Hemoroid Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hemoroid olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu hastalığın belirtilerini yakından tanımanızdır. Belirtilerin farkına varıp önlem almanız ise hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. İleri dereceye ulaşmış hemoroid tedavisi zor ve zahmetlidir. Hastalığın başlangıç aşamasında yapılan tedavilerde lazer ve band ligasyon gibi daha hafif tedaviler uygulanmaktadır.

4 dereceye ulaşmış hemoroidlerin tedavisi ise daha zor ve iyileşme süresi uzundur. Ayrıca maliyetleri de fazladır.

Hemoroid dediğimiz şey anüsün içinde veya dışında ortaya çıkan çeşitli büyüklükteki yumrular, çıkıntılardır. Daha net bir ifadeyle elinize gelen şişliklerdir.

Hemoroid hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, belirtilerinin biri veya birkaçı hemoroid hastalarında olabilir.

Hemoroid Hastalığının Belirtileri Şunlardır?

  • Anüs çevresinde aşırı kaşıntı. ( İç hemoroid belirtisi olabilir)
  • Tuvalet sonrası tekrar tuvalet ihtiyacınız varmış gibi hissetmek
  • Anüsünüzün yakınında kaşıntılı veya ağrılı yumru veya şişlik
  • Tuvalet sonrası ağrılar ve kanamalar ( Koyu renkli kan durumunda kolonoskopi gerekmektedir !)
  • Tuvalet sonrası iç çamaşırını kirleten sümüksü akıntılar ( Bu akıntılar anal fistül gibi farklı bir rahatsızlık belirtisi olabilir)
  • Oturduğunuz zaman anüs çevresinde dolgunluk hissi.

Sürekli ishal, kabızlık şikayeti gibi durumlarda bağırsak da bu soruna neden olan bir şeyin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu tür belirtiler ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Basit bir hemoroid şikayeti gibi görülen bu belirtilerin dikkate alınması gerekli ve zorunludur.

Hemoroid belirtileri ortaya çıktığında öncelikle beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Su tüketimine dikkat edilmelidir. Kabızlık şikayetiniz varsa bunun önlenmesi gerekir.

Hemoroid ilk ortaya çıktığında basit önlemler hastalıktan kurtulmanızı sağlayabilir. İlerleyen aşamalarda ise bu mümkün değildir.

Yorum yapın