Makat Çatlağı Ameliyatı Olanların Yorumları

Makat Çatlağı Ameliyatı Olanların Yorumları. Makat çatlağı Botox yorumları

Yorumlara en kısa yoldan ulaşmak istiyorsanız. Sayfayı en aşağı kaydırabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Makat çatlakları ( Anal Fissür ) kas kesilerek işlem yapılmaktadır. Bu tür tedaviler her yerde standart olarak yapılmaktadır. Tedaviyi kim, nerede ve nasıl yaparsa yapsın riskler taşımaktadır. Özel muayenede ve hastanede yapılan tedaviler arasında hiçbir fark yoktur. Dikkat edilmesi gereken nokta bu alanda uzmanlaşmış bir doktora bu tedaviyi yaptırmaktır. Bu da özel muayenesi olan bir doktor demek değildir. Çünkü burada reklamlar ön plana çıkmaktadır. 

Tuvalet öncesi ve sonrası başlayan kanamalar, geçmeyen şiddetli ağrılar, yanma ve kaşıntı şikayetleri. Korkulan tablo ile karşı karşıyasınız Anal Fissür ( Makat Çatlağı). Anal Fissür tedavisinde kasın bir kısmı kesilerek işlem yapılmaktadır. Bunun haricinde Botox tedavisi uygulanmaktadır. Bu iki tedavi dışında başka bir tedavi mümkün değildir. Bazı doktorların kasın kesildiğini hastalarından saklamaktadır. Makat çatlaklarında tedavinin en önemli aşaması beslenmedir. Tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Bu tür hastaların kendilerine dikkat etmesi gerekir. Ameliyat olan hastaya hiçbir şekilde garanti verilemez.

Anal Fissür (Makat Çatlakları) tedavisinde Lazer KULLANILMAZ Tedavide Lazer Kullanıldığına Dair Şimdiye Kadar Hiçbir Bilimsel Bilgi Mevcut Değildir.

Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, dikkate alınmayan kabızlık, ishal şikayetleri, hamilelik döneminde karın için basıncın artmasına bağlı olarak oraya çıkan bir rahatsızlık.

Bazen anal fissür iyileşmeyen ağrısız bir yara olabilir. Zaman zaman kanama yapabilir, ancak başka semptomlara neden olmaz.

Çatlaklara ayrıca rektal muayene, anal ilişki veya yabancı bir nesne neden olabilir. Bazı durumlarda, çatlak Crohn hastalığından kaynaklanabilir.

Sürekli İshal ve Kabızlık problemi olan kişilerde bu sorunların neden kaynaklandığı bilinmeli ve ona göre tedavi yapılmalıdır.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı Ameliyatı) olmadan önce bilinmesi gereken en önemli konu… Aşağıdaki video da anlatılmıştır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Anal kanalın dokusu oldukça yumuşak ve incedir. Sert dışkı, ishal veya diğer kolorektal düzensizliklerden kaynaklanan tahrişler bu dokuya zarar verebilir ve yırtılmasına neden olabilir . Bu gözyaşları çatlaklar olarak bilinir.

Çatlaklar kendi başlarına iyileşebilse de, iyileşmelerini teşvik etmek için dikkatli adımlar atmak iyi bir fikirdir. Kronik hale gelen bir fissür sonunda cerrahi müdahale gerektirebilir, bu yüzden problem bu noktaya gelmeden iyileşmeyi teşvik etmek en iyisidir.

Anal fissürler ağrılıdır. Dışkı geçerken özellikle ağrıya neden olur ve ağrı saatlerce sürebilir. Genellikle zonklama hissi olarak deneyimlenir.

Çatlaklar da rahatça kaşınabilir. Ayrıca, klozet içinde ve tuvalet  kan görebilirsiniz.

Bir fissür ve hemoroit belirtileri benzer olabilir. Her ikisi de ağrıya, kaşıntıya ve kanamaya neden olabilir. Ancak, eğer acı çekiyorsanız ve dış bir şişlik hissetmiyorsanız, durumun çatlak olması daha olasıdır.  Anüsünüzden mukus sızdırıyor olduğunuzu fark ederseniz, sorun muhtemelen hemoroiddir.

Her an kapımızı çalmayı bekleyen davetsiz bir misafirdir. Özellikle son yıllarda sağlıklı besinlere ulaşma zorluluğu nedeniyle bu hastalık yaygınlaşmıştır. Her yaşta insan bu rahatsızlığa yakalanabilir.

