Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlık Yapan Yiyecekler

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık yapan yiyecekler nelerdir? Sürekli kabızlık neyin belirtisi. Kabızlıktan korunmak için öneriler.

Hemoroid en yaygın nedenlerinden biri “kabızlık” Kabızlıktan korunmak çoğu zaman sizin elinizde. Doğru beslenerek ve yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat ediyorsanız, hareketli bir yaşam tarzınız varsa ve buna rağmen kabızlık şikayetiniz varsa altında başka nedenler olabilir. Bu nedenlerin ortaya çıkarılması sizi ileride ortaya çıkabilecek hastalıklardan koruyacaktır.

Akılda kalıcı olması açısından şöyle bir örnek yerinde olacaktır. Vücudunuzda ateşin artması birçok çok hastalıktan kaynaklanabilir. Kabızlık şikayeti de böyledir. Vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunun işaretidir.

Kabızlıktan korunmak neden önemlidir?  Bağırsak işlevi bozulursa vücutta zehirlenme meydana gelebilir. Tüm zararlı maddeler kan dolaşımına girmeye başlayabilir ve bu durumda çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bağırsak hareketlerinde bir gecikme, rektumda çatlakların (Anal Fissür) ortaya çıkmasına neden olabilir, hemoroid (basur) oluşabilir.

Sadece bireysel bir yaklaşımla belirli gıdalardan kabızlığın ortaya çıkması hakkında kesin sonuçlara varmak mümkündür. Tabii ki, dışkılamada gecikmeye neden olabilecek bir ürün grubu var, ancak bunun için yine de eşlik eden faktörler olması gerekiyor. Her yaştan hastada kabızlığa neden olan besinler vardır.

Kabızlığa neden olabilecek besinler için belirli bir risk grubu vardır.

Kabızlık Neden Olur?

 1. Az lif kullanan bir beslenme biçimi
 2. Suyun az içilmesi
 3. Hareketsiz bir  yaşam tarzı.
 4. Meyveler diyetten çıkarılması.
 5. Hasta bağırsak fonksiyonunu bozabilecek ilaçlar.

Kabızlık şikayetiniz varsa bu 5 madde içerisinde düzeltilmesi gereken şeylerin neler olduğunu tespit edebilirsiniz. Bunlar kabızlığı yok etmek için olmazsa olmazlarınız !

Dışkılamada gecikmeye neden olacak gıda ürünlerini belirlemek için, her kişinin vücudun tepkisini gözlemlemesi gerekir. Bu durumda diyetten neyi çıkarması gerektiğini tam olarak belirleyebilecek veya çok az miktarda kullanabilecektir.

Kabızlığa yatkınsanız, istenmeyen ürünlerin bir listesini yapmanız gerekir. Bazı insanlar için farklı süt ürünleri olabilir.

Kabızlığa Neden Olan Yiyecek ve İçeceklerin Listesi

Kabızlık ve Süt

Süt içmek kabızlığa neden olabilir? Bu durumda insan vücudu, sütün içerdiği bileşenleri sindirmez.

 • laktoz;
 • protein.

Bu, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlanabilir ve çoğu zaman kalıtsaldır. Süreç, laktozun sindirilmeden kalması ve bu durumda bağırsaklara girmesinden oluşacaktır. Ek olarak, büyük miktarda gaz oluşacaktır.

Kabızlık ve Beyaz Ekmek

Diyetteki normal beyaz ekmek, kabızlığa  neden olabilir.

 1. Beyaz un neredeyse hiç lif içermez.
 2. Beyaz undan çok miktarda ürün kullanılmasıyla bağırsak tıkanması meydana gelir ve dışkılama süreci zorlaşır.

Bu nedenle, yiyecek seçerken, yüksek lif, vitamin, kalsiyum içeriğine sahip olanı seçmeniz gerekir.

Kabızlık şikayetiniz varsa ekmek tüketim alışkanlıklarını da gözden geçirmeniz gerekir. Yine bu kabızlıktan kurtulmak için olmazsa olmazlardan biridir.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Öneriler

Yemekleriniz hızlı yemeyi alışkanlık haline getirenler de kabızlık şikayetleri çok fazla olmaktadır. Yemeklerinizi yavaş yavaş sindire sindire yiyin.

