Makat Çatlağı (Fissür) Ameliyatı Sonrası Gaz Dışkı Kaçırma

Soru: Tuvaletten sonra ağrı, kanama, yanma gibi şikayetlerim vardı. Birçok merhem ilaç kulandım. Şikayetlerim geçmeyince özel bir muayenede makat çatlağı ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi doktor tedavide kasın kesileceğini söylemedi? Hatta bunu lazerle tedavi edeceğini söyledi. Anal Fissür ameliyatım 15 dakika da bitti. Ameliyat sonrası iç çamaşırımı kirleten akıntılar oluşmaya başladı. İstemsiz olarak gaz da kaçırmaya başladım. Doktoru aradığımda bunun geçeceğini söyledi. Şikayetlerim geçmedi bu durumda ne yapmam gerekiyor. Anal fissür ameliyatı sonrası bu tür şikayeteler olur mu? Korktuğum başıma mı geldi?

Cevap: Anal Fissür ( Makat Çatlakları) tedavisinde en etkili yöntem olarak ” kasın bir kısmının” kesilmesi ile yapılan tedavilerdir. Kronikleşmiş Anal Fissürler de bu tür tedaviler uygulanır. Bu tür tedavilerde lazerle kas kesilmez. Lazer yöntemi hemoroid tedavilerinde uygulanan bir tedavidir. 

Ameliyat öncesi hastaları korkutmamak için ve gelen hastayı kaçırmamak için kasın kesileceğini söylenmez. Bunun yerine LAZERLE yapıyoruz gibi üstü kapalı bir şeyler söylenir. 

Makat çatlağı ameliyatları sonrası gaz ve dışkı kaçırma gibi şikayetler olabilmektedir. Bu genellikle bu bölgede ıslaklık hissetmek şeklinde olabileceği gibi daha büyük boyutlu şikayetler de olabilir. 

Bütün dünyada bu tür tedavilerin bazı yan etkilerinin olabileceği ispatlanmıştır. Dikkatli yapıldığında bu tür tedavilerin yan etkilerinin olmadığı da yine bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

Çatlak tedavisi sonrası kas kesilmesine bağlı gaz ve dışkı kaçırma şikayetlerinin bir süre devam ettiği, buradaki kasların güçlendiği taktirde bu şikayetlerin ortadan kalktığı da gözlemlenmiştir. Buradaki kasların güçlendirilmesi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kegel egzersizi araştırabilirsiniz.

İpucu: Google harita yorumlarında bu tür tedaviler sonrası şikayetlerini yazan hastalar bulunmaktadır. Doktora gitmeden önce bu tür yorumların olup olmadığına ve yorum sayılarına bakmanızı öneririm. 

Makat Çatlağı ameliyatı olanların Tecrübelerini aşağıdan okuyabilirsiniz…

https://hemoroit.com/makat-catlagi-ameliyati-olanlarin-yorumlari.html

 

Yorum yapın