Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroit tedavisinde hangi yöntemler uygulanır? En etkili tedavi yöntemleri nelerdir? Tedavi planlaması nasıl yapılır?

Hemoroid hastalığının tedavi sürecinden önce hastalığa neden olan faktörlerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Hastalığın tanısının uzman bir hekim tarafından konulması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Hemoroid tedavi yöntemlerini genel olarak şöyle sırayalabiliriz.

  • Cerrahi olarak yapılan tedaviler
  • Ameliyatsız olarak yapılan tedaviler
  • Evde, bitkisel yapılan tedaviler.

Cerrahi Hemoroid Tedavisi

Hemoroid tedavisinde geçmişte en fazla kullanılan ve günümüzde kullanılmaya devam eden geleneksel tedavi anlayışıdır. Hemoroid dokusunun kesilmesi ve çıkarılması şeklinde uygulanan bir tedavidir. Bu tür tedaviler daha çok hastanelerde yapılmaktadır.

Hemoroid tedavilerinde kullanılan cerrahi yöntemler bazı riskler taşımaktadır. İnsan vücudunun bir parçası olan hemoroid dokularının kesilmesi, yok edilmesi, makat darlığı, gibi problemlere neden olabilmektedir.

Cerrahi ameliyatlar sonrası iyileşme süreleri daha uzun olabilmekte, iş gücü kaybı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Tromboze olmuş hemoroidlerin çıkarılmasında cerrahi tedaviler tercih edilmektedir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavileri

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi; Hemoroid tedavilerinde günümüzde en yaygın ve etkin olarak kullanılan yöntemlerdir.

  • Lazerle Hemoroid Tedavisi

Hemoroid dokularının lazer yardımı ile yakılması yok edilmesi tedavisidir. Bu tür tedaviler küçük hemoroid dokularını yok etmek için uygulanır. 1 ve 2 derece hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılır. Tedavi süresi kısadır, hastalar 2 veya 3 gün içerisinde günlük hayatlarına devam edebilecek durumda olurlar.

-Band Ligasyon Tedavisi

Küçük olan hemoroid dokularının yok edilmesi amacıyla uygulanan ve çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. Tedavinin özelliği hemoroid dokularının güçsüz kalıp yok edilmesini sağlamaktır. Bu tür tedaviler 1 ve 2 derece hemoroid şikayeti olan hastalar için uygulanır. Tedavi sonrası ağrı, lazerle yapılan tedavilere göre biraz daha fazla olabilmektedir. Band Ligasyon tedavisi sonrası hasta 2 veya 3 gün içerisinde günlük hayatına devam edebilmektedir.

-THD Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız tedavilerden ve en etkili tedavilerinden biri olan THD tedavisi 3 ve 4 derece Hemoroid şikayeti olan hastalar için uygulanır. Birçok hasta doktora geç gittiğinden hastalık ilerlemiş boyutta olur ve bu tedavi uygulanır. Tedavi genellikle hasta uyutularak yapılır. Bu tedavinin özelliği hemoroidi besleyen damarın bağlanıp, dışarı çıkan hemoroid dokularının içeri çekilip yok edilmesi prensibine dayanır.

Hemoroid dokuları büyük olduğu için THD ameliyatı sonrası ağrı, kanama gibi şikayetler olabilmektedir. Hastanın iyileşme süresi uzayabilmektedir.

Bitkisel Hemoroid Tedavileri

Hemoroid beslenme kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi Hemoroid şikayetlerinizi azaltabilmekte ve yok edebilmektedir. Bitkisel hemoroid tedavisi kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bunun için Lifli gıdalarla beslenmek, günlük su alımına dikkat etmek, düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Bitkisel olarak evde yapabileceğiniz çok fazla uygulama bulunmaktadır. Detaylı bilgi için

https://hemoroit.com/kabizlik-neden-olur-kabizliga-ne-iyi-gelir-beslenme-onerileri.html

Sizin için en uygun tedavinin hangisini olacağına doktorunuz karar verecektir. Hangi tür tedavi uygulanırsa uygulansın her tedavinin kendine göre komplikasyonları olacağını unutmayın.

Son olarak hemoroid şikayetlerini azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik olarak Memethol Spreyi kullanabilirsiniz.

https://hemoroit.com/memethol-sprey-kullananlarin-yorumlari-sikayetleri.html

Yorum yapın