına neden oluyor.

Hemoroid Tekrarladı ! Yolunda Gitmeyen Bir Şeyler Var?

Tedavi konusunda yapacağınız çok fazla bir şey bulunmuyor. Fakat tedavi sonrası yapabileceğiniz basit ve çok önemli şeyler bulunuyor. Maddeler halinde sıralayalım.

  • Yeteri kadar su içtiniz mi?
  • Hareketsiz bir yaşam tarzınız mı var?
  • Her şeyi kafaya takıp stres mi yapıyorsunuz?
  • İhtiyacınız olmadığı halde bol bol ilaç mı kullanıyorsunuz?
  • Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde sürekli erteliyor musunuz?
  • Lif içeren yiyecekleri tercih etmiyor musunuz?
  • Tuvalete girip elinizde telefon zaman mı harcıyorsunuz?

2 Defa hemoroid ameliyatı olmanızın en büyük nedenlerinden biri. Ameliyat sonrası bana bir daha bir şey olmaz diyip beslenmenize dikkat etmemeniz gelmektedir.

Hemoroid Tekrarlamasının Başka Bir Nedeni Tromboze Hemoroid

Kadınlarda özellikle hamilelik döneminde daha önce ameliyat bile olsanız Tromboze Hemoroid ortaya çıkma ihtimali çok yüksek. Bunun dışında erkekler de her şey yolunda giderken bile tromboze hemoroid ortaya çıkabiliyor. Yani çok başarılı bir tedavi bile yapılsa yıllar sonra tromboze hemoroid ortaya çıkabilir. Bu tür problemlerin altında yatan neden kabızlık ve karın içi basıncın artmasıdır.

Yorumlar ( Hemoroid Basur Tekrarladı Mı? İkinci Kez Hemoroid Ameliyatı Olmak Zorunda Kaldınız Mı?

 

Yorum yapın