Tuvalet sonrası şiddetli ağrı, kanama, karın da şişlik, gibi bazı belirtileri vardır.

Bu hastalık ortaya çıktığında vücut bunu kendi tamir etmeye çalışır. Ama hasta sürekli kabızlık, ishal ve buna benzer bir problem yaşarsa bu hastalık ortalama 3 hafta sonra kronikleşir. Yani artık tedavi edilmesi için bir doktora gitmeniz gerekir.

Başlangıç aşamasında hasta kendine dikkat ederse bu hastalıktan kurtulur. Hayatı boyunca beslenmesine de dikkat ederse bu tür rahatsızlıklardan korunmuş olur. Yani makat çatlağı ameliyatı sonrası her zaman beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Etmezseniz hastalığınız tekrarlar. 

Anal Fissür (Makat Çatlakları) kabızlığa bağlı olarak buradaki kas yapısının zedelenmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastanın kabızlık problemine neden olan şeyin ortaya konulması gerekir.

Anal fissür, çok fazla ağrıya neden olan yaygın bir durumdur. İlk başta, merhemler veya botulinum toksini ile tedavi edilebilir. Bu başarısız olursa, cerrahi bir tedavi için en iyi seçenektir.

Bilmeniz gereken bir terim; Sfinkterotomi, ilaçla veya diğer tedavilerle iyileşmeyen anal fissürün iyileşmesine yardımcı olan cerrahidir. Bu yöntemin çok dikkatli yapılması gerekir.

En sık kullanılan cerrahi lateral internal sfinkterotomidir. Bu prosedürde, doktor fissüre neden olan spazmı rahatlatmak için iç sfinkterin bir kısmını keser.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Botox Yaptıranların Yorumları

Anal Fissür (makat çatlağı) tedavisinde ülkemizde son yıllarda adını sıkça duyduğumuz tedavilerden biri olan Botox tedavisidir. 

Botox tedavisinin hastaya uygulanması son derece kolaydır. Maliyet olarak da diğer tedavilere göre daha ucuzdur. Bir şişe botox eczanelerde 300 TL- 400 TL arasında satılmaktadır. Doktorların aldığı fiyat da ortalama 1200 TL bulmaktadır. 

Kısa sürede 5 dk ile 10 dk arasında bir sürede hastaya uygulanabilen bir tedavidir. 

Kronikleşmiş yani uzun süren Anal Fissürler de botox tedavisinin ne kadar başarılı olduğu tartışma konusudur.

Botox tedavisi kısa dönemde etkili olan fakat uzun dönemde tekrarlama ihtimali fazla olan bir yöntemdir. Ülkemizde kaç hastaya uygulandığı ve sonuçlarının ne olduğuna dair bilimsel kanıtlar yoktur. Bu yüzden yorum bölümüne botox tedavisi yatırdıysanız yorum yazmayı ihmal etmeyin.

Botox tedavisi uygulanmasının nedeni hastanın kas yapısına zarar vermeden hastayı tedavi etmeyi sağlamaktır.

Bu tedavi başarılı olmazsa elimizde tek bir seçenek kalıyor. Cerrahi Tedavi

Makat Çatlağı ameliyatı olmadan önce mutlaka izlemeniz gereken bir bilgilendirme.

Lazerle Anal Fissür ( Makat Çatlağı) Ameliyatı Diye Bir Şey Yoktur !!!

Lazerle Anal Fissür ( Makat Çatlağı) tedavisi yaptığını idda eden bazı doktorlar bulunmaktadır. Ama bunun ne derece doğru olduğu tartışma konusudur. Bu konuyu gerçekçi yaklaşmak gerekirse Lazerle Anal Fissür ( Makat Çatlağı) tedavisi sadece iyi bir pazarlama stratejisi. Burada yapılan tedaviyi hasta ancak Emar çektirerek görebilir. Bunun haricinde kasın kesilip kesilmediğini asla bilemezsiniz.

Kas kesilerek yapılan birçok tedavi farklı adlarla pazarlanmaktadır. Lazerle tedavi de buna dahildir.

Anal Fissür tedavisinde günümüzde bu bölgedeki basıncı ölçerek işlem yapılmaktadır. Tedavilerinizde doktorun bu basıncı ölçüp ölçmediğini mutlaka sorun. Bu teknik kasın fazla kesilmesinin önlemektedir.

Fissür Ameliyatı Kaç Dk Sürer?