Kafein ayrıca kabızlığın gelişmesine de neden olabilir. Kafein içeren ürünlerden uzak durun. Bunun yerine SU içmeyi alışkanlık haline getirin.

 • Hayatta her şeyi kafaya takmayın. Siz mutlu olursanız bağırsaklarınız da mutlu olur. Stresli insanların kabızlık şikayetlerinin geçmesi de çok zordur. Hemen ben hapı yuttum diye düşünmeyin hepimiz aynı durumdayız. Stresi tamamen yok etmeniz mümkün değildir ama bunu azaltabilirsiniz.
 • Çok miktarda alkol tüketen bireyseniz. Kabızlık şikayetleriniz yine olacaktır. İnsan vücudunun bağışıklık sistemini zayıflatan alkol bağırsaklara zarar vermek de bu da birçok hastalığa ve kabızlığa neden olmaktadır.
 • Besin takviyeleri de çok sağlıklı ürünler gibi satılan arka planda ise bağırsaklarımıza zarar veren ürünlerdir. Doğal olarak sebze, meyve yemek varken ve bunlardan gerekli vitaminleri almak varken besin takviyeleri kullanmak akla uygun düşmemektedir. İnsan vücuduna yabancı bu ürünlerin tüketilmesi de kabızlığa neden olmaktadır.
 • Et tüketimi de kabızlığa neden olmaktadır. Ama ülkemizde zaten insanların alım gücü düşük olduğu için onu bu listeye eklemeye gerek duymadım.

Kabızlık Nedir?

Herkese göre bir kabızlık tanımı olması gerekir? İnsan vücudunu bir makine gibi kabul etmek doğru değildir.

Yediğimiz yemekler, içecekler vücud tarafından işlenir ve mideye gönderilir. İnsan vücudu ihtiyacı olan besinleri buradan alır. İhtiyacı olmayan besinlerin de atılması gerekir. Bu süreç de her şey doğal ve normal bir şekilde gider.  Ancak herhangi bir nedenle bağırsak hareketi gecikirse dışkı birikecek ve atılmayacaktır. İşte kabızlık dediğimiz olay tam da budur.

Son Sözler:

 • Kabızlık şikayetiniz varsa buna neyin neden olduğunu öncelikle kendiniz bulmanız gerekecek. Yeme ve içme işini tekrar gözden geçirin.
 • Arabanın çalışması için nasıl benzin, mazot, gerekiyorsa insan vücudunun çalışması için de su gerekiyor.
 • Ölüm döşeğinde bile olsanız kalkın yürüyün. Hareket edin. Sabahtan akşama kadar oturduğunuz bir işiniz varsa. Su almak için kalkın, çay almak için kalkın. Bir bahane bulup kalkın işte. Akşam eve dönünce bir durak erken inip yürüyün.
 • Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, kabızlık, ishal gibi geçmeyen şikayetleri ciddiye alın. Kolon kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların bir ön belirtisi olabilir.

İnternette kabızlık için çok fazla besin, yiyecek, içecek öneriliyor veya bunlardan uzak durun diyor. Ben bu görüşe katılmıyorum. Siz sadece sizde kabızlığa neden olacak şeylerden uzak durun.

Doğal ürünlerle beslenin demek çok kolay fakat doğal ürünleri nereden bulabilirsiniz sorusunun cevabı çok zor. Bir markete girip çevrenize şöyle bir bakın. Burada benim için sağlıklı ne var diye? Hepsi işlenmiş, paketlenmiş, birçok işleme tabi tutulmuş ürünler. İşte böyle bir ortamda kabızlık şikayetinizin geçmesi de bir hayli zor. Bu yüzden günümüz insanı çok fazla kabızlık şikayeti çekiyor. 

Kabızlık şikayetiniz var mı? Kabızlığa nelerin iyi geldiğini düşünüyorsunuz? Kabızlık şikayetinizi artıran ve azaltan yiyecekler, içecekler neler? Kabızlıktan korunmak için neler yapıyorsunuz?

Yorum yapın