Hemoroid Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar !

Hemoroid Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar, ( Sağlık Hurafeleri)

Hemoroid basur şikayeti olanlar kendi başlarına bu sorunu çözmek için çeşitli ilaçlar, kremler kullanmakta kimi zaman da evde yaptıkları karışımlarla hastalıktan kurtulmaya çalışmaktadır.

Hemoroid hastaları çeşitli nedenlerle doktora gitmek istemezler. Ülkemizde her hemoroid hastası kendine göre bir tedavi şekli geliştirmiştir. Patlıcan sapından tutunda, kirpi etine kadar akla zarar her türlü alternatif tedavi uygulanmaktadır. İşte burada doktorlara büyük bir görev düşmektedir.

Doktorlar hemoroid ve makat hastalıklarında muayene ücreti almaması veya çok cüzi bir ücret alması gerekiyor. Ülkemizde bu yapılmadığı için hastalar denize düşen yılan sarılır hesabı kim ne derse inanıyor ve uyguluyor. Hastaların bu zor durumununu fırsat bilenler ise işi ticarete dökmüş bulunuyor. Sosyal medya ve İnternet siteleri üzerinden ne olduğu belli olmayan ilaçlar satılıyor. Yüzde yüz organik bitkisel ilaçlar. Güzel ülkemin insanın da bitkisel ve organik lafını duyunca hemen atlıyor. Bu durumun altında yatan önemi bir neden daha var. Hastalar hemoroid ameliyatını özel bir sağlık kuruluşunda olmak istiyor ve fiyatlar çok pahalı.

Her hastalığın hemoroid (basur) olarak düşünülmemesi büyük bir hata. Uzman bir doktor tarafından tanı konulmadan evde yapılan tedaviler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İlaçlardan bitkilerden yapılıyor canım ne zararı olacak diye düşünmeyin.

Komşu önerileri, akraba önerileri ile kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. İnternet sitelerinde benim de aynı hastalıktan vardı şunu yaptım, bunu kullandım, şeklindeki önerileri dikkate almayın. Bunların büyük bir bölümü bitkisel ilaç satanlar tarafından oluşturulmuştur zaten yorumlara site adreslerini de eklemeyi hiç unutmazlar.

Son zamanlarda hemoroid tedavisinde sülük kullanmak gibi uygulamalar yapılıyor. Bilimsel olarak ispatlanmamış, yan etkiler tam olarak ortaya konulmamış bu tür tedavilerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Bazı eczaneler de ise çeşitli karışımlar yapılarak hastalara verilmektedir. Uzman bir doktorun görüşünü almadan bu tür ilaçları alıp kesinlikle kullanmayın.

Yorum yapın