Fissür ameliyatı olmak isteyen hastaların en çok merak ettiği konuların başında ameliyat süreleri gelmektedir. Makat hastalıkları içerisinde tedavisi en kısa süren hastalıklarından biridir. Ameliyat süresi ortalama 15 dk bulmaktadır. Tabi ki burada önemli olan tedavinin kısa sürede yapılması değil başarı oranıdır. Ameliyatlarda sürenin kısa olması sizin için çok önemli olmaması gerekir.

Anal Fissür Tekrarlar Mı?

Doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmadığını sürece tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Özellikle kabızlık, ishal şikayetiniz çok fazla olursa hastalığınız tekrarlayacaktır.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı) Ameliyatı Sonrası

Bağırsak hareketlerinden kaçınmayın. Zarar verebileceğini bilmek sizi endişelendirebilir. Ancak bağırsak hareketlerine sahip olmamak, kabızlığı daha da kötüleştirecek ve fissürü açık ve ağrılı tutacaktır.

Çoğu insan anal fissürün acısının ameliyattan sonraki birkaç gün içinde ortadan kalktığını fark eder. Ameliyattan sonra bağırsak hareketi konusunda endişeli olabilirsiniz. Muhtemelen ilk başta barsak hareketleri ile biraz ağrı hissedersiniz, ancak ameliyattan önce sahip olduğunuzdan daha az olması gerekir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde tuvalete çıktıktan sonra tuvalet kağıdınız üzerinde bir miktar kan görebilirsiniz.

Yeterince lif ve sıvı alarak ve dışkı yumuşatıcıları veya müshilleri kullanarak bağırsak hareketlerinizi daha az acı verici hale getirebilirsiniz. Tuvaletten sonra ılık suda oturmak (sitz banyosu) da yardımcı olacaktır.

Ameliyattan 1-2 hafta sonra çoğu kişi işe ve normal rutine geri dönebilir. Anüsünüzün tamamen iyileşmesi muhtemelen 6 hafta alacaktır. Çoğu insan problemsizce iyileşir.

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Fissür Ameliyatı Olanların Yorumları

Anal Fissür ( Makat Çatlağı) problemi yaşadınız mı? Evde tedavi için hangi yolları kullandınız? Bu yöntemlerden hangisi etkili oldu? Herhangi bir doktor ve sağlık kuruluşunda makat çatlağı ameliyatı oldunuz mu? Şikayetleriniz geçti mi? Ameliyat sonrası yaşadığınız şikayetler neler oldu?

Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaşırsanız sizinle aynı durumda olan insanlara da yol göstermiş olursunuz. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Sorumluluk Reddi: Bilgiler hiçbir şekilde tıbbi tavsiye oluşturmaz veya bu şekilde yorumlanmamalıdır.

“Makat Çatlağı Ameliyatı Olanların Yorumları” üzerine 21 yorum

  • Tedavi fissur ameliyatsiz çözüm
   Merhaba
   arkadaşlar 20 günde bu ağrıya son verdim mümkün Olduğu kadar hasta olan herkese duyurmaya çalışıyorum, Çünkü fissur ağrısını iyi bilirim 1 sene çektim geceleri çok uykusuz kaldım çaresiz kaldım araştırmalar yaptım, simdi arkadaşlar bir gün ağrım tuttu gündüz markete gittim ağrı kesici almaya marketci amcaya konuyu açtım onunda oğlu aynı hastaymış bir doktora gitmiş iyileşme asamasindayms bende telefonla konustururmusun diye teklif ettim konuştuk oğluyla ama ümidim kesilmişti o kadar çok ilaç bitkisel kremler falan herkes bir şey söylüyor çaresizsin mecbur yapıyorsun deniyorsun derken arkadaşlar Bursa’da barış gülcü medical parkta galiba internete yazarsanız çıkar gidin gözükün ben şu an 20 gün oldu tedavi sürecim devam ediyor yüzde 90 iyileşti WC kabusum olmuştu resmen, bana niye tedavi surecinde iken neden yazdığımı sorarsanız arkadaşlar inanın bu ağrı 1 saat çekilecek çile değil o yüzden deneyin dua edin kafaniza takilan olursa mailim tanerkaraer89@gmail.com ulasin

   Cevapla
 1. Mrb bu hastalıktan bende muzdaribim kademeli gevşetme yöntemi nasıl banada yardımcı olurmusunuz teşekür ederim

  Cevapla
 2. Zor bir hastalık ama cok basıt tedavisi varmiş ne ameliyat ne ilaç 30 yıl sonra yarayı iyilestirdim kademeli gevsetme yöntemi

  Cevapla
  • Sizinle aynı durumda olan hastalara faydalı olması açısından neler yaptığınızı paylaşabilir misiniz.?

   Cevapla
   • Buradaki kas yapıısını düşündüğünüzde böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil. Lütfen bilimsel olarak kanıtlanmamış tedavi yöntemlerini dikkate almayın. Sağlıklı günler

    Cevapla
 3. Merhaba, ben bu ameliyatı 5 yıl önce oldum özellikle bir profesör seçtim lakin çok kötüydü. Ameliyattan sonra narkozunda etkisiyle tuvaletim yapmak dahada zorlaştı öncesinde boşaltım yapmadılar. Ve her tuvaletten sonra 2 – 3 gün sonra bile çamaşırın kirli kalıyor bu elinde olan bısey değil 40 kerede yikasan aynı temiz çamaşırla gezmek hayal oldu. Tam 5 yıl oldu ve şimdi lekeler daha kötü hal aldı bu hft miniparça halinde gelmeye başladı. Ki görene kadar farketmiyosun Bin pişman oldum, yumuşatıcı suruplar ve pomad kremler ile sorununuzu çözebilirsiniz, hayatınızı mahvetmeyin olmayın bu ameliyatı. Yaşlandığında hiç tutamixam herhalde, berbat bısey sürekli lekeli gezmek sızıntı gibi düşünün. Ve ameliyat sonrası da oturma banyosunda tuveletimi yapmaya dvm ettim geçmemişti daha kotulesti bunları yaparsanız zaten kendiliğinden gececektir biraz sabır 1 yıl çekmiştim acısını şimdi 10 yıla razıyım.

  Cevapla
   • Dilek hanım size ameliyat olmadı iseniz ve Ankarada iseniz Liv hospital emre hocayı tavisyr ederim bu gün ameliyat olalı 9 gün oldu olup servise girdiğim andan itibaren hiç küçük sızlama dışında korkunç acılar çekmedim her yazılandan korkup kaçtım ahmaklık etmişim gidin kendinize ve ailenize bir iyilik yapın kurtulun

    Cevapla
 4. Bende anal fissür için botox yaptırdım, hayatımın hatası oldu. Akıntı makat bölgemin etrafında sulu yaralara yol açtı, en sonunda ameliyat olmak zorunda kaldım

  Cevapla
 5. Selamun aleykum
  1 ay önce fissur çatlak ameliyatı oldum. Ameliyattan önce meme yoktu şimdi meme var. Kanama durdu ama aşırı ağrı ve meme bir nohut kadar oldu çalışma hayatımı etkiliyor bana ulaşın lütfen desteklerinizi bekliyorum sefabey4191@gmail.com

  Cevapla
  • A.S.
   Öncelikle geçmiş olsun. Bu konuyu doktorunuzla görüşme imkanınız varsa daha doğru olacaktır. Şöyle yardımcı olmaya çalışayım. Bu tür ameliyatlar sonrası tromboze hemoroid oluşma ihtimali vardır. Ağrılı bir şişlik durumu varsa sıcak su oturma banyosu veya buz koyarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Daflon gibi ilaçları da kullanabilirsiniz.
   Sonuç hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

   Cevapla
 6. Arkadaşlar bu hastalığı bende yaşadım ısırgan otu alın bir avuç otun içine bir fincan su döküp 5 dakika kaynatın elinizle makatınıza yerleştirin geri kalan otu makata gelecek şekilde tülbentin üstüne koyun ve yarım saat oturun üstünde şifayı bu şekilde buldum

  Cevapla
 7. Ben anal fissür tedavisi için botox yaptırdım hiç bir faydasını görmedim sakın yaptırmayın eğer kronikse fissür paranız boşa gider

  Cevapla
 8. Merhaba allahtan şifa diliyorum öncelikle bu hastalığı yaşayan herkese bende yaşadım öncelikle hiç utanmadan direkt doktora gidin asla burda gördüklerinizle kendiniz teşhis veya tedavi olmaya çalışmayın. Ben 3 ay bunun acısını çektim çok kötü ve psikolojiyi bozan bi durum sonra doktora gittim devlette krem ve oturma banyosu önerdi gene geçmedi sonra tekrar aynı doktora gittim farklı bi krem verdi sonra çok şükür iyileştim soğuğu sevmeyen bi hastalık tı benim ki sürekli sıcak tutmak gerekiyor kendimizi derdi veren dermanı da verir önce muayene olun erken sen gitmek önemli

  Cevapla

Yorum yapın